Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Duchovia Titaniku (IMAX)
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

DUCHOVIA TITANIKU (IMAX)

11. apríla 1912 vyplával z prístavu Southampton najväčší „nepotopiteľný" zaoceánsky parník Titanic na svoju prvú plavbu do New Yorku. Na jeho palube bolo 2 224 ľudí vrátane ...
11. apríla 1912 vyplával z prístavu Southampton najväčší „nepotopiteľný" zaoceánsky parník Titanic na svoju prvú plavbu do New Yorku. Na jeho palube bolo 2 224 ľudí vrátane ...

11. apríla 1912 vyplával z prístavu Southampton najväčší „nepotopiteľný" zaoceánsky parník Titanic na svoju prvú plavbu do New Yorku. Na jeho palube bolo 2 224 ľudí vrátane osemstočlennej posádky. Loď mierila na západ a celé tri dni a tri noci postupovala vpred bez akýchkoľvek problémov. Štvrtú noc 14. apríla okolo polnoci, neďaleko newfoundlandského pobrežia, Titanic v plnej rýchlosti narazil na obrovskú ľadovú kryhu. V podpalubí sa poškodilo šesť vodotesných komôr a dovnútra sa začala valiť voda. Pri následnej evakuácii pasažierov sa zistilo, že na palube sa nenachádza dostatok záchranných člnov a medzi cestujúcimi narastala panika. Vodotesné komory zaplavovali hektolitre vody až sa nakoniec zdvihla prova Titanicu a loď klesla na dno Atlantického oceánu. Spolu s ňou aj 1 513 nezachránených ľudí. Stalo sa tak čosi nemysliteľné - nepotopiteľná loď sa potopila.

V roku 1985, až o viac ako sedemdesiat rokov neskôr, výskumné tímy potápačov určili miesto nešťastia a začali vrak Titanicu skúmať. Plány na zdvihnutie lode nad hladinu sa nikdy neuskutočnili. Veľa ľudí sa nazdávalo a nazdáva, že Titanic by mal zostať tam, kde je, ako pamätník všetkým, ktorí zahynuli. A keď nemôže legendárna loď vyplávať ku nám, musíme sa potopiť my za ňou.

V roku 1995 by ste na potulkách atlantickým oceánom určite natrafili na režiséra Jamesa Camerona (Terminátor 1,2, Votrelci, Priepasť), ktorý poháňaný myšlienkou natočenia pátosového veľkofilmu o Titanicu, odhodlane lovil pomocou malej ponorky, podmorské zábery potopeného parníku. Opantaný silou vraku ukrytého vo viac ako trojkilometrovej hĺbke, sľúbil, že expedíciu o pár rokov určite zopakuje.

A v roku 2003 prišiel ten správny čas. Vyzbrojený 3D kamerami sa pustil do nakrúcania svojho prvého filmu pre kiná IMAX. Ako režisér pracoval od natočenia Titanicu (1997) len na niekoľkých televíznych projektoch, takže Duchovia Titaniku sú jeho akýmsi comebackom na filmové plátna. A treba povedať, že comebackom celkom úspešným.

V Ghosts of the Abyss sa v sprievode výskumníkov stávate na 59 minút súčasťou expedičného tímu, ktorého členmi je aj dvojica podvodných robotov (Jake a Elwood) vyzbrojených 3D kamerami. Cameron sa prioritne sústredí na odkrývanie vnútorných a doposiaľ nezdokumentovaných priestorov lode. Dramaturgicky si pomáha prelínačkami na herecké scénky či animácie, ktoré majú ľahšie identifikovať prezentované zábery. Nechýbajú ani očakávané „vysvetlovačky", ale nemusíte sa báť prílišnej edukatívnosti á la Ocean Wonderland. Tvorcovia sa tentokrát zamerali skôr na staršieho diváka.

Spolu s Jamesom Cameronom, ktorý stojí mimoriadne pred kamerou, vás bude sprevádzať aj Bill Paxton (Vertical Limit, U - 571). Téma ich spoločnej cesty k vraku a jeho následné skúmanie, nie je ale dramaturgicky úplne chytľavá. Cameron tak v poslednej 20 minútovke upútava pozornosť divákov pomocou celkom jednoduchej dramatickej situácie. Pokazenie jedného z robotov a jeho následná záchrana má prebrať postupne sa nudiace publikum.

Ak plánujete návštevu IMAXu, nemusíte sa pri výlete do hlbín obávať zlej investície. Veľa nového sa síce nedozviete, ale ponuka vstúpiť do legendárneho Titanicu sa len ne tak neopakuje.

Ghosts of the Abyss (USA, 2003, 59 min.)
Réžia: James Cameron. Scenár: James Cameron. Kamera: Vince Pace, D. J. Roller. Hudba: Joel McNeely. Hrajú: Bill Paxton, James Cameron, Don Lynch, Ken Marschall, Mike Cameron, Jason Paul, Eric Schmitz, Victor Nischeta.

2003-11-044.11.2003 | Peter Konečný
login facebok
Fotogaléria k článku
Dokument/Rodinný
59 min
USA
2003
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10


Súvisiace články
Súvisiace články
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Tak ci povim dobre bulo no hej mejscami kus bulo vidno ze Kamile to barz neprirodzene no ale co. Konecne komedia zos vyc... >
Anastasija | Láska z Khon Kaen
Magicky film,vela dlhych zaberov a krasna kamera. >
Niki | Trhlina
Ach jaj, pol hodiny som nadávala, čo to za blbosť natočili... Knihu som nečítala, ale bude to tiež isto blbosť... Ľudia ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >