Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Zlatú palmu na 71. ročníku Cannes získal Hirokazu Koreeda za film Shoplifters
Spider-Man: Far From Home
Hotel Mumbai
Beautiful Boy
Green Book

Zlatú palmu na 71. ročníku Cannes získal Hirokazu Koreeda za film Shoplifters

| 19.5.2018Na 71. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes sa dnes večer udeľovali prestížne ceny. Porotu na čele s austrálskou herečkou Cate Blanchett najviac oslovil film Shoplifters japonského režiséra Hirokazu Koreedu.  Je to už v poradí šiesty víťaz Cannes, ktorého uvedie spoločnosť Film Europe do slovenských a českých kín. Diváci si ho budú môcť pozrieť už počas piateho ročníka Be2Can.

Japonský majster rodinných drobnokresieb Hirokazu Koreeda sa predstavil drámou Shoplifters (Manbiki kazoku), ktorá nás zavedie na okraj spoločnosti a rafinovane vyvracia tradičné poňatie rodiny a rodičovskej lásky. Zároveň je pôsobivým pohľadom na súčasné Japonsko ako krajinu hlbokých sociálnych priepastí.

Cenu poroty získala strhujúca dráma Capernaum (Cafarnaúm). Libanonská režisérka Nadine Labaki v ňom rozpráva o osude dvanásťročného chlapca, ktorý zažaluje svojich rodičov za to, že mu dali život. Pohľad na tvrdé podmienky v slumoch súčasného Libanonu ohromil divákov aj kritikov zmesou realizmu a intenzívnych emócií.

Po získaní Ceny poroty v roku 2014 za film Zbohom, jazyku si veterán Jean-Luc Godard pripísal v Cannes ďalší úspech, keď za svoju experimentálnu dokumentárnu esej o úzkosti a vojne Image Book (Le livre d'image) získal Zvláštnu Zlatú palmu, cenu, ktorá bola  udelená vôbec po prvýkrát v histórii  festivalu.

V rámci projektu Be2Can Distribution sa predstavia i ďalšie pozoruhodné tituly z Cannes.

Chýbať nebude jedna z artových senzácií festivalu od čínskeho filmára Gan Biho. V sekcii Un Certain Regard uviedol magickú neo-noir snímku o povrchnej vizuálnej kráse s názvom Long Day´s Journey Into Night (Di qiu zui hou de ye wan) s finálnym, takmer hodinovým záberom v 3D. Len dvadsaťosem ročný Gan Bi sa zaradil medzi najpozoruhodnejších artových filmárov súčasnosti. Oprávnene ho prirovnávajú k Andrejovi Tarkovskému a ranému Kar-wai Wongovi.

Na halucinogénny výlet s Andrew Garfieldom sa diváci vydajú v príťažlivom, hypnotickom až lynchovskom thrilleri Under the Silver Lake talentovaného amerického režiséra Davida Roberta Mitchella.

Francúzska režisérka Eva Husson sa inšpirovala reálnym životom kurdských žien, ktoré boli zajaté stúpencami Islámskeho štátu, podarilo sa im utiecť a následne sa pridali ku kurdským milíciám. Na týchto udalostiach postavila drámu Girl´s of the Sun (Les filles du soleil) s herečkami Golshifteh Farahani a Emmanuelle Bercot v hlavných úlohách.

Vybrané tituly budú uvedené na prehliadke najlepších filmov z významných európskych festivalov Be2Can, ktorý sa bude na Slovensku konať od 26. septembra do 2. októbra 2018 a v Čechách od 3. do 9. októbra. V slovenských a českých kinách sa objavia počas roku 2018 a 2019 v rámci projektu Be2Can Distribution.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín