Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Skvelá dramédia Billyho Wildera prichádza na veľké plátna
Skjelvet
The Mule
What They Had
The Aftermath

Skvelá dramédia Billyho Wildera prichádza na veľké plátna

ASFK | 23.10.2018Filmová prehliadka PROJEKT 100 to sú aj poklady zlatého fondu kinematografie. Tento rok sa do nej Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom rozhodla zaradiť romantickú komédiu Byt Billyho Wildera.

Calvin Clifford „Bud“ Baxter pracuje vo veľkej poisťovni. Keď ho jeden z kolegov požiada, aby mu požičal svoj byt, nevie odmietnuť a to je veľká chyba. Nasledujú totiž ďalší z kolegov a už je mu hlúpe povedať nie. Ani sa nenazdá a situácia sa vymkne spod kontroly – kolegovia majú rozvrh a chodia do jeho bytu na pravidelné schôdzky s milenkami. Samozrejme, nie je to zadarmo a Bud vďaka tomu postupuje vo svojej kariére vyššie a vyššie. O zapožičanie tohto hniezdočka lásky má aj samotný riaditeľ poisťovne, avšak Bud zisťuje, že do bytu s ním ide žena, do ktorej je už dlho tajne zamilovaný. A práve to je moment, kedy sa rozhodne s jeho pôžičkami skoncovať nech ho to bude stáť čokoľvek.

Komédia Byt vznikla pod taktovkou režiséra Billyho Wildera (1906 – 2002). Ten debutoval ako scenárista filmu Ľudia v nedeľu (1992, r. Robert Siodmak, Edgar G. Ulmer). V roku 1993 emigroval do USA, kde začal písať scenáre pre Ernsta Lubitscha. Ako režisér debutoval v roku 1942 s romantickou komédiou Zuzanka v ťažkostiach. Postupne sa stal neoddeliteľnou súčasťou zlatého veku Hollywoodu. Ako režisér, producent a scenárista sa podieľal na vyše päťdesiatich filmoch rôznych žánrov. Získal osem nominácií na Oscara za réžiu a ďalších dvanásť za scenár. K jeho najvýznamnejším dielam patria film noir Poistka smrti (1944), dráma Stratený víkend (1945), komédie Niekto to rád horúce (1959) a Byt (1960) či nekompromisný pohľad na Hollywood Sunset Boulevard (1950), ktorý bol uvedený v prehliadke PROJEKT 100 v roku 2013.

Film Byt bol ocenený v roku 1961 až 5 soškami Oscar – za najlepší film, réžiu, pôvodný scenár, strih a čiernobielu výpravu. „ Byt je učebnicovou ukážkou scenáristického a režisérskeho majstrovstva dvojice I. A. L. Diamond a Billy Wilder. Ich scenár je postavený na pevných základoch, verbálne a vizuálne motívy sa objavujú pozvoľne a následne sa opakujú. Tón a tempo filmu sú prísne kontrolované, informácie sú divákovi dávkované postupne v primeranej miere. Všetko do seba zapadá, všetko má svoje miesto a čas,“ píše vo vydaní Film.sk pre PROJEKT 100│2018 kurátor archívneho kina Filmotéka a riaditeľ Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu Rastislav Steranka. A aj to sú dôvody, prečo vidieť tento film na veľkých plátnach slovenských kín a filmových klubov. Do tých prichádza vo štvrtok 25. októbra.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín