Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Nový slovenský dokument - Kvety pre Európu
Sorry to Bother You
Mary Queen of Scots
The Favourite
The Miseducation of Cameron Post

Nový slovenský dokument - Kvety pre Európu

PR | 19.10.2017Režisér Adam Hanuljak a jeho tvorivý tím z DogDocs nakrútil film Kvety pre Európu, ktorý na príklade príbehov dvoch regiónov Kene a ich vzťahu k Európe a Slovensku zobrazuje, akým spôsobom sú tieto dve časti sveta prepojené. Vo festivalovej premiére ho uviedol Medzinárodný filmový festival Jeden svet. Snímku koprodukovali Platforma mimovládnych rozvojových organizácií a RTVS.

Film v 52 minútach zobrazuje dve geograficky vzdialené krajiny - Keňu vo východnej Afrike a Slovensko v strede Európy -, o ktorých by sme ešte pred niekoľkými dekádami mohli bez váhania povedať, že nemajú nič spoločné. Medzitým však globalizácia vytvorila čoraz hustejšiu sieť vzájomných vzťahov a prepojení. Dnes je tak otázkou, kto z týchto vzťahov a prepojení profituje a kto stráca. Dokumentárny film Kvety pre Európu sa práve na túto otázku snaží nájsť odpoveď.

“Dokumentárny film by mal diváka viesť k objavovaniu a hľadaniu,” vysvetľuje režisér snímky Adam Hanuljak a dopĺňa, že film Kvety pre Európu podľa neho práve taký je. “Chodili sme po krajine a pýtali sme sa. Odpovedí sme dostali mnoho a rôznych, no hovoriť o jednoznačnom či všeobecne platnom stanovisku, ktoré by sme z toho vedeli vyvodiť, sa nedá. Je tak na divákovi, či to prijme,” dopĺňa Hanuljak na margo jeho filmu.

Podľa Dagmar Mekiňovej z Platformy mimovládnych rozvojových organizácií, ktorá film koprodukovala, je cieľom dokumentu poukázať na prepojenia medzi nami a ľuďmi inde na planéte. Zároveň by sa ním Platforma chcela pokúsiť poukázať na našu aktívnu rolu v týchto vzťahoch. Príkladom môže byť napríklad poskytovanie rozvojovej spolupráce, ale aj mnohé naše rozhodnutia v bežnom živote, ktorého súčasťou je aj naše spotrebiteľské správanie.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články