Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Víťazom ceny LUX sa stala Sámska krv
Sorry to Bother You
Mary Queen of Scots
The Favourite
The Miseducation of Cameron Post

Víťazom ceny LUX sa stala Sámska krv

Marcel Šedo | 19.11.2017LUX je filmovou cenou, ktorú každoročne udeľuje Európsky parlament. Určená je predovšetkým pre filmy, ktoré rozoberajú témy súvisiace s európskou identitou alebo históriou a ktoré zobrazujú európske hodnoty alebo rozmanitosť európskej kultúry či histórie. Ako povedal jeho súčasný predseda Antonio Tajani: "Cena LUX približuje ľuďom filmovú tvorbu a zároveň približuje aj Európu Európanom."

Tento rok získal ocenenie film Sámska krv režisérky Amandy Kernell, ktorý vznikol v koprodukcii Švédska, Nórska a Dánska. „Siedme umenie vzniklo tu v Európe. Kinematografia je hybnou silou kultúry, hodnôt a dialógu. Tohtoročná cena je prípravou na budúcoročné ocenenie, ktoré bude udelené počas európskeho roka kultúrneho dedičstva. Kultúrne dedičstvo nepozostáva iba z literatúry a umenia. Tvoria ho aj príbehy, ktoré si rozprávame, a filmy, ktoré pozeráme. Ide o kostru našich životov,‟ povedal na margo vyhlásenia Tajani.

Film sleduje menšinové sámske etnikum vo Švédsku a takmer fyzickým spôsobom zobrazuje temnú časť švédskej koloniálnej histórie. Hlavnou hrdinkou príbehu je 14-ročné sámske dievča Elle Marja, ktorej rodina v tridsiatych rokoch minulého storočia chová soby za severným polárnym kruhom. Po tom, čo je vystavená prekvitajúcemu rasizmu doby a musí čeliť ponižujúcemu vyšetreniu na internátnej škole, začína snívať o novom, lepšom živote. Na to, aby ho dosiahla, sa však musí stať niekým iným a prerušiť všetky styky so svojou rodinou a kultúrou - poprieť samu seba.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články