Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Víťazom ceny LUX sa stala Sámska krv
Mary Queen of Scots
Stan & Ollie
Captain Marvel
Mary Poppins Returns

Víťazom ceny LUX sa stala Sámska krv

Marcel Šedo | 19.11.2017LUX je filmovou cenou, ktorú každoročne udeľuje Európsky parlament. Určená je predovšetkým pre filmy, ktoré rozoberajú témy súvisiace s európskou identitou alebo históriou a ktoré zobrazujú európske hodnoty alebo rozmanitosť európskej kultúry či histórie. Ako povedal jeho súčasný predseda Antonio Tajani: "Cena LUX približuje ľuďom filmovú tvorbu a zároveň približuje aj Európu Európanom."

Tento rok získal ocenenie film Sámska krv režisérky Amandy Kernell, ktorý vznikol v koprodukcii Švédska, Nórska a Dánska. „Siedme umenie vzniklo tu v Európe. Kinematografia je hybnou silou kultúry, hodnôt a dialógu. Tohtoročná cena je prípravou na budúcoročné ocenenie, ktoré bude udelené počas európskeho roka kultúrneho dedičstva. Kultúrne dedičstvo nepozostáva iba z literatúry a umenia. Tvoria ho aj príbehy, ktoré si rozprávame, a filmy, ktoré pozeráme. Ide o kostru našich životov,‟ povedal na margo vyhlásenia Tajani.

Film sleduje menšinové sámske etnikum vo Švédsku a takmer fyzickým spôsobom zobrazuje temnú časť švédskej koloniálnej histórie. Hlavnou hrdinkou príbehu je 14-ročné sámske dievča Elle Marja, ktorej rodina v tridsiatych rokoch minulého storočia chová soby za severným polárnym kruhom. Po tom, čo je vystavená prekvitajúcemu rasizmu doby a musí čeliť ponižujúcemu vyšetreniu na internátnej škole, začína snívať o novom, lepšom živote. Na to, aby ho dosiahla, sa však musí stať niekým iným a prerušiť všetky styky so svojou rodinou a kultúrou - poprieť samu seba.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín