Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Nový slovenský dokument - Kvety pre Európu
Mary Queen of Scots
Stan & Ollie
Captain Marvel
Mary Poppins Returns

Nový slovenský dokument - Kvety pre Európu

PR | 19.10.2017Režisér Adam Hanuljak a jeho tvorivý tím z DogDocs nakrútil film Kvety pre Európu, ktorý na príklade príbehov dvoch regiónov Kene a ich vzťahu k Európe a Slovensku zobrazuje, akým spôsobom sú tieto dve časti sveta prepojené. Vo festivalovej premiére ho uviedol Medzinárodný filmový festival Jeden svet. Snímku koprodukovali Platforma mimovládnych rozvojových organizácií a RTVS.

Film v 52 minútach zobrazuje dve geograficky vzdialené krajiny - Keňu vo východnej Afrike a Slovensko v strede Európy -, o ktorých by sme ešte pred niekoľkými dekádami mohli bez váhania povedať, že nemajú nič spoločné. Medzitým však globalizácia vytvorila čoraz hustejšiu sieť vzájomných vzťahov a prepojení. Dnes je tak otázkou, kto z týchto vzťahov a prepojení profituje a kto stráca. Dokumentárny film Kvety pre Európu sa práve na túto otázku snaží nájsť odpoveď.

“Dokumentárny film by mal diváka viesť k objavovaniu a hľadaniu,” vysvetľuje režisér snímky Adam Hanuljak a dopĺňa, že film Kvety pre Európu podľa neho práve taký je. “Chodili sme po krajine a pýtali sme sa. Odpovedí sme dostali mnoho a rôznych, no hovoriť o jednoznačnom či všeobecne platnom stanovisku, ktoré by sme z toho vedeli vyvodiť, sa nedá. Je tak na divákovi, či to prijme,” dopĺňa Hanuljak na margo jeho filmu.

Podľa Dagmar Mekiňovej z Platformy mimovládnych rozvojových organizácií, ktorá film koprodukovala, je cieľom dokumentu poukázať na prepojenia medzi nami a ľuďmi inde na planéte. Zároveň by sa ním Platforma chcela pokúsiť poukázať na našu aktívnu rolu v týchto vzťahoch. Príkladom môže byť napríklad poskytovanie rozvojovej spolupráce, ale aj mnohé naše rozhodnutia v bežnom živote, ktorého súčasťou je aj naše spotrebiteľské správanie.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín