Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Slovenská kinematografia ako fackovací panák slovenských politikov
Spider-Man: Far From Home
Hotel Mumbai
Beautiful Boy
Green Book

Slovenská kinematografia ako fackovací panák slovenských politikov

SFTA | 29.5.2018



Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) so znepokojením zaregistrovala snahu poslancov SaS Renáty Kaščákovej a Jozefa Rajtára o novelu zákona o Audiovizuálnom fonde (číslo parlamentnej tlače 1011). Na základe pochybností o financovaní konkrétneho projektu spoločnosti JMB Film & TV Production Generál chcú meniť podstatu zákona a navrhujú:

- zrušiť podporu vývoja audiovizuálnych diel, respektíve ich scenára;
- zrušiť možnosť podpory jedného projektu viackrát, napríklad najskôr výrobu a potom distribúciu;
- zrušiť možnosť podpory jedného projektu z AVF a iných verejných zdrojom, napríklad z RTVS.

Navrhované zmeny naznačujú, že poslanci nemajú presné vedomosti o vzniku a distribúcii filmového diela, o štruktúre jeho financovania, ani o medzinárodných kontextoch, do ktorých slovenskí tvorcovia vstupujú. Akceptácia ich návrhov by radikálnym spôsobom ochromila výrobu a distribúciu kinematografických diel na Slovensku, dokonca by znemožnila kooperáciu našich filmárov so zahraničím.

Podľa analýzy vedenia Audiovizuálneho fondu by pri striktnom uplatnení predmetného návrhu došlo:

- k zastaveniu štipendií na podporu tvorby scenárov;
- k znemožneniu koprodukcií filmov aj hraných, dokumentárnych či animovaných seriálov s RTVS;
- k znemožneniu podpory filmov a filmových podujatí z fondu a zároveň lokálnych zdrojov, napr. zo samosprávnych krajov, miest a obcí;
- k ukončeniu možnosti čerpať prostriedky z medzinárodných zdrojov, napr. z MEDIA (bez podpory vývoja z národného zdroja je to prakticky nemožné);
- koniec podpory jedného filmu v produkcii aj v distribúcii (aj keď výrobu a distribúciu realizujú zväčša odlišné subjekty).

Slovenská filmová a televízna akadémia je aktivitou poslancov znepokojená hlavne preto, lebo môže zničiť niekoľkoročné snaženie tvorcov, producentov, pracovníkov Audiovizuálneho fondu i Ministerstva kultúry SR o resuscitáciu nášho audiovizuálneho priestoru. Trvalo viac ako 10 rokov, kým sa filmári spamätali z politických zásahov do slovenskej kinematografie, privatizácie jej materiálnej základne, deštrukcie RTVS a vytvorili funkčný systém podpory pôvodnej tvorby.

Premyslená štruktúra Audiovizuálneho fondu dnes umožňuje rozvíjať všetky vrstvy audiovizuálneho priestoru, pomáha pri vzniku filmových i televíznych diel, podporuje distribúciu, podujatia s filmom, odbornú reflexiu, vydávanie kníh i časopisov. Rešpektuje jedinečnosť slovenského prostredia, ale je kompatibilná s podobnými fondmi v zahraničí. Aj keď oproti iným európskym štátom Audiovizuálny fond pracuje s ďaleko menším objemom financií, naše filmy neustále zvyšujú svoju kvalitu, objavili sa na veľkých medzinárodných festivaloch (Berlín, Cannes, Toronto, Locarno, Karlove Vary, Varšava atď.) a mnohé z nich tam získali prestížne ocenenia. Koncepčná práca Audiovizuálneho fondu sa prejavila aj v obnove dôvery domáceho publika v slovenské filmy – minulý rok ich videlo takmer 1,5 milióna divákov.

Je nám ľúto, že slovenská kinematografia (ale i verejnoprávna televízia) je fackovacím panákom slovenských politikov. Ak poslanci SaS majú pochybnosti o transparentnom financovaní filmu a seriálu Generál spoločnosti JMB Film & TV Production, nech svoju kontrolu upriamia priamo na tento projekt a zo svojich zistení nech vyvodia konkrétne dôsledky. Bolo by nesprávne, keby sa kvôli jednému prípadu menil celý systém. Paušálne riešenie prostredníctvom navrhovanej novely totiž nesmeruje k náprave problémov, ale demontáži audiovizuálneho prostredia na Slovensku. Poslancom navrhujeme stretnutie s predstaviteľmi Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, s vedením Audiovizuálneho fondu ako i so zástupcami filmárskych združení. Veríme, že v spoločnej diskusii sa problémy vyjasnia.

Prezídium SFTA:

Martin Šulík - prezident
Mirka Grimaldi - viceprezidentka
Marek Leščák – viceprezident
Barbara Hessová
Peter Dubecký
Ján Meliš
Peter Neveďal
Ivan Ostrochovský
Miroslav Ulman


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín