Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Projekt 100 otvoria opäť dva slovenské filmy
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

Projekt 100 otvoria opäť dva slovenské filmy

PR | 6.9.2018Slovenské filmy neustále vznikajú a darí sa im. Dôkazom je aj to, že 24. ročník filmovej prehliadky PROJEKT 100│2018 otvoria hneď dva. Následne sa dostane do kín pod touto značkou ďalších 10 filmov z celého sveta. Prehliadka sa slávnostne otvorí práve dnes.

Martin Snopek a Marek Kuboš sa dnes postavia pod plátno pri príležitosti otvorenia prehliadky PROJEKT 100│2018. Tú organizuje pravidelne Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Ako prvý sa dnes divákom predstaví krátky film Monštrum režiséra Martina Snopeka. Monštrum je príbeh o manipulácii mocných s našimi životmi. Ľudské životy sa končia len preto, že stoja v ceste niekomu mocnejšiemu.. Po úspechu Posledného autobusu nebolo ľahké, niečo vymyslieť, čo by oslovilo. Príbeh Monštra rozpráva ako moc politikom zaslepuje oči, sledujú už len svoj prospech a bežní  ľudia sú im ľahostajní. Či už ide o veľkú alebo malú politiku, tak ako je tomu v súčasnosti aj u nás, “ hovorí jeho tvorca Martin Snopek. Veľmi aktuálna téma má nezvyčajné spracovanie. Sedemminútový film Martin Snopek vyrábal technikou linorytu dva roky a vytvoril pritom viac ako sto linorytových štočkov. Práve tento unikátny spôsob animácie je dôvod, prečo je k filmu vytvorená aj výstava. V priestoroch Kina Lumière bude nainštalovaná od 5. septembra až do 15. októbra a návštevníci sa prostredníctvom nej dozvedia, ako takýto film vzniká.

Celovečerným filmom, ktorý prehliadku otvorí bude film Posledný autoportrét Mareka Kuboša. Ten po prvýkrát film predstavil tento rok počas súťaže Art Film Festu a odniesol si z neho Zvláštne uznanie poroty. Svoju prvú cenu za dokumentárny film som získal na Art Filme 1996 a tak ma potešilo, že za svoj záverečný dokument som získal ocenenie na Art Film Feste 2018 . Kruh sa uzatvára ...,“ reagoval na výhru režisér. Posledný autoportrét je a vlastne aj nie je dokument. Je príbehom o odchádzaní z dokumentárneho filmu. Marek Kuboš sa v tomto umeleckom hybride pokúsil o netradičnú sebareflexiu – ako umelca, syna, ale tiež obyčajného človeka. Prostredníctvom svojich dokončených, ale aj nezrealizovaných diel predstavuje ojedinelú úprimnú spoveď̌ o tom, prečo veľmi vážne rozmýšľa nad ukončením na poli autorského dokumentu. Spolu s mnohými, dnes už etablovanými, slovenskými filmármi, ale aj  ľuďmi z jeho skorších filmov, sa snaží nájsť̌ na svoje neľahké otázky nie jednoduché odpovede. „Dlhší čas som už pociťoval, že dokumentárnym filmom nedokážem povedať̌ to, čo chcem, čo ma láka. Narazil som na vnútorné i vonkajšie hranice, ktoré ma až dokumentárne paralyzovali. A tak som sa rozhodol nakrútiť̌ film z môjho uhla pohľadu: ako to vnímam a čo s tým... Mám rád kvantovú fyziku. A tam je bežné, že vec na danom mieste je a zároveň nie je. Vlastne je na dvoch miestach súčasne. Podobne je to aj s týmto filmom,“ dodáva. V zvláštnom vydaní Film.sk – PROJEKT 100 │2018 píše filmový vedec Martin Palúch o tomto titule, že „ hraný dokument alebo dokumentárna hra Mareka Kuboša patrí medzi najoriginálnejšie počiny v dokufikcii u nás. Vyplatilo sa štrnásť rokov čakať.“ Asociácia slovenských filmových klubov ho spolu s krátkym predfilmom Monštrum distribuuje do slovenských kín a filmových klubov od 6. septembra a verí, že zaujme nielen klubovú verejnosť.

Návštevníci slovenských kín tento rok v prehliadke PROJEKT 100│2018 budú môcť okrem slovenských filmov MonštrumPosledný autoportrét vidieť na veľkom plátne aj poklady zlatého fondu svetovej kinematografie – Vlasy Miloša Formana, Moulin Rouge Baza Luhrmanna a Byt Billyho Wildera. V prehliadke je zaradené aj dlho očakávané Manifesto Juliana Rosefeldta, hudobná biografia Nico,1988 Susanny Nicchiarelli, Foxtrot Samuela Maoza a nebudú chýbať horúce a očakávané novinky. Do kín prinesie PROJEKT 100│2018 Studenú vojnu Pawła Pawlikowskeho, Climax Gaspara Noého aj kontroverzný film Jack stavia dom Larsa von Triera.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín