Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > 4 živly v Banskej Štiavnici rebelovali plnými kinosálami
The Killing of a Sacred Deer
Mollys Game
The Glass Castle
Super Dark Times

4 živly v Banskej Štiavnici rebelovali plnými kinosálami

| 2.3.2016V nedeľu večer skončil v Banskej Štiavnici 5. ročník Zimného filmového seminára 4 živly, ktorý bol venovaný téme REBÉLIE. Celovečerné aj krátkometrážne filmy rôznych rokov vzniku i krajín pôvodu tvorili počas posledného februárového víkendu program podujatia, ktoré láka do mesta z roka na rok viac návštevníkov a návštevníčok.

Návštevnosť zimných 4 živlov výrazne prekonala naše očakávania. Kapacita seminára je v jeho zimnej verzii obmedzená najmä kapacitou banskoštiavnického kina Akademik, ktorého hľadisko bolo prakticky na každej projekcii zaplnené. Vypredali sme všetky akreditácie a pevne verím, že sme výberom filmov potešili publikum. Je pre nás dôležité uvádzať filmy, vďaka ktorým diváci a diváčky získajú nielen lepší prehľad v kinematografii, ale im prinesú aj rozšíria obzory v pohľade na zvolenú tému,“ hovorí Daniela Chlapíková, výkonná riaditeľka podujatia.

Program 4 živlov bol skutočne rôznorodý – okrem archívnych snímok a významných filmov overených desaťročiami ponúkol seminár aj trojicu filmov v slovenskej premiére. Režisér Philipp Eichholtz predstavil slovenskému publiku subžáner tzv. nemeckého mumblecoreu filmami Tučné dievčatá a Luca tancuje potichu. Sekciu venovanú mladému filmovému fenoménu, ktorú 4 živly pripravili v spolupráci s Goetheho inštitútom Bratislava, uzatvoril Eichholtz v nedeľu ráno prednáškou zameranou na vlastnú tvorbu a tvorbu ostatných predstaviteľov subžánru. Český dokumentarista Jiří Stejskal uviedol prvýkrát na Slovensku svoj celovečerný debut, snímku Jama, ktorá rozpráva o živote rebelantskej rodiny, uprostred kyjevského sídliska odolávajúcej snahám developerov rozšíriť panelákovú štvrť na úkor rodinnej farmy.

4 živly tradične prinášajú filmy aj mimo kinosály, na netradičné a neočakávané miesta. Po úspešnom vlaňajšom experimente zopakovali aj tento rok zimné premietanie na letnom amfiteátri, kde publiku ponúkli dvojicu krátkych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu. V rámci sprievodnej akcie, výstižne nazvanej KinObývačka, premietli v jednej zo štiavnických domácností vyššie spomínaný film Jama, po ktorom jeho tvorca diskutoval s domácimi a ich hosťami. Film uviedli 4 živly vďaka spolupráci s distribučnou platformou KineDok, ktorá prináša projekcie dokumentárnych filmov aj mimo klasických kín a ktorá na 5. ročníku zimnej verzie seminára usporiadala stretnutie svojich organizátorov a lokálnych promotérov.

Letná verzia filmového seminára 4 živly, ktorú čaká v auguste už 18. ročník, sľubuje ešte viac filmov, prednášok či hudobných párty v zaujímavých priestoroch Banskej Štiavnice. Jej témou bude MLADOSŤ a organizátori vyzývajú všetkých filmových fanúšikov, aby si do kalendára poznačili dátum 10. - 14. 8. 2016. Všetky podstatné informácie o zimných i letných 4 živloch budú postupne zverejňované na webstránke podujatia (www.4zivly.sk) a na sociálnych sieťach. 


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín


>
Sector.sk
>
Kinema.sk
>
Plnehry.sk
>
Onlinehry.sk
>
Funny.sk
>
Zvonenia.sk
>
Pikosky.sk
>
Rozpravky.sk
>
Titulka
>
Recenzie
>
Premiéry
>
Novinky
>
DVD
>
TV
>
Rebríčky
>
Databáza
>
Filmové trailery
>
Podcasty
>
Slovenské filmy
>
Udalosti
>
Preview
>
RSS články
>
RSS novinky.
>
Lacné Letenky
>
AutoOlymp.sk
>
Pricemania.sk
>
Superdeal.sk
>
Filmy
>
info@kinema.sk
>
Všetky práva vyhradené.
copyright 2001 - 2017
Sector s.r.o.
ISSN 1336-4197