Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > V Madride si pripomenú sto rokov od vzniku Československa filmovo
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

V Madride si pripomenú sto rokov od vzniku Československa filmovo

SFÚ | 4.9.2018V prestížnom madridskom kine Cine Doré sa vo štvrtok 6. septembra 2018 začne podujatie Česko – slovenské storočie, ktoré pri príležitosti 100. výročia Československa priblíži španielskemu publiku kinematografiu oboch krajín. Uvedené budú filmy zo zlatého fondu českej i slovenskej kinematografie aj súčasné diela. Prehliadka potrvá do 29. septembra.

Cyklus predstaví celkovo desať filmov z rôznych období, otvorí ho koprodukčný česko-slovensko-rakúsky film Želary (2003) režiséra Ondřeja Trojana. Film je adaptáciou novely Květy Legátovej Jozova Hanule a odohráva sa v čase totalitných režimov nacizmu a neskôr socializmu. Prostredníctvom príbehu študentky medicíny, ktorá sa pred gestapom schová do zabudnutej pohraničnej dedinky Želary, kde ešte prežívajú čisté medziľudské vzťahy, tradičné zvyky a dávne piesne, rozpráva o ľudskej duši, šťastí, prianiach a skutočných hodnotách.

Slovenskú kinematografiu bude reprezentovať aj film Martina Šulíka Všetko čo mám rád (1992), komorný poetický príbeh muža v strednom veku, ktorý sa pokúša o zásadnú zmenu vo svojom nerozhodnom a letargickom živote, aj netradičným spôsobom nakrútený animovaný koprodukčný film Tomáša Luňáka Alois Nebel (2011) o samotárskom výpravcovi. Z dokumentárnej tvorby sa španielskym divákom predstavia filmy Papierové hlavy (1995) Dušana Hanáka o vzťahu občana a moci a o rôznych podobách porušovania ľudských práv v Československu v rokoch 1945 – 1989, Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského o láske medzi nevidomými ľuďmi a Sila ľudskosti – Nicholas Winton (2002) Mateja Mináča o záchrancovi židovských detí počas nacistickej okupácie Československa. Režisér svoj film osobne uvedie za účasti veľvyslancov Slovenskej republiky a Českej republiky v Španielsku a zúčastní sa aj besedy v židovskom kultúrnom centre Sefarat Israel v Madride. Počas podujatia sa tiež premietnu české filmy Bílá nemoc (1937) Huga Hassa, Erotikon (1929) Gustava Machatého, Vrchní, prchni! (1980) Ladislava Smoljaka a Obecná škola (1991) Jana Svěráka.

Podujatie sa koná v priestoroch Cine Doré, jedného z najstarších kín v Španielsku. Ide o oficiálne kino prestížnej inštitúcie Ministerstva kultúry Španielska Filmoteca Española, ktorej poslaním je reštaurovanie, archivovanie, skúmanie a šírenie kultúrneho filmového dedičstva. Slovenská kinematografia do tohto prestížneho kina nezavíta po prvýkrát, na jeseň minulého roka sa tu konal Cyklus slovenských filmov, kedy sa španielskemu publiku predstavilo šesť snímok zo slovenského filmového dedičstva a sedem súčasných krátkych animovaných filmov mladých režisérok Michaely Čopíkovej, Marty Prokopovej a Veroniky Obertovej.

Prehliadka Česko – slovenské storočie nadväzuje na doterajšiu aktívnu spoluprácu medzi Zastupiteľským úradom SR v Madride a Slovenským filmovým ústavom (SFÚ), organizujú ju Filmoteca Española, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride, Veľvyslanectvo Českej republiky v Madride, České centrum Madrid a Slovenský filmový ústav.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín