Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Posledný autobus získal hlavnú cenu v Drážďanoch
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

Posledný autobus získal hlavnú cenu v Drážďanoch

| 21.4.2013

Slovenský film Posledný autobus (2011) získal hlavnú cenu Golden Horseman Animated Film (Zlatý jazdec za animovaný film) na medzinárodnom festivale krátkych filmov Filmfest Dresden. Festival udeľuje Zlatých jazdcov ako najvyššie ocenenia v dvoch kategóriách - animovaný a hraný film.

V Drážďanoch dlhé roky sídlili východonemecké filmové štúdiá DEFA. Festival v nich založili v roku 1989. Z fóra pre zakázané a raritné celovečerné filmy sa postupne vyprofiloval na festival krátkych filmov s výborným renomé. V súčasnosti je jedným z najlepšie dotovaných festivalov svojho druhu v Európe, tento rok na cenách a odmenách rozdelil viac než 64 000 eur. O víťazoch medzinárodnej súťaže rozhodovala trojčlenná porota - holandská filmová historička Mette Peters, švajčiarsky režisér Nicolas Steiner a bulharsko-kanadský animátor Theodore Ushev.

Posledný autobus režisérov Martina Snopeka a Ivany Laučíkovej je pätnásťminútovou temnou alegóriou z ríše zvierat, ktorá rozpráva o ľudskom strachu a zlyhaní v momente smrteľného nebezpečenstva. Film získal od roku 2011 už niekoľko významných ocenení, najmä Grand Prix z festivalov v Tampere, Stuttgarte, Ľubľane, Petrohrade, Kyjeve a ďalších. 

Martin Snopek

Vyštudoval Animovanú tvorbu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU Bratislava. Za absolventský film Každodenná paša získal okrem iných cenu za najlepší študentský film na festivale Animafest Zagreb. Profesionálny debut Pik a Nik uviedla ASFK v slovenskej kinodistribúcii ako predfilm českého filmu Štěstí. Popri režírovaní pôsobí ako grafik a pedagóg.

Ivana Laučíková

Vyštudovala Animovanú tvorbu na VŠMU Bratislava a dnes na tejto katedre pôsobí ako pedagogička. Vo svojej produkčnej spoločnosti feel me film produkovala medzinárodne úspešný film Štyri (r. I. Šebestová), ktorý podobne ako jej režijný debut Nazdravíčko! získal cenu SFTA Slnko v sieti za najlepší slovenský animovaný film a oba boli uvedené v slovenskej kinodistribúcii. Je šéfredaktorkou časopisu o animovanom filme Homo Felix.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín