Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Objavte čaro noirovej noci. Na výstave obrazov v Prahe
Brightburn
Amnestie
Gloria Bell
Dumbo

Objavte čaro noirovej noci. Na výstave obrazov v Prahe

Michal Šmajda | 5.1.2018U nás na Kineme máme film noir veľmi radi. Okrem rôznych tematických prehľadov pravidelne prinášame aj informácie o eventoch venovaných tomuto kinematografickému fenoménu. Najnovšie pri príležitosti projekcie noirových kraťasov pod značkou iShorts prebehne od nedele 7.1. v pražskom kine Bio Oko výstava obrazov, ktoré vznikli podľa predlôh pochádzajúci z klasických filmov noir (1941-1958). Témou bude noc, čo prezrádza aj samotný názov výstavy „Mágia noirovej noci“. Pripájame stručnú popisku od organizátorov:

Žáner, dobový cyklus alebo štylistická tendencia? Každopádne nadčasový fenomén. Filmy noir dali svetovej kinematografii špecifickú pochmúrnu atmosféru a jedinečný temný vizuál, založený na expresionistickej kamere a jej typickej hre svetla a tmy. Nočná mizanscéna plná tieňohry a siluet je výtvarne natoľko vďačná, že nám prišlo zaujímavé zachytiť atmosféru noirovej noci štetcom umelca. Vznikla tak zbierka obrazov (olejomalieb na plátne) na motívy klasického filmu noir 40tych a 50tych rokov 20. storočia.

 

Autorom obrazov je akademický maliar Nikolaj Lesyk, ktorý vyštudoval maliarstvo a architektúru na vysokej škole v ukrajinskom Ľvove. V rámci svojej umeleckej tvorby pôsobil postupne v Amsterdame, Ríme, Benátkach, Paríži či v Prahe. V súčasnosti je jeho dlhoročným pôsobiskom mesto Košice. (zdroj: 25fps, Film Noir Blog, iShorts)


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín