Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Zomrela jedna z najväčších legiend svetového filmu – režisér Miloš Forman
Once Upon a Time in Hollywood
Yao
Long Shot
Chvilky

Zomrela jedna z najväčších legiend svetového filmu – režisér Miloš Forman

Marcel Šedo | 14.4.2018Miloš Forman sa narodil 18. februára 1932 v Čáslave. Obaja jeho rodičia zahynuli v koncentračnom tábore. Po vojne študoval na chlapčenskej internátnej škole, kde sa spriatelil s budúcim režisérom, scenáristom a spolupracovníkom Ivanom Passerom. K filmu ho priviedla náhoda a snaha vyhnúť sa povinnej vojenskej službe. Začal teda študovať na FAMU, kde sa zoznámil so svojim ďalším budúcim spolupracovníkom Miroslavom Ondříčkom. Spoločne nakrútili film Konkurs, kde ustanovili svoju vlastnú verziu novovlnnej poetiky – práca s nehercami, paradokumentárny spôsob nakrúcania, estetika trápnosti, skrytý výsmech zo socíkovskej kultúry, rozvoľnená narácia a zameranie sa na strasti bežnej mládeže. Z tohto súdka boli aj jeho ďalšie vynikajúce trápno-vtipné snímky Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko.

O jeho emigrácii rozhodla práve posledná snímka. Po auguste 1968 sa film Hoří, má panenko dostal do trezoru a on pochopil, že ak chce nakrúcať ďalej, musí zostať v USA. Spoločne s ním emigroval aj Ondříček. Snaha aspoň čiastočne preniesť svoje postupy do amerického prostredia sa v tom čase skončila v USA neúspechom, hoci snímka Taking Off dnes patrí medzi uznávané klasiky a v Európe sa uznania dočkala. V tom období sa však Forman musel vzdať novovlnnej poetiky a pustil sa do nakrúcania filmov, ktoré sa viac blížili hollywoodskemu štýlu. Výsledkom bola adaptácia románu Kena Keseyho Prelet nad kukučím hniezdom, ktorá získala päť Oscarov v hlavných kategóriách a pre Formana znamenala vstupenku do prvej ligy.

Nasledovali dve snímky, ktoré sa dočkali slušných kritických ohlasov a dnes takisto patria medzi uznávanú klasiku – Vlasy a Ragtime. Najväčší úspech však na Formana čakal v roku 1984. Jeho snímka Amadeus získala 8 Oscarov, vyniesla mu druhého Oscara za réžiu a natrvalo ho zapísala do dejín americkej kinematografie. Jeho kariéra pokračovala aj po konci studenej vojny úspešnými filmami Valmont, Ľud verzus Larry Flynt (Zlatý glóbus, nominácia na Oscara, Zlatý medveď), Muž na mesiaci (Strieborný medveď) a Goyove prízraky.

„Jeho odchod bol pokojný a po celý čas bol obklopený rodinou a svojimi najbližšími,“ potvrdila správu o úmrtí Formanova manželka. Slávny režisér zomrel po krátkej chorobe.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín