Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Z Cannes do regiónov – slovenské študentské filmy obehnú Slovensko
The Souvenir
Les filles du soleil
Hellboy
In den Gängen

Z Cannes do regiónov – slovenské študentské filmy obehnú Slovensko

PR | 6.2.2018Putovná prehliadka s názvom Ozveny Áčka 2017 prinesie do 6 krajských miest blok krátkych filmov, ktoré reprezentujú aktuálnu študentskú tvorbu na Slovensku. V priebehu najbližších troch mesiacov budú mať tak diváci jedinečnú možnosť pozrieť si filmy, ktoré súťažili na prestížnych filmových festivaloch ako napríklad Cannes alebo Toronto.

Projekt vznikol ako reakcia na doterajšiu absenciu akejkoľvek systémovej distribúcie študentských filmov na Slovensku. Ako z názvu vyplýva, prehliadka nadväzuje na festival študentských filmov Áčko, ktorý sa koná každoročne na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave. Cieľom projektu je preto sprístupniť úspešnú študentskú tvorbu širšej verejnosti a zároveň zvýšiť povedomie o nádejných slovenských filmároch, o ktorých sa ešte bude hovoriť. Aj renomovaní slovenskí režiséri ako napríklad Peter Bebjak, Iveta Grófová alebo Robert Kirchhoff začínali svoju kariéru ako študenti.


Najúspešnejším filmom zo 100 minútového bloku je hraný film Michala Blaška s názvom Atlantída, 2003. Príbeh ukrajinského páru, ktorý sa cez Slovensko snaží dostať do Nemecka, mal v roku 2017 svetovú premiéru na festivale Cannes v rámci sekcie Cinéfondátion. Do súťažnej dvadsiatky bol vybraný spomedzi 2400 študentských filmov z celého sveta. Odvtedy putuje po celom svete v rámci festivalov, pričom na 27. ročníku festivalu v Cottbuse vyhral cenu za najlepší krátky film.

Svetovú premiéru na jednom z najprestížnejších filmových festivalov mal aj film Magic Moments. Na festivale v Toronte súťažil v sekcii Short Cuts hraný film Martiny Buchelovej rozprávajúci o dospievaní mladého dievčaťa a šťastnom sesterskom vzťahu. Dokumentárnu tvorbu zastupujú filmy 43 rokov Bratislavského Metra a Chlebíčky – český unikát ženských režisérok Lucie Kašovej a Márie Pinčíkovej. Šesticu filmov uzatvára animovaný film Kontrast o toxickej láske a videoklip Yours, ktorý vyhral cenu KAMERA 2017 ako najlepší kameramanský počin v študentskom filme.

Prvé premietania sa uskutočnia v Košiciach (27. február) a v Prešove (28. február), v marci sa prehliadka presunie na stredné Slovensko do Žiliny a Banskej Bystrice, a v apríli ukončí svoju púť v mestách Trenčín a Nitra. Projekcie budú obohatené o krátky lektorský úvod študenta audiovizuálnych štúdií a po premietaniach budú nasledovať diskusie s tvorcami.

Oficiálnym organizátorom projektu je Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení v spolupráci so Sokratovým inštitútom. Realizačný tím tvoria študenti FTF VŠMU pričom Ozveny Áčka 2017 sú zároveň mikroprojektom študenta produkcie Romana Pivovarníka v rámci štúdia na Sokratovom Inštitúte.

Viac informácii nájdete na stránkach: www.facebook.com/ackofestival www.festivalacko.sk


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín