Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Režisér Martin Šulík sa po rokoch vracia s novým filmom s hviezdnym obsadením
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

Režisér Martin Šulík sa po rokoch vracia s novým filmom s hviezdnym obsadením

Marcel Šedo | 12.4.2017Náš najuznávanejší ponovembrový režisér, Martin Šulík, sa po šiestich rokoch (Cigán) vracia ku celovečernej hranej tvorbe. Jeho pripravovaná snímka Tlmočník, však bude rozhodne návratom vo veľkom štýle. V snímke si totiž zahrá Oscarový Jiří Menzel a tiež Peter Simonischek, ktorý si minulý rok odniesol ocenenie pre Najlepšieho herca na European Film Award za svoj herecký výkon vo filme Toni Erdmann. Okrem nich sa vo filme objaví aj Zuzana Mauréry alebo Attila Mokos. Na filme sa budú podieľať aj Šulíkoví stabilní spolupracovníci - scenárista Marek Leščák (Záhrada, Piata loď) a kameraman Martin Štrba (Horiaci Ker, Masaryk).

Cez stretnutie dvoch dôchodcov - slovenského Žida, tlmočníka Aliho Ungára a rakúskeho alkoholika Georga Graubnera, potomka bývalého dôstojníka SS a ich spoločnú bizarnú cestu naprieč Slovenskom po stopách svojich otcov, sa otvára téma Slovenského štátu, ktorá doteraz rozdeľuje slovenskú spoločnosť. Obaja sú tragicky poznamenaní 2. svetovou vojnou, ale ich odlišné povahy i životné skúsenosti vyvolávajú medzi nimi nezhody a dramatické situácie. Druhá línia rozprávania bude sledovať pátranie po minulosti rakúskeho dôstojníka SS, ktorý pôsobil na Slovensku a objasňovanie okolností masovej vraždy počas vojny.

Šulík by mal vo svojom filme zostať verný svojej tvorbe a nezapojí sa tak do súčasnej línie sociálnych drám. Snímka by mala pracovať s istou mierou štylizácie v obrazovej i zvukovej zložke a zachytávať subjektívny svet postáv, symbolicky komentovať dej a zároveň včleňovať postavy do krajinného prostredia. Hodnotiaca komisia Audiovizuálneho fondu rozhodne nešetrila superlatívmi: „Tvorcovia projektu tému spracúvajú napriek všetkej jej vážnosti odľahčene, tragikomicky, nesmierne ľudsky, v interakcii s minulosťou zobrazujú fragmentárne aj aktuálnu slovenskú súčasnosť, jej tematické a hodnotové čriepky stavajú nenásilne do konfrontácie s témami minulosti a na priesečníku týchto interakcií hľadajú odpoveď o slovenskom súčasníkovi. O tom aký je, aké sú jeho priority a túžby, kam sa posunul za viac ako 70 rokov pohybujúc sa na tomto malom slovenskom území. Sympatické na projekte je to, že tvorcovia nemoralizujú, nedávajú hotové odpovede, vťahujú diváka do hry a umožňujú mu zaujať postoj.“

Rozpočet snímky bol stanovený na 1 564 588 € a vzniká v produkcii spoločností Titanic Martina Šulíka a IN Film Rudolfa Biermanna. Koproducentami sú RTVS, Česká televízia a projekt podporil aj Audiovizuálny fond.

Zdroj: avf.sk


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články