Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Pátranie po Sugar Manovi
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh
Monos

PÁTRANIE PO SUGAR MANOVI

Enfant terrible Hollywoodu Orson Welles vo svojom debute „Občan Kane“ použil do tej doby nerealizovaný naratívny postup. Na základe utriedených spomienok pamätníkov, článkov ...
Enfant terrible Hollywoodu Orson Welles vo svojom debute „Občan Kane“ použil do tej doby nerealizovaný naratívny postup. Na základe utriedených spomienok pamätníkov, článkov ...

Enfant terrible Hollywoodu Orson Welles vo svojom debute „Občan Kane“ použil do tej doby pravdepodobne nerealizovaný naratívny postup. Na základe utriedených spomienok pamätníkov, článkov z novín, záberov z televízie postupne rekonštruuje obraz človeka. Životné osudy magnáta Kanea nám predkladá útržkovite a divák si ich spája v jeden celok. Výsledkom má byť čo najreálnejší záznam z jeho života.Rovnaký rozprávačský štýl zvolil o niekoľko rokov neskôr režisér Todd Haynes so svojim filmom „Zamatová extáza“ (Velvet Goldmine) o anglickej superstar z obdobia éry glamrocku.

Tvorca diela Pátranie po Sugar Manovi, švédsky debutant Malik Bendjelloul, tento štýl používa tiež, avšak s jedným podstatným rozdielom. Jeho hrdina, pesničkár Sixto Rodriguez nie je fiktívny ako zmieňované postavy, ale skutočný.

A predsa pre mnohých, ktorí počúvali jeho songy vlastne neexistoval. Písal sa koniec 60. rokov, keď ho dvaja producenti objavili v jednom z mnohých zavšivavených detroitských nočných podnikov. Hral tam na gitare a spieval tak naliehavé a silné songy so sociálnym a politickým podtextom, že boli presvedčení, že objavili novú hviezdu. Vydal dva albumy. V roku 1970 „Cold fact“ a o rok neskôr „Comming from reality“. Oba však zapadli prachom.

Éra zlatého veku sa skončila. Revolta a odkaz hnutia hippies, že svet môžeme zmeniť, len vtedy keď zmeníme sami seba, stratila na význame. Sixto sa vrátil k svojej práci, nič netušiac, že jeho piesne sa stali v JAR hymnami mladých v boji proti apartheidu. Čierne kópie jeho dvoch albumoch sa predávali v obrovských nákladoch a jeho popularita sa dala prirovnať k hudobným velikánom tej doby. Nikto ho však nepoznal a nikdy nevidel. Všetko sa malo zmeniť, keď sa dvojica nadšencov rozhodla mýtmi a legendami opradeného speváka vypátrať.

Za pozornosť určite stojí, že film získal na tohtoročných cenách akadémie Oscara v kategórii celovečerný dokument. Silný je hlavne v miestach, kde pamätníci postupne odhaľujú Sugar Manovu identitu. Samotné pátranie v sebe nesie určitý nádych tajomna, striedanie momentov zmaru s tými svetlými. Slabším momentom sa naopak v závere javia niektoré štylizované scény. Dokument oberajú o autenticitu a nepriamo vyvolávajú dojem akejsi umelej pózy a tlačia Rodrigueza niekam, kde on sám rozhodne byť nepotrebuje.

Z kontextu dnešnej doby, by snímka mohla osloviť hlavne mladšie publikum, ktoré márne hľadá ozajstné hodnoty a niekoho s kým by sa mohlo identifikovať. Pod tlakom médií a konzumu, ktorý na nás dýcha na každom rohu, je zachovanie si svojej individuality a slušnosti tou pravou revoltou voči súčasnému ľudskému marazmu. Odkaz Rodrigeuza je jasne a dobre zrozumiteľný pre každého z nás.


Searching for Sugar Man (Švédsko/Veľká Británia, 2012, 86 min.)
Réžia: Malik Bendjelloul. Hrajú: Rodriguez

2013-05-2424.5.2013 | Marián Kollár
login facebok
Fotogaléria k článku
Dokument
86 min
Švédsko UK
2012
23.5. 2013
26.7. 2012
10 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
9 z 10
8 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
SamuelRoort | Beowulf
Ďđčâĺň âîň ďîëĺçíŕ˙ ńňŕňü˙ https://ransomcar.ru/carprice-moskovskaja-oblast/ đŕńďčńŕííű âńĺ âîçěîćíîćíűĺ âŕđčŕíűňű ďđîâ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >
Prvý film po ktorom som odišiel z kina >
Menta.sk | Trhlina
Totalna blbost, strata casu, radsej som mohol ist na pivo >