Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Víťaz festivalu v Karlovych Varoch sa dostáva do našich klubových kín
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

Víťaz festivalu v Karlovych Varoch sa dostáva do našich klubových kín

ASFK | 26.3.2019Radu Jude predstavil v roku 2018 na prestížnom festivale v Karlovych Varoch svoj najnovší film. Režisér, ktorý je známy svojimi sociálne kritickými filmami, hovorí v tom najnovšom o bolestivom mieste rumunskej histórie. Silná téma zaujala aj porotu a z festivalu si odniesol hlavnú cenu – Krištáľový glóbus.

„Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari“ je názov filmu, ktorý v sebe nesie oveľa viac. Je totiž priamym výrokom, ktorý zaznel na rade ministrov v roku 1941 a začalo sa ním etnické vyhladzovanie na východnom fronte. Rumunská vláda sa vtedy postavila na stranu nacistického Nemecka. Film je komentárom k tomuto výroku. O tejto časti rumunskej histórie sa veľmi nehovorí, a práve preto sa ju Radu Jude rozhodol ukázať.

Filmové spracovanie je odvážne. Nechýbajú dlhé zábery, diskusie, predčítavanie z kníh či používanie archívnych záberov. Vo filme sledujeme divadelnú režisérku Marianu, ktorá sa snaží zrekonštruovať skutočné udalosti, avšak stretáva sa s neustálou snahou okolia dejiny zľahčovať či upravovať. Faktografia, ktorej je vo filme pomerne dosť, je typicky „raduovsky“ vyvážená ironickým humorom.  Pozerá sa na dejiny a otvára diskusiu o tom,  akú úlohu dejiny vlastne majú, a či sme dostatočne empatickí na to, aby nás minulé udalosti dokázali zmeniť a zamyslieť sa nad nami samými.

Do slovenských kín sa film dostáva vo štvrtok 28. marca.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín