Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Kráľovstvo lesných strážcov
Blinded by the Light
Di qiu zui hou de ye wan
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile
Zavod

KRÁĽOVSTVO LESNÝCH STRÁŽCOV

Štúdio Blue Sky Studios si popri Dobách ľadových nájde niekedy čas aj na spracovanie inej látky. A tentoraz sa rozhodli pre epickú rozprávku o kráľovstve lesných strážcov preloženú ...
Štúdio Blue Sky Studios si popri Dobách ľadových nájde niekedy čas aj na spracovanie inej látky. A tentoraz sa rozhodli pre epickú rozprávku o kráľovstve lesných strážcov preloženú ...

Štúdio Blue Sky Studios si popri Dobách ľadových nájde niekedy čas aj na spracovanie inej látky. A tentoraz sa rozhodli pre epickú rozprávku o kráľovstve lesných strážcov preloženú príbehom dospievajúcej dcéry zbližujúcej sa so svojím otcom.

Náš civilný svet skrýva skôr tuctový príbeh. Dievča menom MK prichádza za tatkom, ktorý žije ako vedec v chalupe uprostred lesov. Snorí po okolí, na stromy rozvešal kamery, ktoré majú zachytiť niečo nezvyčajné – verí v život malých lesných ľudí, no stále ich nevidel. Ale má plnú skrinku ich artefaktov. Jeho dcéra mu prirodzene neverí, potuluje sa po dome, kde sa vôbec nič nezmenilo a má chuť odísť v rovnaký deň počas tatkovej výpravy.

Lenže práve vtedy sa vo svete lesných ľudí a hnilobných protivníkov schyľuje k epickému stretu. Kráľovná totiž vychádza zo svojho sídla, aby vybrala púčik, ktorý pri spojení mesačného svitu a slnovratu má určiť nástupkyňu trónu. Lenže práve o ten má záujem aj vodca protivníkov, ktorý zavelí k útoku a v tom čase sa do diania zapojí aj MK a zmenší sa na jedného z lesných ľudkov.Netreba prezrádzať viac, je zrejmé, že posila v podobe MK môže prísť celkom vhod v čase, keď lesní ľudia zaznamenajú straty po napadnutí hnilobou a na druhej strane ani civilný svet nemusí byť nevyužitý v čase potreby pre drobných Lesanov. Fakt je, že moment príchodu MK do sveta ľudkov je otázkou času – ale tvorcovia vás prekvapivo naň nechajú počkať celú polhodinu.

V tej je Kráľovstvo lesných strážcov relatívne pomalé a v civilnom svete aj nezáživné. Tatko je vykreslený ako zahĺbený truľo, je otázkou času, kedy vznikne nový konflikt a MK ujde. No scény Lesanov, ich súbojov a odhaľovania jednotlivých lokalít majú cveng a je na ne radosť sa pozerať. Je to akoby lesný Avatar v malom meradle, no zaujme vás naplno. Túžobne očakávate, kedy sa MK dostane konečne dolu, aby ste nemuseli sledovať občas blbé momenty nefunkčnej rodiny.

A potom epická výprava pokračuje. K archivárovi. Neskôr v zatajení do nepriateľského sídla. Či k svätyni, kde sa má vyberať nový vládca. Každá lokalita berie dych a autori používajú výborne aj 3D. Je to jeden z mála filmov, kde vám rozhodne sledovanie v okuliaroch odporúčam, nielen pre mnohé prelety medzi stromami, ale aj epické zábery na obrovské lokality. Autori sa vyžili vo vykreslení kontrastov veľkých priestranstiev a malých ľudkov a neraz ich ženú na plátno stovky až tisíce. Kráľovstvo lesných strážcov má skvostnú výpravu. A k nim sa pripájajú dobré akčné scény, kde sa preháňajú strážcovia na operenej letke, svištia okolo kamery a pália po sebe šípy. Aj zástupcovia hniloby majú výborné momenty, keď jeden úder rozvráti celý strom. Pôsobivá je aj akčná scéna kráľovnej, okolo ktorej začnú rásť rastliny len čo sa prejde okolo miesta. Táto schopnosť je výborne využívaná v každej scéne s ňou, čo umocňuje jej význam vládkyne.

No charaktery niektorých postáv sú prekvapivo menej spracované. Veľký priestor má Ronin, ochranca kráľovnej a je výborne vykreslený. Kráľovná má iba niekoľko scén, no dobrý potenciál. Dvojica mladých hrdinov je príliš obyčajná: ona je tínendžerka, čo začne konať správne činy. On chvástúň, ktorý v správnom momente konečne začne konať veľké činy. Osobne ma prekvapilo koľko príučiek musí dostať, kým v sebe nájde muža na správnom mieste. Ale vrcholom postáv je dvojica slimákov Tresk a Plesk, s výbornou animáciou, situačnými gagmi, trefnými komentármi. Ich opakom je trojnohý pes, ktorý iba všade robí neporiadok a slintá.

Ukážky možno sľúbili najepickejší animák roka, no toľko spomalených záberov či wow efektov nemá. Ani hudba Dannyho Elfmana nie je po celý čas taká heroická. Je to dobrá variácia na stret dvoch svetov, pričom ten rozprávkový je veľmi zaujímavý. Vďaka skvelej animácii dám jeden bod k dobru na výslednú osmičku a veľké odporúčanie ísť do kina aj na 3D.


Epic (USA, 2013, 102 min.)
Réžia: Chris Wedge. Hrajú: (v slovenskom znení) Mirka Belancová, Boris Farkaš, Michal Hudák, Ján Greššo, Marek Ťapák, Ondrej Kaprálik

2013-05-3030.5.2013 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Dobrodružný
102 min
USA
2013
30.5. 2013
24.5. 2013
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10
5 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Sedem (Seven, USA, 1995, David Lynch), Dajto, 22.30 ... snad David Fincher >
Admin9 | Do boja
Na margo nediskusie o probleme v Laurentovej rodine... Pokial si spravne pamatam, Laurent bol rozvedeny a zil sam. A dov... >
Gropanda | Beowulf
whatever >
?ass | High Life
prečo? >