Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Posledný vládca vetra
Mary Queen of Scots
Stan & Ollie
Captain Marvel
Mary Poppins Returns

POSLEDNÝ VLÁDCA VETRA

Vážený pán režisér. V prvom rade veľká vďaka za vaše prvé dva filmy. Šiesty zmysel sa stal kultom svojej doby. Od vety „I see dead people"...
Vážený pán režisér. V prvom rade veľká vďaka za vaše prvé dva filmy. Šiesty zmysel sa stal kultom svojej doby. Od vety „I see dead people"...

Veľmi rád by som napísal M. Night Shyamalanovi list tohto znenia:

Vážený pán režisér. V prvom rade veľká vďaka za vaše prvé dva filmy. Šiesty zmysel sa stal kultom svojej doby. Od vety „I see dead people“ prerozprávanie deja kamarátovi, už nikdy nebude to čo bolo. Pripomenuli ste nám, že Bruce Willis nemusí hrať iba policajta, a že film môže mať prekvapivý koniec. Zážitok to bol tak veľký, že som roky trochu prehliadal kvality následného ponoru do komiksovej mytológie. Vyvolený však v mojom osobnom rebríčku stúpa hore každým rokom. Každý ďalší film bol tiež trochu sklamanie, ktoré už však čas nevyliečil. Naopak. Diváci na filmy prirýchlo zabúdali a producenti si naopak pamätali, že opakovane sa  žiadna sláva nekoná.

Stále tu však bola viera.

Áno aj po happeningu.

A ono sa to naozaj stalo.

Posledný vládca vetra je film na ktorý sa oplatilo čakať. Snúbi fantáziu, poetiku a aj určitú detskosť s cieľavedomým filmovým rozprávaním. Základom je kvalitný scenár, ktorý si našiel miesto pre ľúbostnú zápletku, akčné scény aj fantasy road movie pripomínajúcu to najlepšie z Nekonečného príbehu. A keďže ste (tak ako vždy) napísal, režíroval i produkoval, takmer všetka chvála a vďaka patrí vám. Nie je to síce Avatar, ale je to krásna filmová rozprávka, ktorá má zaručené pokračovania. Už teraz sa na ne teším, pretože prežívať emotívne dobrodružné príbehy je jeden z dôvodov, prečo milujem kino.


 
Veľmi rád by som napísal Shyamalanovi list tohto znenia. Nemôžem však. Bolo by to totiž jedno obrovské klamstvo.

Posledný vládca vetra je zlý, zlý film. Určite jeden z najhorších tohto roka. Navyše zakopal materiál, ktorý si to nezaslúžil, a ktorý mohol tvoriť rodinnú fantasy ságu úctyhodných rozmerov. Ak to je posledný klinec do autorovej tvorivej rakvy, nemožno sa čudovať a dokonca ani hnevať.

Posledný vládca vetra patrí do najnevďačnejšej skupiny zlých filmov. Je nudný a trápny bez ohľadu na kritéria oddychového filmu a zároveň nie je tak zlý, aby začal byť (nechcene) vtipný. Vzhľadom na to, že vás týmto textom vyslovene odrádzam od cesty do kina, skúsim vám prezradiť čo najviac.

Predstavte si svet, v ktorom žijú 4 národy. Každý z nich patrí jednému zo živlov (Oheň, voda, vietor, zem) a má medzi sebou elitu, ktorá týmto živlom vládne. Nad všetkými je vždy jeden, vládnuci všetkým, morálny etalón udržiavajúci rovnováhu. Hovoria mu Avatar. Jedného dňa však zmizne, národ ohňa začne utláčať ostatné a usilovať sa o nadvládu. Zatiaľ dobré, nie? To preto, že ide o pôvodný námet vychádzajúci z televízneho seriálu (a predtým z komiksu, ak sa nemýlim). Rozsiahly svet, prepracovaná mytológia, jednoduchý základ živlov. Všetko pripravené ako na podnose. Žiaľ, do filmu sa nič z toho nedostalo.

Základný problém je v rozprávaní príbehu. Z jednoduchého (a potenciálne efektného) príbehu sa stáva akýsi útržkový zlepenec scén majúcich dejovú logiku Eragona, postavy charizmatické ako v Noci oživlých mŕtvol 3D a toľko testosterónu ako Zatmenie. Väčšina scén priam kričí „nevieme čo povedať, ale ešte si počkáte 5 minút na ďalšie digitálne triky“. Dialógy sú napísané neskutočne tvrdo, prudko pripomínajú Percy Jacksona. Všetko to čo by mal divák pochopiť z príbehu a precítiť mu musí byť prerozprávané niektorou z postáv. Myslím, že keby ešte pri tom prestala predstierať, že to hovorí niekomu na pľaci a zamávala rukou do kamery, bolo by to stráviteľnejšie.

Všetko pekné a zaujímavé na filme sa zmestí do necelej minúty. Patrí tam príchod do hlavného mesta národu vody a prvé stretnutie sa s mágiou. Práca s elementmi totiž nie je Potterovské mávanie paličkou, ale akási kaligrafia tvorená rukami a celým telom. V rukách zručnejších autorov to mohla byť veľmi pôsobivá estetika.

Scenár, ktorý nevie vysvetliť ako je to možné, že tí čo letia a tí čo idú loďou/peši, sú vždy na jednom mieste zároveň. Akcia, rýchlo sa meniaca na zopár fajn trikov a baletné vystúpenie základnej školy. Dialógy plné fráz, postavy márne bojujúce osudu (nenávidím ťa, ale zachránim ťa, aby som ťa mohol prenasledovať). Zabudol som ešte na nejakú výraznú črtu? Samozrejme!  Ešte máte možnosť priplatiť si za túto hrôzu aj v 3D verzii!

Posledný vládca vetra je premrhaná šanca. Je to však zároveň tak babrácky urobený film, až je to čudné. Veľmi nerád by som sa dostal niekedy do situácie, že by som ho musel vidieť ešte raz. A ak vám náhodou môj „list s pointou“ nesadol, vedzte, že predošlé Shyamalanové kúsky tiež záverečnú pointu riedili, ale tentoraz došlo na čistú vodu.


The Last Airbender (USA, 2010, 103 min.)
Réžia: M. Night Shyamalan. Scenár: M. Night Shyamalan. Kamera: Andrew Lesnie. Hudba: James Newton Howard. Hrajú: Noah Ringer, Dev Patel, Nicola Peltz, Jackson Rathbone, Shaun Toub

2010-08-2727.8.2010 | Vladimír Kurek
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
103 min
USA
2010
26.8. 2010
1.7. 2010
3 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Anton88 | Venom
Venom>> FILMSONLINE7.BLOGSPOT.COM >
korec | Venom
Janes - ved toto, potenciál postavy je obrovský a začalo to takto priemerne... Vďaka veľkým tržbám však Sony môže skúšať... >
Bohumila | Zlodeji
Ide o vnútorne lživý film, nad ktorým môžu ochkať len tí, čo nemajú šajn o živote vo veľkej chudobe. Ide o pokrivený var... >
On je Daniel Craig nie Graig... dosť hrubá chyba od filmového portálu. >