Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Česko-slovenský filmový festival v Austrálii predstaví naše filmy vo veľkom
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh
Monos

Česko-slovenský filmový festival v Austrálii predstaví naše filmy vo veľkom

SFÚ | 13.9.2018Česko-slovenský filmový festival v Austrálii sa uskutoční už po šiestykrát. V priebehu septembra a októbra uvedie v austrálskych mestách Melbourne a Canberra desať slovenských filmov, pričom v kolekcii figurujú súčasné snímky aj diela staršieho dáta. Festival sa začne v stredu 12. septembra 2018 v Melbourne, v Canberre svoje brány otvorí 18. októbra.

Aktuálny ročník podujatia sa nesie v znamení výročí, odkazuje na päťdesiate výročie Pražskej jari a sté výročie vzniku Československa. Zo slovenských filmov v programe festivalu sa k historickým udalostiam vracia predovšetkým autentický strihový film z augustových udalostí roku 1968 Čierne dni, na ktorom sa podieľali režiséri Ladislav Kudelka, Milan Černák, Štefan Kamenický a Ctibor Kováč. Premietne sa spolu s filmami Oratorium pro Prahu (1968) Jana Němca a TGM Osvoboditel (1990) Věry Chytilovej v bloku pod názvom Dokumentárne filmy 1918 – 1968, ktorý bude zároveň poctou kľúčovým osobnostiam spomínaných udalostí. Austrálski diváci tiež uvidia farebnú feériu o potrebe zázraku v ľudskom živote Slávnosť v botanickej záhrade (1969), ktorú ako svoj celovečerný debut nakrútil Elo Havetta, aj psychologický príbeh o chorobe jednotlivca a spoločnosti 322 (1969) vtedy tiež debutujúceho Dušana Hanáka.

Súčasnú slovenskú kinematografiu bude na podujatí reprezentovať film zo zákulisia tanečnej súťaže Backstage (2018) Andrey Sedláčkovej, ďalej dráma päťdesiatnika, ktorý prišiel o prácu, Out (2017) Györgya Kristófa, lyrický film o detstve počas Protektorátu Po strništi bos (2017) Jana Svěráka a animovaný film z mestského prostredia Lichožrúti (2016) Galiny Miklínovej. Doplní ich snímka o vrcholovom cyklistovi zotavujúcom sa zo zranenia pomocou náročného cvičenia a prísnej životosprávy Domestik (2018) režiséra Adama Sedláka, ktorá mala svetovú premiéru na nedávnom MFF Karlove Vary a do slovenskej distribúcie vstúpi až začiatkom októbra. V programe sú tiež krátkometrážne dokumenty Paraskina záhrada (2017) Miša Suchého, tichá meditácia o domove, exile, koreňoch a o starnutí, a tiež študentský film Márie Pinčíkovej venovaný českému fenoménu Chlebíčky – český unikát (2017).

Česko-slovenský filmový festival v Austrálii vznikol so zámerom vytvoriť na tomto vzdialenom kontinente pravidelné podujatie sústredené na prezentáciu súčasných i historických diel oboch kinematografií. Jeho prvý ročník sa konal v roku 2013 v Melbourne, v druhom ročníku pribudlo mesto Sydney, v treťom Perth a počas štvrtého ročníka sa festival rozrástol aj o Canberru, hlavné mesto Austrálie. Aktuálne sa festival uskutoční v Melbourne v termíne od 12. do 26. septembra a v Canberre od 18. do 21. októbra, neskôr sa presunie aj do miest Perth a Sydney. Festival tento rok premietne celkovo 13 dlhometrážnych a 9 krátkometrážnych filmov a jeho otváracím filmom v Melbourne bude romantický triler o láske vodníka  k vidieckej dievčine Hastrman (2018) v réžii debutujúceho Ondřeja Havelku.

Česko-slovenský filmový festival v Austrálii organizujú združenie Czech and Slovak Film Festival of Australia (CaSFFA) a IKSIMA Films. Prezentáciu slovenskej kinematografie zabezpečujú s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu (AVF) a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí produkčná spoločnosť ARINA a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Partnermi podujatia sú Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Austrálii (Canberra), Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a VŠMU Bratislava.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín