Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Animovaný film S láskou Vincent čaká ešte zaujímavý rok
Brightburn
Amnestie
Gloria Bell
Dumbo

Animovaný film S láskou Vincent čaká ešte zaujímavý rok

pr | 28.12.2017Film S láskou Vincent (Loving Vincent) - získal Európsku filmovú cenu 2017 za najlepší animovaný film, nomináciu na Zlatý glóbus od Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov a v celom svete sa teší vysokej diváckej návštevnosti. Do slovenských kín príde v januári. Jeho slávnostná lokálna premiéra bola v septembri na 12. MFF Cinematik Piešťany. 

Na sobotňajšom galavečere v Berlíne udelila Európska filmová akadémia filmu S láskou Vincent prestížnu cenu za najlepší európsky celovečerný animovaný film. O dva dni neskôr bol film, spoločne s ďalšími piatimi kandidátmi, nominovaný Hollywoodskou asociáciou zahraničných novinárov na Zlatý glóbus v kategórii najlepší animovaný film.

S láskou Vincent si medzičasom získal priazeň divákov po celom svete a uplynulý víkend mal dokonca veľkolepú premiéru v Číne. Režisérska dvojica Dorota Kobiela a Hugh Welchman poukázala pri preberaní ceny na európsky pôvod Vincenta van Gogha. Welchman zložil poklonu tomuto slávnemu maliarovi holandského pôvodu, ktorý zomrel v 38 rokoch, a pôsobil nielen v rodnej zemi, ale aj v Británii, Belgicku, vo Francúzsku, a hovoril plynulo holandsky, francúzsky a anglicky: “Bez otvorených hraníc medzi európskymi štátmi by tento film nevznikol,” poznamenal Welchman na margo poľsko-britskej koprodukcie, v rámci ktorej na tomto ručne kreslenom animovanom projekte spolupracovali umelci z celej Európy. Vznikal vo filmových štúdiách v Gdaňsku, Wroclavi a Aténach. S láskou Vincent už celosvetovo dosiahol tržby vyše 23 miliónov dolárov a videlo ho asi 2,5 miliónov divákov.

Z nedávnych otváracích víkendov spomeňme štvrtú priečku v čínskom filmovom rebríčku s tržbami 4 miliónov dolárov. V Kolumbii film obsadil šiestu priečku a v americko-kanadskom rebríčku, má po 11 týždňoch na konte tržbu 5,6 miliónov. Darí sa mu aj v Južnej Kórei s tržbami 2,1 miliónov dolárov, v Taliansku má film zatiaľ tržby 1,9 miliónov, v Poľsku 1,5 miliónov, v Japonsku vyše 725 000 a v Hong Kongu vyše 600 000 dolárov.

Okrem Európskej filmovej ceny za najlepší animovaný film má S láskou Vincent na konte aj 13 cien divákov z medzinárodných festivalov v Annecy, São Paule, Windsore, Vancouveri a belgickom Ostende. Získal cenu za najlepší celovečerný animovaný film na festivale v Šanghaji a Palm Springs, aj nominácie na cenu Annie Awards za najlepší nezávislý animovaný film, najlepšiu hudbu v animovanom filme pre Clinta Mansella a najlepší scenár animovaného filmu pre Kobielovú, Welchmana a Jaceka Dehnela.

Úspech tejto snímky je odrazom tvrdej práce a vytrvalosti, od počiatočného zháňania financií až po precíznu prácu animátorov. Výsledkom je veľkolepé dielo 125 výtvarníkov vybraných spomedzi 5 000 uchádzačov z celého sveta, ktorí spoločne vytvorili asi 65 000 ručne kreslených obrázkov. Vo filme ožíva van Goghov nesmrteľný výrok: “Hovoríme iba našimi maľbami.”

Režisér Hugh Welchman na záver dodáva: „Bola to náročná cesta. Vydali sme sa na ňu vďaka počiatočnej podpore z Poľska, a neskôr vďaka mnohým odvážlivcom, spoločnostiam a organizáciám, ktoré nám verili. Veľká vďaka patrí aj našim úžasným výtvarníkom a skvelému štábu, ktorí prispeli k tomu, že sa S láskou Vincent dostal na filmové plátna po celom svete.”

Do slovenských kín film uvedie distribučná spoločnosť Continental film od 25.januára 2018


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín