Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Začína sa 72. ročník Cannes, slovenská delegácia bude bojovať o cenu
Le grand méchant renard et autres contes...
Crawl
Rocketman
Blinded by the Light

Začína sa 72. ročník Cannes, slovenská delegácia bude bojovať o cenu

| 14.5.2019Na francúzskom Azúrovom pobreží dnes začína desaťdňová oslava filmového umenia. Festival v Cannes aj tento rok predstaví svojim divákom a diváčkam najzaujímavejšie filmové novinky svetovej produkcie, ktorých uvedenia sa zúčastnia stovky hviezdnych mien a tvárí. Slovensko bude na 72. ročníku festivalu zastupovať okrem iných aj sedemčlenná delegácia tvorcov študentského filmu Pura Vida. Festival ho vybral do súťažnej sekcie Cinéfondation, v ktorej si zmeria sily s ďalšími 16 študentskými snímkami.

Pura Vida sleduje príbeh dvoch bratov, dospievajúcich na vidieku východného Slovenska. Vzájomný vzťah prechádza viacerými skúškami a vystavený je aj nevraživosti okolia, ktoré si na chlapcoch vybíja zlosť – ich otec je predákom v továrni, ktorá zamestnáva väčšinu miestneho obyvateľstva. Krátkometrážna dráma je z veľkej časti nakrútená v rusínskom jazyku a obsadená prevažne nehercami.

 "Príbeh sme zasadili do Uličskej doliny na východe Slovenska, ktorá je obývaná početnou rusínskou komunitou. Ako malý chlapec som v tejto doline trávil letá. Pohli mnou príbehy tamojších obyvateľov a scenár sme potom napasovali konkrétne na toto prostredie. Chceli sme ukázať deštruktívny dopad zlej sociálnej situácie na spoločnosť a zamerali sme sa na postupný rozpad vzťahov a úpadok morálky,“ vysvetľuje výber témy a prostredia režisér Martin Gonda, absolvent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Ako dodáva, nakrúcanie absolventského filmu tvorcov inšpirovalo a začínajú pracovať na príprave celovečernej snímky z rovnakého prostredia. Počas prípravy filmu Pura Vida sa nám v regióne začali otvárať ďalšie témy. Najvýraznejšie na nás zapôsobil príbeh vysídlenia rusínskych obyvateľov zo siedmich rusínskych dedín z dôvodu výstavby vodnej nádrže Starina. Už dlhšiu dobu s rovnakým tímom pracujeme na námete.“ 

 72. ročníka Festivalu v Cannes sa zúčastní delegácia tvorcov, zložená z režiséra Martina Gondu, scenáristickej dvojice Dominiky Udvorkovej a Martina Šustera, kameramana Olivera Záhlavu, strihača Dominika Reisela a výkonného producenta Tomáša Giča, Filmovú a televíznu fakultu Vysokej školy múzických umení bude zastupovať Jana Keeble, prodekanka pre zahraničie. Päťčlenná porota sekcie Cinéfondation, na čele s filmárkou Claire Denis, vyberie víťaznú snímku vo štvrtok 23. mája 2019.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články