Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Filmový debut Martina Kollara čaká premiéra na festivale v Rotterdame
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

Filmový debut Martina Kollara čaká premiéra na festivale v Rotterdame

| 27.1.2016Medzinárodne oceňovaný slovenský fotograf a kameraman Martin Kollar sa rozhodol nakrútiť brata čakajúceho na životne dôležitú operáciu. A jeho režijný stredometrážny debut 5. október sa dostal do oficiálneho výberu 45. ročníka jedného z najprestížnejších európskych filmových festivalov - MFF Rotterdam. V svetovej premiére sa predstaví  1. februára 2015 v sekcii As Long As It Takes: Mid-Length.

„Je to príbeh môjho 52-ročného brata. Každý z nás pravdepodobne už premýšľal, ako by chcel možno stráviť posledné dni svojho života. Ján sa tento čas rozhodne stráviť na bicykli naprieč svetom, ako tulák, ako “Easy Rider”. A žiadne myšlienky na hypotéku, dane a každodenný rutinný život mu nebránia v jasnom uvažovaní. Jánovo “Memento Mori” sa začína,“ objasnil Martin Kollar.  

Z denníkových zápiskov hlavného protagonistu a z jeho každodenného hľadania miesta, kde môže stráviť noc, sa divák dozvedá, pred čím Ján uteká a s čím sa konfrontuje: pred strachom, nepohodlím, nepriaznivým počasím a jeho zhoršujúcim sa zdravím. Realita ho dobieha na každom kroku a pripomína mu 5. október: konečný deň cesty a deň operácie s možnými fatálnymi následkami.

„Ako filmári celý život hľadáme dobré príbehy. Tie najlepšie sú často v našom najbližšom okolí. Neradi ich nakrúcame, pretože sa nás osobne dotýkajú a my sa bojíme straty nadhľadu. K tomuto filmu som sa odhodlal vtedy, keď strach zo straty brata prevážil nad strachom zo straty odstupu,“ vysvetlil vznik snímky režisér a kameraman. V jeho 50-minútovom filme nie sú žiadne dialógy, tento typ rozprávania príbehu je podľa slov Martina Kollara poctou filmu ako médiu, ktoré rozpráva cez obrazy.

„Martin Kollar v tomto prípade dokázal, že je nielen dobrý a citlivý brat, ale rovnako dobrý kameraman a režisér. To, že film 5. október ako Martinov debut vybrali na jeden z najprestížnejších európskych festivalov len dokazuje, čo už všetci dlhší čas tušíme. Že Martin Kollar je výraznou postavou formujúcou podobu slovenskej kinematografie ako kameraman a od dnes aj ako režisér,“ povedal producent snímky Ivan Ostrochovský z Punkchart films, ktorý spolu s režisérom a hlavným protagonistom film osobne uvedú na rotterdamskej festivalovej scéne.

Slovenskí diváci si ho budú môcť pozrieť v domácej premiére na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest a neskôr aj počas Prehliadky slovenského filmu. Do konca januára 2016 sa v Slovenskej národnej galérii koná výstava fotografického cyklu Martina Kollara Exkurzia.

Martin Kollar je azda najviac medzinárodne uznávaný slovenský fotograf – dokumentarista, takmer každý rok získava za svoje práce prestížne ocenenie či štipendium, naposledy v tomto roku Prix Elysée švajčiarskeho Musée de l´Elysée v Lausanne. Ako kameraman pracoval napríklad filme Koza, ktorý mal svetovú premiéru na Berlinale 2015 a počas roka získal dvadsiatku zahraničných ocenení.

V posledných rokoch vybrali na MFF Rotterdam slovenské snímky Miry Fornay Môj pes Killer, ktorý vyhral hlavnú cenu Hivos Tiger, a film Mátyása Priklera Ďakujem, dobre.

45. ročník MFF Rotterdam sa uskutoční od 27. januára do 7. februára 2016.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články