Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > George A. Romero podľahol rakovine pľúc
Searching
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web

George A. Romero podľahol rakovine pľúc

Marcel Šedo | 17.7.2017Vo veku 77 rokov zomrel kultový režisér hororových filmov George A. Romero. Filmár, ktorého preslávila séria zombie filmov, na čele s debutom s názvom Noc živých mŕtvych z roku 1968, podľahol rakovine pľúc. Skonal v prítomnosti rodiny pri počúvaní hudby z Fordovho filmu Tichý muž.

George A. Romero sa narodil 4. februára 1940 v Bronxe v New Yorku a v roku 1960 absolvoval Carnegie Mellon University v Pittsburghu. Prvý a azda aj najväčší úspech v jeho kariére zaznamenala spomínaná nízkorozpočtová snímka Noc živých mŕtvych, ktorá stanovila základné pravidlá subžánru zombie filmov, ako napríklad, že sa zombie pohybujú pomaly, že ich možno zabiť len poškodením hlavy a po ich uhryznutí je človek infikovaný a postupne sa z neho stáva zombie. Do jeho série zombie filmov patrí aj Úsvit mŕtvych (1978), Deň mŕtvych (1985), Krajina mŕtvych (2005), Denník mŕtvych (2007) a Survival of the Dead (2009).

Ľudia postihnutí nákazou, prípadne živí mŕtvi sa však objavujú aj v niektorých jeho ďalších filmoch, ako napríklad The Crazies (1973) alebo Show hrôzy (1982). V tomto prípade však už nemôžeme hovoriť o zombie filmoch. Bez ohľadu na to sa Romero vždy snažil do filmov vsunúť svoje ideologické presvedčenie, vďaka čomu sa stávali kritickou metaforou amerického konformizmu, rasizmu či militarizmu.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články