Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Slovenská kinematografia ako fackovací panák slovenských politikov
Stan & Ollie
Captain Marvel
Mary Poppins Returns
Zimna wojna

Slovenská kinematografia ako fackovací panák slovenských politikov

SFTA | 29.5.2018Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) so znepokojením zaregistrovala snahu poslancov SaS Renáty Kaščákovej a Jozefa Rajtára o novelu zákona o Audiovizuálnom fonde (číslo parlamentnej tlače 1011). Na základe pochybností o financovaní konkrétneho projektu spoločnosti JMB Film & TV Production Generál chcú meniť podstatu zákona a navrhujú:

- zrušiť podporu vývoja audiovizuálnych diel, respektíve ich scenára;
- zrušiť možnosť podpory jedného projektu viackrát, napríklad najskôr výrobu a potom distribúciu;
- zrušiť možnosť podpory jedného projektu z AVF a iných verejných zdrojom, napríklad z RTVS.

Navrhované zmeny naznačujú, že poslanci nemajú presné vedomosti o vzniku a distribúcii filmového diela, o štruktúre jeho financovania, ani o medzinárodných kontextoch, do ktorých slovenskí tvorcovia vstupujú. Akceptácia ich návrhov by radikálnym spôsobom ochromila výrobu a distribúciu kinematografických diel na Slovensku, dokonca by znemožnila kooperáciu našich filmárov so zahraničím.

Podľa analýzy vedenia Audiovizuálneho fondu by pri striktnom uplatnení predmetného návrhu došlo:

- k zastaveniu štipendií na podporu tvorby scenárov;
- k znemožneniu koprodukcií filmov aj hraných, dokumentárnych či animovaných seriálov s RTVS;
- k znemožneniu podpory filmov a filmových podujatí z fondu a zároveň lokálnych zdrojov, napr. zo samosprávnych krajov, miest a obcí;
- k ukončeniu možnosti čerpať prostriedky z medzinárodných zdrojov, napr. z MEDIA (bez podpory vývoja z národného zdroja je to prakticky nemožné);
- koniec podpory jedného filmu v produkcii aj v distribúcii (aj keď výrobu a distribúciu realizujú zväčša odlišné subjekty).

Slovenská filmová a televízna akadémia je aktivitou poslancov znepokojená hlavne preto, lebo môže zničiť niekoľkoročné snaženie tvorcov, producentov, pracovníkov Audiovizuálneho fondu i Ministerstva kultúry SR o resuscitáciu nášho audiovizuálneho priestoru. Trvalo viac ako 10 rokov, kým sa filmári spamätali z politických zásahov do slovenskej kinematografie, privatizácie jej materiálnej základne, deštrukcie RTVS a vytvorili funkčný systém podpory pôvodnej tvorby.

Premyslená štruktúra Audiovizuálneho fondu dnes umožňuje rozvíjať všetky vrstvy audiovizuálneho priestoru, pomáha pri vzniku filmových i televíznych diel, podporuje distribúciu, podujatia s filmom, odbornú reflexiu, vydávanie kníh i časopisov. Rešpektuje jedinečnosť slovenského prostredia, ale je kompatibilná s podobnými fondmi v zahraničí. Aj keď oproti iným európskym štátom Audiovizuálny fond pracuje s ďaleko menším objemom financií, naše filmy neustále zvyšujú svoju kvalitu, objavili sa na veľkých medzinárodných festivaloch (Berlín, Cannes, Toronto, Locarno, Karlove Vary, Varšava atď.) a mnohé z nich tam získali prestížne ocenenia. Koncepčná práca Audiovizuálneho fondu sa prejavila aj v obnove dôvery domáceho publika v slovenské filmy – minulý rok ich videlo takmer 1,5 milióna divákov.

Je nám ľúto, že slovenská kinematografia (ale i verejnoprávna televízia) je fackovacím panákom slovenských politikov. Ak poslanci SaS majú pochybnosti o transparentnom financovaní filmu a seriálu Generál spoločnosti JMB Film & TV Production, nech svoju kontrolu upriamia priamo na tento projekt a zo svojich zistení nech vyvodia konkrétne dôsledky. Bolo by nesprávne, keby sa kvôli jednému prípadu menil celý systém. Paušálne riešenie prostredníctvom navrhovanej novely totiž nesmeruje k náprave problémov, ale demontáži audiovizuálneho prostredia na Slovensku. Poslancom navrhujeme stretnutie s predstaviteľmi Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, s vedením Audiovizuálneho fondu ako i so zástupcami filmárskych združení. Veríme, že v spoločnej diskusii sa problémy vyjasnia.

Prezídium SFTA:

Martin Šulík - prezident
Mirka Grimaldi - viceprezidentka
Marek Leščák – viceprezident
Barbara Hessová
Peter Dubecký
Ján Meliš
Peter Neveďal
Ivan Ostrochovský
Miroslav Ulman


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín