Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Filmový seminár 4 živly skúmal rôzne podoby viery
Nostalgia
Fahrenheit 451
Backstage
Golden Exits

Filmový seminár 4 živly skúmal rôzne podoby viery

PR | 18.8.2017V Banskej Štiavnici sa cez víkend uskutočnil 19. ročník Letného filmového seminára 4 živly, ktorý každoročne vo svojom bohatom programe rozoberá jednu aktuálnu a nielen z kinematografického hľadiska zaujímavú tému. Tentoraz ňou bola VIERA a okrem tej náboženskej sa podujatie venovalo aj viere vo filmové médium, v lepšiu budúcnosť či viere v ideológiu.

V piatok večer, v súvislosti s poslednou spomenutou vierou, uviedli na štiavnickom amfiteátri v slovenskej predpremiére česko-slovenský dokumentárny film Svet podľa Daliborka jeho tvorcovia a tvorkyne – režisér Vít Klusák, slovenský koproducent Peter Kerekes, vedúca výroby Martina Štrunc a PR manažérka Dana Freyová. Režisér a koproducent potom v sobotu popoludní o kontroverznej snímke diskutovali s filozofom Fedorom Blaščákom a účastníkmi seminára. Film do našich kín uvedie spoločnosť Bonton Film.

Zaujímavých hostí z radov filmárov privítali 4 živly hneď niekoľko – rumunská režisérka Monica Lăzurean-Gorgan uviedla svoj dokumentárny film Iba dych a vydala sa s ním na cestu po Slovensku, zorganizovanú distribučnou platformou KineDok. Producentka Katarína Krnáčová prišla do Banskej Štiavnice s úspešnou drámou Piata loď, dokumentaristka Zuzana Piussi diskutovala s divákmi po premietnutí svojho filmu Český Alláh a maďarský režisér Gyula Nemes zaujal publikum svojským filmom Zero. 4 živly navštívil tiež Paul Rieth, nemecký odborník na crowdfunding a lektor workshopu, ktorý 4 živly pripravili v spolupráci s Goetheho inštitútom.

S mimoriadnym úspechom sa stretli Detské 4 živly, program pre deti a ich rodičov, ktorý je už roky neodmysliteľnou súčasťou filmového seminára. Okrem premietaní filmov pre všetky vekové kategórie pripravili organizátori workshop filmovej animácie, kde si pod vedením tvorcov večerníčka Drobci (Vanda Raýmanová, Michal Struss, Jozef Just) mohli deti vytvoriť vlastný krátky film. Skúsení animátori pripravili pre malých záujemcov a záujemkyne aj otvorenú tvorivú dielňu a v kine uviedli premietanie niekoľkých častí svojho večerníčkového seriálu. Zaujímavosťou bola projekcia animovaného filmu Ja ako Tekvička so živým dabingom hercov Kamila Kollárika a Hery Turban. Pre rodičov pripravili 4 živly v spolupráci s portálom Vĺčatá.sk prednášku o výbere vhodných videohier pre svojich potomkov.

19. Letný filmový seminár 4 živly skončil v nedeľu 13. augusta večer a podujatie tak najbližšie čaká jubilejný 20. ročník. V Banskej Štiavnici ho oslávi v druhom augustovom týždni roku 2018, výber tých najkvalitnejších snímok však prinesie do mesta najbližšie už vo februári v rámci svojej zimnej verzie.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín