Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Netflix ponúka aj lepší priemer - pre niektorých divákov však príliš náročný
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

Netflix ponúka aj lepší priemer - pre niektorých divákov však príliš náročný

Peter Kováč | 18.8.2018Po nakrútení filmu Annihilation sa ho spoločnosť Paramount Pictures rozhodla nenasadzovať do kín, ale predať online streamovacej spoločnosti Netflix. Dôvodom bolo premietanie snímky kontrolnej skupine, ktorá sa vyjadrila, že je príliš intelektuálny a nepochopiteľný. Film sa tak do poriadnej kino-distribúcie nedostal a ani nedostane. Otázkou ale zostáva, či je naozaj príliš intelektuálny a nepochopiteľný.

Režisér Alex Garland, za svoj debut Ex Machina nominovaný na Oscara za najlepší scenár, tentokrát adaptoval knižnú predlohu. Rovnomenná prvá časť sci-fi trilógie od amerického autora Jeffa VanderMeera rozpráva o skupine žien a ich expedícii do akejsi nevysvetliteľnej, záhadnej zóny. Garland sa ale otrocky nedrží literárnej predlohy, a tak si významy a postupy predlohy posúva do vlastných autorských rovín. Niekde za polovicou diela opúšťa pôvodný text úplne a podáva osobné vyústenie filmu.

Zóna, do ktorej sa vydáva expedícia, vo filme pomenovaná „the Shimmer“, je environmentálny úkaz, akýsi prírodný, nevysvetliteľný fenomén neznámeho pôvodu. Natalie Portman, stvárňujúca biologičku Lenu, sa po neočakávanom a zamotanom návrate svojho muža z vojenskej misie ocitá na tajnej vládnej základni zaoberajúcej sa touto oblasťou. Do nej sa vydal aj jej manžel, vrátil sa z nej takmer mŕtvy a skončil v bezvedomí. Dúfajúc, že nájde odpovede, súhlasí s pripojením sa k najbližšej expedícii.

Garland sa snaží postupne budovať všetky postavy vo filme. Pokúša sa preniknúť do ich motivácií, hľadať ich ciele a odpovede, prečo sa vydali na samovražednú misiu. Táto tendencia až školácky prenikať do psychiky postáv občas nechcene ukazuje jeden zo základných problémov filmu. Namiesto výstavby komplikovaných, ambivalentných postáv (čo film berie smrteľne vážne), nechcene skĺzne do známych klišé, ktoré si snímka neuvedomuje. Napríklad samotnú motiváciu vstupu žien do zóny tvorcovia dlhú chvíľu nechajú hľadať diváka, no vzápätí je aj tak prezradená v zjednodušujúcom monológu jednou z účastníčok.

Na obsahovej rovine sa snaží podávať filozofické posolstvo o ľudskej podstate, vo valnej väčšine si na to vyberá vysvetľujúce dialógy až príliš zaobalené pátosom. Zabúda na možnosť komunikovať tieto „úvahy“ prostredníctvom dramatických situácii alebo vizuálnej stránky. Práve oprostenie sa od zbytočnej sentimentality a vážnosti by pomohlo celkovo uvoľniť rozprávanie, nabrať väčšie tempo a spád.

Pravdou ale zostáva, že momenty, kde sa spomínaný pátos a vážnosť hodia, fungujú výborne. Dokonca by sa dalo hovoriť o čomsi fascinujúcom, nevídanom v bežnom, diváckom filme. V istom bode sa nahromadí celý čas budovaná záhadnosť a otáznosť a namiesto realistického, naratívneho vyriešenia dostaneme surrealistický, tripový zážitok. Pracujúci s napätím a interpretačne neuchopiteľným dianím nás na chvíľu uvrhne do hutnej, atmosférou nabitej situácie. Najväčšou škodou je, že aj takto vybudovanú scénu sa tvorcovia v konečnom dôsledku rozhodnú objasniť divákom cez dialógy a príliš jasné dopovedanie.

Ťažko povedať, na koľko je to zásahom producentov, no v konečnom dôsledku sa zdá, akoby si film nechcel priznať, že by preňho najlepšie bolo byť niečím úplne iným. Namiesto pseudo-filozofickej úvahy o zániku sa v tomto prípade mohol skôr prikloniť k ekologickým odkazom pôvodného textu. Uvoľniť sa, oslobodiť sa od zbytočnej sentimentality a potreby všetko dopovedať. Možno práve uvedomenie, že umelecké dielo dokáže komunikovať aj potom ako skončí – v hlavách divákov – by bola dôležitá lekcia pre tvorcov. Hlavne divákov nepodceňovať. Lenže čo s tým, keď sa kontrolná skupina vyjadrí, že je film príliš intelektuálny a nepochopiteľný?

Hodnotenie: 6/10


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín