Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Pred 50 rokmi si po Oscara prišiel slovenský režisér. Pozrite sa na to...
A Quiet Place
Tuntematon sotilas
Future World
The Meg

Pred 50 rokmi si po Oscara prišiel slovenský režisér. Pozrite sa na to...

| 2.3.2016Už o pár týždňov to bude presne 50 rokov odo dňa, kedy Oscara získal československý film Obchod na korze. Režisér Ján Kadár si sošku prevzal z rúk slávneho Gregoryho Pecka presne 18. apríla 1966. Film vznikol podľa rovnomennej novely spisovateľa a scenáristu Ladislava Grosmana a v hlavných úlohách zažiarili slovenský herec Jozef Kroner a poľská herečka Ida Kamińska, ktorá zároveň získala aj nomináciu na Oscara za ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Dej filmu sa odohráva počas druhej svetovej vojny v malom meste Slovenského štátu. Stolár Tóno Brtko, poctivý a slušný človek prijme pod nátlakom svojej ženy a vysoko postaveného švagra arizačný dekrét na obchod staručkej pani Lautmannovej. Aj keď je obchod nevýnosný, Brtko v ňom zotrváva a predstiera, že arizuje. Stará pani sa o Tóna stará ako o syna a on jej pomáha ako môže. Príde však deň, keď všetci Židia z mestečka obdržia predvolanie k transportu. Všetci okrem pani Lautmannovej. Tóno sa ju spočiatku snaží ukryť, no neskôr ju prehovára, aby sa sama prihlásila. Tlak udalostí dovedie Tóna Brtka k hraničnej životnej situácii.

Ján Kadár (1. apríl 1918, Budapešť, Maďarsko – † 1. jún 1979, Los Angeles, Kalifornia, USA) bol slovenský filmový scenárista a režisér. Od roku 1952 spolupracoval s českým režisérom Elmarom Klosom. Spolu s ním nakrútil viacero filmov (Únos, Hudba z Marsu, Smrt si říká Engelchen...)

Obchod na korze sa nakrúcal na východnom Slovensku v Sabinove a v ateliéroch v Prahe. Po roku 1969 bol film ako následok Kadárovej emigrácii zakázaný.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín