Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Test slovenského vkusu – na ktorú oscarovicu príde najviac divákov?
The Souvenir
Les filles du soleil
Hellboy
In den Gängen

Test slovenského vkusu – na ktorú oscarovicu príde najviac divákov?

Michal Korec | 4.2.2018Tento týždeň je na lokálne pomery absolútna rarita. Polročné prázdniny neprilákali distribútorov na uvedenie nového animáku či detského filmu (Snehová kráľovná 3 však má víkendové predpremiéry) a na poslednú chvíľu odpadol aj akčný triler Den of Thieves od Forum Filmu. Dvojica distribútorov s artovou produkciou (Film Europe a ASFK) si dala pauzu, takže nastal obrovský paradox – tí veľkí nasadzujú zdanlivo menšie filmy.

No pozor, CinemArt, Bontonfilm a ITA Film prišli so štvoricou (takmer) oscarových kandidátov, treba im poďakovať za to, že sa nezľakli nasadiť nenápadné filmy do našich kín, pretože každý zo štyroch sa na veľkom plátne krásne vyníma a atmosféra dopadá na diváka. Nie sú to ľahké kúsky, nejdú trhať otváracie rekordy, no budú sa snažiť prilákať divákov na niečo zmysluplné, myšlienkou hlboké.

Ktorý film bude mať najviac divákov za prvý víkend, resp. celkovo? Ruku na srdce, ani keď sa tieto štyri tituly spoja, neprilákajú väčší počet ako premiérové tri dni 50 odtieňov sivej, no skúsme hádať...

  1. Zmenšovanie (recenzia TU)

Najviac divákov priláka zrejme najľahšie uchopiteľný film. Spojenie ľahšej komédie a výborného nápadu (nie je ťažké vylúštiť o čo ide už z názvu) by sa malo podpísať pod najväčší otvárak spomedzi týždňovej štvorice. Je tu aj solídne lákadlo pri Mattovi Damonovi a hoci má film 135 minút, lavíruje medzi viacerými témami, téma zmenšenia človeka už nebola v kine istý čas, takže divák pri pohľade na plagát i ukážku vie, do čoho ide.

V prospech filmu hrá aj najlepšie nasadenie. Napríklad CinemaCity v Bratislave ho má vo všetkých 3 multiplexoch ako jediný film a aj v iných mestách má aj dva časy denne. Jednosálové kiná ho tiež dali v slušnom počte, niektoré dokonca ako jedinú premiéru tento týždeň. Menšie multiplexy ho hrajú iba raz, väčšina v dobrom čase. Česť Liptovskému Mikulášu, kde sa hrá o 21:00, čo je skoro odpísaný čas.

Prvý víkend: 5 900 divákov

Celkovo: 14 000 divákov

  1. Ja, Tonya (recenzia TU)

Aj Tonya má výborný námet a niektorí si možno budú pamätať udalosti z roku 1994. Výborná dobová atmosféra 90. rokov, skvelý výkon Margot Robbie a Allison Janney ako jej matky (oscarová tutovka?) a parádny scenár, kde neznalci nemajú šancu predpovedať, čo ich na ploche 119 minút čaká. Svižná réžia, prelínanie minulosti a ešte aj spomienok, búranie štvrtej steny, toto je kvalitný film a mnohým aj prístupný, pokiaľ sú ochotní baviť sa na čiernej komédii ako od Coenovcov.

Nasadenie je solídne, film majú multiplexy i jednosálové kiná, niekedy dokonca v lepších časoch ako konkurencia (čas o 18 je v krajskom meste lepší ako čas o 20:30, najmä kvôli štvrtku a nedeli).

Prvý víkend: 5 300 divákov

Celkovo: 12 500 divákov

 

  1. Daj mi tvoje meno (recenzia TU)

Vynikajúca dráma zo Sundance 2017 je viac ako iba príbeh o jednej letnej láske. Popri kvalitnom deji, ktorý postrážil 89-ročný James Ivory (!) sa môžete tešiť na parádne herecké výkony a určite musíte posúdiť výkon objavu roka – Timothée Chalamet, ktorý aj občas dýcha Garymu Oldmanovi na chrbát v oscarovej sezóne. Extra body si zaslúži réžia a atmosféra 80. rokov v malebnom Taliansku.

Film nepatrí medzi najľahšie, no môže mu pomôcť ako-také nasadenie (cca 20 kín cez víkend) a titul erotický v kolonke žánru. Niektorí by si teoreticky mohli skrátiť čakanie na 50 odtieňov, hoci popisuje film iný druh vzplanutia. Je to malý bojovník na celom svete, no mali by ste ho vidieť v kine.

Prvý víkend: 2 600 divákov

Celkovo: 6 000 divákov

  1. Niť z prízrakov (recenzia TU)

Azda najťažší, no najlepší film aktuálneho týždňa. Vynikajúca dráma P.T. Andersona, akú nemal od čias Magnólie pred 18 rokmi! Daniel Day-Lewis odovzdal parádny výkon ako svojský módny návrhár a sekundujú mu dve skvelé herečky. Je to náročný 130-minútový film a prvá tretina vás naštartuje, no neskoršie minúty krásne dozrievajú. Neľahké dialógy, motívy, ale vnútri istá hravosť. Neustále hrajúca hudba Jonnyho Greenwooda si zaslúži pozornosť a najmä počúvanie v kvalitnom kine.

Niť z prízrakov má neľahké nasadenie – tento film treba doslova hľadať v kinách, to sa môže podpísať pod celkové čísla. Teoreticky žije šanca na väčšie čísla ako pri konkurencii Daj mi tvoje meno, tento šesťnásobne nominovaný kúsok na Oscara by mohol byť pri dobrej konštelácii aj tretí.

Prvý víkend: 2 400 divákov

Celkovo: 6 000 divákov

 

Celkovým lídrom víkendu bude zrejme tretí Labyrint v repete. Ak nepadne o viac ako 50-55%, mohol by mať cca 8-9 tisíc divákov a na prvenstvo mu to bude stačiť.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín