Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Ďalšia dôvtipná hra s divákom od Soderbergha
Searching
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web

Ďalšia dôvtipná hra s divákom od Soderbergha

Lukáš Slovák | 8.9.2017Steven Soderbergh (Oscar za Traffic: Nadvláda gangov) je s Hollywoodom už niekoľko rokov na nože. Znechutený obmedzeniami v autorskej slobode sa rozhodol, že Vedľajšie účinky (2013) budú jeho posledným filmom, no reálne ešte v tom roku nakrútil za peniaze HBO tématicky kontroverzný Liberace.

Prostredie televízie mu zachutilo (seriál The Nick), ale skúša šťastie ďalej aj vo filmovej tvorbe. S distribučným modelom, ktorý opomína veľké štúdiá, sa pustil do ďalšieho projektu Logan Lucky: Miliónová lúpež. Predpredaj premietacích práv, vlastný marketingový plán a mystéria okolo fiktívneho mena scenáristu k sebe pútajú pozornosť. A netreba opomenúť základný fakt, že filmy s témou lúpeže Soderberghovi idú.

Jimmy Logan (Channing Tatum) je známy smoliar. Časy, kedy bol na strednej quaterbackom a najväčším machom cez tri okresy sú preč. Dnes mu chce bývalá odviesť dcéru do susedného štátu, okolie ho má za slaboduchého a kvôli krívaniu ho ešte aj vyhodili z práce. S jednorukým bratom Clydeom (Adam Driver) sa rozhodnú zvrátiť šťastenu vo veľkom štýle – krádežou niekoľkých miliónov behom najslávnejšieho automobilového závodu v USA. Využijú pritom známeho lupiča Joe Banga (Daniel Craig) a hlavne fakt, že ich všetci považujú za blbcov.

Film má striedmy rozbeh. Soderbergh sa detailnejšie venuje jednotlivým charakterom, vzťahom a vykresľuje atmosféru pomaly. Je to zaručene pochopiteľný postup, nakoľko prístup ku prostrediu malomešťanskej "smotánky" musí byť delikátny. Po pár minútach mu však skočíte na lep a podmaní si vás prostými charaktermi, podivnými existenciami a nádychom zapadákova cez pieseň Country Roads. Barové bitky, večne zvláštne súťaže krásy maloletých dievčat a automobilové závody sem skrátka patria. Soderbergh sa dokonca nehanbí podporiť teóriu Erica Cartmana, že podobné preteky sú vecou rýdzo pre chudobných a hlúpych.

To je pravdepodobne jeden z dôvodov prečo má film zatiaľ slabší ohlas u diváckej obce v USA. Nastoľuje im zrkadlo ako v jednoduchosti myslenia, tak aj v podceňovaní na oko slabších jedincov. Skrátka sedliaci vypekajú so sedliakmi na štýl Dannyho jedenástky a jeho pokračovaní. Oproti komerčne úspešnej trilógii však Logan Lucky nemá od začiatku vyselektovaného antagonistu.

Dala by sa zaň označiť absencia šťasteny, ale to je skôr motivácia hlavnej postavy. Reálny protivník sa Jimmyho partii naskytne až ku koncu filmu a jasne odkazuje, že film bude mať pokračovanie. Vzhľadom na zvolený biznis model je aj minimálny komerčný úspech pre Soderberga výhrou, očakávajme teda pokračovanie. A pokojne sa môžeme tešiť.

Režisér vedie príbeh pevnou rukou, nezabudne si dej okoreniť vlastnými trademarkami v presne strihaných sekvenciách a zvláštnych vsuvkách (výmena peňazí s medveďom, heslo "karfiól" alebo tajomná soľ Joe Banga), ktoré umne využíva aj v rámci deja. Humor funguje na výbornú a dostane sa vám aj vysvetlenia, o čom že to Rihanna spieva v skladbe Umbrella.

Logan Lucky sa nesmierne vydaril. Síce mal upútavku s béčkovým nádychom a preplácaný promo plagát, dokázal presvedčiť, že nie je len umnou žánrovkou. Skrýva v sebe aj sociálny odkaz, ktorý tunajšieho diváka nemá ako uraziť, na rozdiel od toho amerického. Ide o skvelú nadsázku s funkčnými prvkami, hoci sa niekedy zdá, že má príliš vykonštruovaný priebeh a hrá na náhodu.

Hodnotenie: 8/10


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články