Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Pred 50 rokmi si po Oscara prišiel slovenský režisér. Pozrite sa na to...
Searching
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web

Pred 50 rokmi si po Oscara prišiel slovenský režisér. Pozrite sa na to...

| 2.3.2016Už o pár týždňov to bude presne 50 rokov odo dňa, kedy Oscara získal československý film Obchod na korze. Režisér Ján Kadár si sošku prevzal z rúk slávneho Gregoryho Pecka presne 18. apríla 1966. Film vznikol podľa rovnomennej novely spisovateľa a scenáristu Ladislava Grosmana a v hlavných úlohách zažiarili slovenský herec Jozef Kroner a poľská herečka Ida Kamińska, ktorá zároveň získala aj nomináciu na Oscara za ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Dej filmu sa odohráva počas druhej svetovej vojny v malom meste Slovenského štátu. Stolár Tóno Brtko, poctivý a slušný človek prijme pod nátlakom svojej ženy a vysoko postaveného švagra arizačný dekrét na obchod staručkej pani Lautmannovej. Aj keď je obchod nevýnosný, Brtko v ňom zotrváva a predstiera, že arizuje. Stará pani sa o Tóna stará ako o syna a on jej pomáha ako môže. Príde však deň, keď všetci Židia z mestečka obdržia predvolanie k transportu. Všetci okrem pani Lautmannovej. Tóno sa ju spočiatku snaží ukryť, no neskôr ju prehovára, aby sa sama prihlásila. Tlak udalostí dovedie Tóna Brtka k hraničnej životnej situácii.

Ján Kadár (1. apríl 1918, Budapešť, Maďarsko – † 1. jún 1979, Los Angeles, Kalifornia, USA) bol slovenský filmový scenárista a režisér. Od roku 1952 spolupracoval s českým režisérom Elmarom Klosom. Spolu s ním nakrútil viacero filmov (Únos, Hudba z Marsu, Smrt si říká Engelchen...)

Obchod na korze sa nakrúcal na východnom Slovensku v Sabinove a v ateliéroch v Prahe. Po roku 1969 bol film ako následok Kadárovej emigrácii zakázaný.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články