Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Na festivale Finále Plzeň súťažia o hlavnú cenu aj slovenské filmy
Annihilation
Ready Player One
Alita: Battle Angel
Thoroughbreds

Na festivale Finále Plzeň súťažia o hlavnú cenu aj slovenské filmy

SFÚ | 12.4.2017Na jubilejnom 30. ročníku Finále Plzeň v Českej republike sa budú o hlavnú cenu Zlatého ledňáčka uchádzať aj slovenské filmy. Naša kinematografia je v programe festivalu zastúpená v súťažných sekciách hranej a animovanej, dokumentárnej aj televíznej tvorby, celkovo o cenu zabojuje trinásť slovenských a koprodukčných filmov. Slovenské snímky sú bohato zastúpené aj v nesúťažnom programe a reprezentanta máme i na prezentačnom paneli počas Industry Days. Festival Finále Plzeň sa koná v termíne od 20. do 26. apríla 2017.

Finále Plzeň je prehliadka českých a slovenských celovečerných hraných a animovaných filmov, dokumentov a televíznych projektov, slovenské filmy sa v jej programe o priazeň medzinárodnej poroty uchádzajú od roku 2014.

V tohtoročnej zostave súťažných titulov má slovenská kinematografia zastúpenie v štyroch sekciách. V spoločnej súťaži celovečerných hraných a animovaných filmov je sedem titulov, konkrétne Červený kapitán Michala Kollára, len pred pár dňami Slnkom v sieti ocenená Učiteľka Jana Hřebejka za najlepší hraný film, Ja, Olga Hepnarová Tomáša Weinreba a Petra Kazdu, Vlk z Královských Vinohrad Jana Němca, Ani vo sne! Petra Oukropca, Teória tigra Radka Bajgara a animovaná snímka Lichožrúti Galiny Miklínovej.

Medzi súťažnými dokumentárnymi snímkami budú uvedené filmy 5 October Martina Kollara, Diera v hlave Roberta Kirchhoffa, Okhwan na ceste za slobodou Mareka Mackoviča a Česká cesta Martina Kohouta. Po jednom projekte je slovenská kinematografia zastúpená aj v súťažiach televíznej tvorby, v časti necyklických programov sa premietne film Stanislava Párnického Zázračný nos a v sekcii cyklických programov je zastúpený jeden z dielov seriálového projektu Za sklom, na ktorom sa režisérsky podieľali Peter Bebjak, Zuzana Marianková a Róbert Šveda.

Početné zastúpenie slovenskej kinematografie je aj v nesúťažnom programe festivalu. Do výberu celovečerných filmov z minulého roka v sekcii pod názvom V sieti sú zaradené filmy Pirko Lucie a Petra Klein Svobodových, Obchádza na ceste k dokonalej ilúzii Róberta Fiľa a aj minoritné koprodukcie Bezva ženská na krku Tomáša Hoffmana, Anjel pána 2 Jiřího Stracha a Smrteľné historky Jana Bubeníčka. Z tohtoročných titulov v sekcii Na vlne figurujú snímky Piata loď Ivety Grófovej, Všetko alebo nič Marty Ferencovej, Baba z ľadu Bohdana Slámu a film Špina Terezy Nvotovej, ktorý bude mať premiéru v slovenských kinách až v júni.

V českej predpremiére budú na plzenskom festivale uvedené dva tituly,  festivaloví diváci ako prví uvidia Cuky Luky Film o dvoch afektovaných shopoholičkách v réžii Karla Janáka a najnovší projekt Jana Hřebejka Záhradníctvo: Rodinný priateľ, prvý film z pripravovanej trilógie odohrávajúcej sa na pozadí najdramatickejších období v minulom storočí. Ako zástupca širokých medzinárodných koprodukcií sa predstaví film Cez kosti mŕtvych Agniezsky Holland, ocenený na Berlinale Strieborným medveďom – Cenou Alfreda Bauera. Celkovo bude na plzenskom festivale uvedených až dvadsať päť slovenských a koprodukčných projektov.

Na pôde festivalu sa v programe pre filmových profesionálov Industry Days uskutoční aj prezentácia pripravovaných projektov Czech Film Springboard – Pitching & Round tables. Súčasťou pitchingu bude  slovensko-česko-nemecký projekt Čakanie režisérky Zuzany Liovej, ktorý zastrešuje produkčná  spoločnosť Hitchhiker Cinema. Film o šesťdesiatnikovi Ivanovi, ktorý sa po oslave narodenín dozvie, že zomiera, „bude o tom, ako sa konečnosť a nekonečnosť stretávajú v našich životoch. Ako ťažko sa vzdávame pripútanosti, ako sa bojíme konca, a o tom, akej lásky sme pri tom schopní,“ vysvetľuje režisérka filmu. Vo filme sa na pozadí problémov spoločnosti, nefunkčného zdravotníctva, chladných vzťahov a straty duchovnej citlivosti rozvíja intímny príbeh o znovu nájdení radosti z okamihu, lásky a slobody. Industry Days sa budú konať v dňoch od 22. do 25. apríla.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín