Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Filmovou udalosťou roka sa stala Učiteľka
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

Filmovou udalosťou roka sa stala Učiteľka

Marcel Šedo | 8.4.2017Najlepším slovenským filmom roka 2016 sa podľa hlasovania SFTA stala Učiteľka. Majoritne slovenská televízna produkcia financovaná primárne zo zdrojov RTVS si odniesla aj ocenenia za Najlepšiu herečku v hlavnej úlohe (Zuzana Maurery), Najlepší scenár (Petr Jarchovský), Najlepšiu filmovú hudbu (Michal Novinski) a tiež Divácku cenu pre najobľúbenejší film. Oceňovanie snímky reflektujúcej korupciu, bezškrupulóznosť, ideologické tlaky a vydieranie za bývalého režimu, s následným prepojením na súčasnosť, sa dočkala nečakanej vsuvky.

Bývalá študentská líderka Novembra 1989 a zároveň producentka filmu, Zuzana Mistríková, sa po poďakovaní otvorene postavila proti koaličným diskusiám o budúcnosti RTVS: "Považujeme za neprijateľné, aby jeden z najvyšších ústavných činiteľov otvorene podmienil riešenie financovania médií verejnej služby tým, či má nad týmto médiom kontrolu a aby druhý ostro kritizoval túto inštitúciu len preto, že nevyhral prezidentské voľby. Verejnoprávne médiá nemajú slúžiť politikom, nepatria vám, nefinancujete ich zo svojich vlastných prostriedkov.“

Ďalšími „víťazmi“ večera sa stal Masaryk, ktorý získal najviac (7) ocenení, Para nad riekou, ktorá sa stala Najlepším dokumentárnym filmom, ale aj dramaturg, dokumentarista, animátor a historik Rudolf Urc, ktorý získal Cenu za celoživotný prínos.

Na jednu stranu tak treba oceniť, že sa nezopakovali České levy, v ktorých Masaryk totálne dominoval nad ostatnými filmami. Slnko v sieti bolo predsa len o niečo pestrejšie a aspoň z neho tak silno nesmrdel lobing producentov. V tomto ohľade potešilo aj ocenenie za Najlepšiu réžiu pre artový titul Ja, Olga Hepnarová.

Súčasne sa umelecká obec začína aspoň trochu vyjadrovať k politickým udalostiam v krajine a využívať tak svoj mediálny vplyv, čo ja osobne považujem za dobré a správne. Skrátka, akoby sem konečne zavítal nejaký spoločenský presah a aspoň náznak života. Len tak ďalej. Na druhú stranu však samozrejme stále mrzí absencia slovenských tvorcov v kategóriách Najlepšia réžia a scenár. Predsa len ide o národné ceny.

Kompletný zoznam víťazov nájdete TU.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články