Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Víťaz festivalu v Karlovych Varoch sa dostáva do našich klubových kín
The Addams Family
The Bookshop
Little
Yesterday

Víťaz festivalu v Karlovych Varoch sa dostáva do našich klubových kín

ASFK | 26.3.2019Radu Jude predstavil v roku 2018 na prestížnom festivale v Karlovych Varoch svoj najnovší film. Režisér, ktorý je známy svojimi sociálne kritickými filmami, hovorí v tom najnovšom o bolestivom mieste rumunskej histórie. Silná téma zaujala aj porotu a z festivalu si odniesol hlavnú cenu – Krištáľový glóbus.

„Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari“ je názov filmu, ktorý v sebe nesie oveľa viac. Je totiž priamym výrokom, ktorý zaznel na rade ministrov v roku 1941 a začalo sa ním etnické vyhladzovanie na východnom fronte. Rumunská vláda sa vtedy postavila na stranu nacistického Nemecka. Film je komentárom k tomuto výroku. O tejto časti rumunskej histórie sa veľmi nehovorí, a práve preto sa ju Radu Jude rozhodol ukázať.

Filmové spracovanie je odvážne. Nechýbajú dlhé zábery, diskusie, predčítavanie z kníh či používanie archívnych záberov. Vo filme sledujeme divadelnú režisérku Marianu, ktorá sa snaží zrekonštruovať skutočné udalosti, avšak stretáva sa s neustálou snahou okolia dejiny zľahčovať či upravovať. Faktografia, ktorej je vo filme pomerne dosť, je typicky „raduovsky“ vyvážená ironickým humorom.  Pozerá sa na dejiny a otvára diskusiu o tom,  akú úlohu dejiny vlastne majú, a či sme dostatočne empatickí na to, aby nás minulé udalosti dokázali zmeniť a zamyslieť sa nad nami samými.

Do slovenských kín sa film dostáva vo štvrtok 28. marca.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín