Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Na festivale v Cannes bude súťažiť aj slovenský hraný celovečerný film
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

Na festivale v Cannes bude súťažiť aj slovenský hraný celovečerný film

Marcel Šedo | 13.4.2017Nestáva sa príliš často, aby malo Slovensko zastúpenie na festivale v Cannes. Tento rok sa v ňom však objavia hneď dva filmy. Kým včera prišla správa, že si Michal Blaško zasúťaží v sekcii Cinéfondation so svojim študentským filmom Atlantída, 2003, dnes festival v Cannes oznámil, že sa v sekcii Un Certain Regard predstaví aj mladý debutant György Kristóf s filmom Vychladnutie (OUT).

Aby sme boli féroví; Kristóf je košický rodák maďarského pôvodu, ktorý najskôr študoval filozofiu na Miscolc University v Maďarsku a neskôr réžiu na pražskej FAMU. A rovnako ako jeho život, je medzinárodný aj jeho film. Ide o slovensko-maďarsko-česko-lotyšskú korpodukciu, v ktorej budeme sledovať osudy Slováka na ceste po Východnej Európe. Za Slovensko bude snímku produkovať spoločnosť Sentimental film, na čele s producentom Marekom Urbanom.

Snímka sleduje Ágostona, ktorý sa po zavretí elektrárne vydáva na púť z malého mesta na východnom Slovensku cez celú východnú Európu. Po ceste stretáva postavy s bizarnými životnými osudmi, ako osamelú Ruslanu, bývalú basketbalistku, ktorá žije so svojím výnimočným králikom bez uší, či Dmitriho, ktorý investuje všetky zárobky do skrášľovania svojho náhrobného kameňa a manželky. Vďaka stopu sa dostáva až do hlavného mesta Estónska, kde nachádza nový život – veľkú rybársku loď a život s neprestajným hučaním vetra na nekonečnom mori.

U Kristófa sa však ešte pristavme. Podieľal sa na filme Kevina McDonalda (Orol Deviatej légie), Marka Hermana (Chlapec v pruhovanom pyžame) a pracoval ako asistent réžie u Ildiko Enyediovej, ktorá tento rok získala Zlatého medveďa na Berlinále. Jeho celovečerný debut si v Cannes všimli už pred dvomi rokmi a pozvali ho na podujatie L´Atelier, ktoré patrí medzi najvýznamnejšie platformy pre filmy vo vývoji. Vybraní filmári tu majú možnosť prezentovať svoj projekt pred zahraničnými producentmi a distribútormi a získať tak prístup k medzinárodnej podpore. Snímka Vychladnutie je vôbec prvým česko-slovenským filmom, ktorá sa na toto podujatie dostala.

Zdroj: festival-cannes.com, avf.sk, sentimentalfilm.sk, gregi.net


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články