Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Českí kritici zvolili za najlepší film roka Špinu
The Souvenir
Les filles du soleil
Hellboy
In den Gängen

Českí kritici zvolili za najlepší film roka Špinu

Marcel Šedo | 29.1.2018Vyzerá to, akoby nám českí kritici chceli oplatiť minuloročné odovzdávanie cien Slnko v sieti, kedy boli v hlavných kategóriách (réžia, scenár) nominovaní výlučne českí tvorcovia a v počte cien dominoval majoritne (čo do tvorivého vkladu) český film Masaryk. Filmovými udalosťami sezóny sa podľa českých kritikov totižto stali hraný film Špina a dokument Richard Müller: Nepoznaný (réž. Miro Remo), slovenská režisérka Tereza Nvotová sa stala Objavom roku a cenu pre najlepšiu herečku získala Zuzana Kronerová. Táto situácia dosvedčuje kvalitatívne vzostupný trend slovenského filmu, ale aj spätosť českého a slovenského produkčného prostredia.

Pokiaľ sa totižto pozrieme na Špinu je veľmi ťažké určiť, či majú na jeho výslednej podobe výraznejší vklad slovenskí alebo českí tvorcovia. Scenár, kameru, zvuk, dramaturgiu či strih obstarali Česi, ale film sa odohráva na Slovensku, nakrútila ho slovenská režisérka s prevažne slovenskými hercami a hudbu zložil slovenský skladateľ. Snímka vznikla ako absolventský projekt na FAMU, avšak z hľadiska produkcie či financií môžeme takisto hovoriť o akejsi harmónii. Z toho dôvodu tak môžeme Špinu považovať za spolovice „náš film“, a tak by sa v tomto prípade naozaj hodilo hovoriť skôr o česko-slovenskom (prípadne slovensko-českom) projekte. Navyše treba vziať do úvahy aj to, že jediné ďalšie ocenenie (Objav roku) získala práve režisérka Tereza Nvotová.

Ďalší veľký favorit večera, Baba z ľadu, si takisto odniesla dve ocenenia. Bohdan Sláma získal cenu za najlepší scenár a Zuzana Kronerová sa stala najlepšou herečkou v hlavnej úlohe. Meditatívna rytierska „road-movie“ Křižáček získala cenu za najlepšiu réžiu (Václav Kadrnka) a najlepším hercom sa stal Karel Roden za svoj výkon vo filme Masaryk. Životopisná snímka 8 hlav šílenství sa stala audiovizuálnym počinom roku a v kategórii Mimo kino vyhral investigatívny transmediálny projekt Hranice práce Apoleny Rychlíkové a Saši Uhlové.

Zvláštne uznanie za mimoriadny prínos českej kritike získala bývalá šéfredaktorka časopisu Film a doba a umelecká poradkyňa v Karlových Varoch Eva Zaoralová.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín