Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Začiatok Kinobusu odštartuje prehliadka panoramatických 70 mm filmov
Mowgli
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman

Začiatok Kinobusu odštartuje prehliadka panoramatických 70 mm filmov

PR | 21.8.2017Kinobus je (nielen) filmový festival, ktorý organizuje kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie od roku 2004 na celom Slovensku. Festival obnovuje premietanie v starých, často nefunkčných kinách. Formou komunitných projektov, komentovaných prehliadok, a sprievodných podujatí predstavuje spoločenskú úlohu kín, ich históriu a genia loci navštíveného miesta širokej diváckej obci. Festival má špecifickú formu - diváci spolu štyri dni cestujú dvomi autobusmi po vybraných obciach a mestách, kde festival najskôr zabezpečí opravu premietacích prístrojov.

Kinobus sa každý rok koná v inom regióne, v roku 2017 navštívime v termíne od 31.8. do 3.9. kiná v Novej Dubnici, Dolnej Súči, Chynoranoch a Valašskej Belej. Témou 14. ročníka sú „formáty“. Čaká nás: veľkolepý začiatok v podobe premietania 70 mm filmov v kine Panorex v Novej Dubnici, po ktorom nám 35-mm projekcie budú pripadať skoro ako z monitora,  prehliadka 8 mm bizarností  a 16 mm štandardností. K tomu túlanie sa mestom s komentárom teoretika architektúry Petra Szalaya, performance Matúša Kobolku a Philip Glass s Ferom Királym v krištáľovej obci, výlety, úvody k filmom, naozajstní šoféri a živí sprievodcovia zo zoskupenia, ktorého názov ich priamo predurčil pre Kinobus: Zapětdvanáct.

Začiatok Kinobusu 2017 odštartuje 2 dňová prehliadka panoramatických 70 mm filmov v obnovenom kine Panorex v Novej Dubnici. Spolu s banskobystrickým amfiteátrom ide o jediné kino, v ktorom je možné tento formát premietať.  V duchu témy tohtoročného Kinobusu sme pripravili cestu historickým prierezom 70 mm filmov a premietneme sedem titulov, ktoré vo svojej dobe zmenili film a mapujú zlaté obdobie formátu. Okrem toho uvedieme aj ukážky z filmov a experimentov s formátom a chystáme aj komentovanú prechádzku venovanú architektúre Novej Dubnice.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články