Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Hudba Filipa Topola sa vracia v novom dokumente v našich kinách
Kingsman: The Golden Circle
The Little Hours
Cloak And Dagger
Gifted

Hudba Filipa Topola sa vracia v novom dokumente v našich kinách

PR | 19.1.2016Asociácia slovenských filmových klubov uvádza do kín 21. januára dokumentárny film Václava Kučeru a Romka Hanzlíka Takovej barevnej vocas letící komety. Je venovaný českému skladateľovi, textárovi, klaviristovi, spevákovi  a lídrovi skupiny Psí vojáci - Filipovi Topolovi, ktorého tvorba zasiahla tri generácie. Do slovenských kín sa dostáva dva a pol roka po jeho smrti.

Charizmatický a všestranne talentovaný umelec začal na seba pútať pozornosť už v trinástich rokoch. Na začiatku jeho kariéry stál Václav Havel, ktorý mu ponúkol zahrať si v stodole na Hrádečku, kde pripravoval koncerty pravidelne. A tak odohral Filip svoje prvé vystúpenie a to hneď po boku skupiny The Plastic People of The Universe.

Prvé verejné vystúpenie skupiny Psí vojáci  bolo v roku 1979 na Pražských jazzových dňoch a hneď sa stali záujmom Štátnej bezpečnosti. Ďalšie vystupovanie na verejnosti im bolo zakázané, a tak sa utiahli do undergroundu.  Tu museli ostať celých 10 rokov. Ich vlna úspechu sa mohla naplno rozbehnúť až po revolúcii. Okrem domáceho záujmu sa mohli tešiť aj zo zahraničných ovácií. Zúčastnili sa na prestížnych svetových hudobných festivaloch, koncertovali nielen v európskych krajinách ale aj v USA či Japonsku. CD skupiny Psí vojáci môžeme nájsť v katalógoch hudobných obchodov od New Yorku až po Tokio. Kapela hrala až do úmrtia  Filipa Topola v roku 2013.

Dokumentárna snímka Takovej barevnej vocas letící komety je výsledkom spolupráce režiséra Václav Kučeru a producenta, a manažéra kapely Psí vojáci, Romka Hanzlíka. „Nápad pustiť sa do filmu prišiel sám od seba. Ten koniec nastal tak rýchlo a nečakane. Uprostred vety. Mal som pocit, že nebolo všetko vypovedané, nemohol som sa zmieriť s tak nečakaným koncom. Ani neviem, ako to prišlo, a zrazu som v tom bol ponorený,“ odpovedá Romek Hanzlík na otázku, kedy ho napadlo film nakrútiť. „Strávil som s Filipom Topolom a Psími vojákmi kus života. Hrali inak, ako všetky kapely sveta. Nepodobali sa vôbec ničomu na svete. Ani hudbou, ani životom. Staral som sa o nich, a o ich koncerty 16 rokov. Videl som desiatky koncertov. Odnášal som si vždy silné zážitky a emócie. Teraz s odstupom času, po dvojročnej práci na filme, mi znovu dochádza, čoho neuveriteľného som bol svedkom. Je mi ľúto že už žiadny koncert nezažijem. Verím, že film divákom, rovnako ako mne, vráti tie vzácne okamžiky, kedy bol Filip s nami,“ dodáva Hanzlík.

Film odkrýva, ako sa v životnom osude a postojoch Filipa Topola odrážala doba pred aj po nežnej revolúcii, jeho posadnutosť hudbou a láska k Mozartovi, ale tiež jeho závažná choroba. Celým filmom znejú piesne, ktoré sám Filip Topol označoval za formu svojich denníkov a jeho poviedky. „ Od počiatku sme chceli vo filme vyzdvihnúť Filipov všestranný talent. Okrem hudby písal poéziu, kreslil a napísal aj niekoľko noviel. Karla Klenotníka cesta na Korsiku nie je jediné čítanie vo filme. Sú tam ešte tri úryvky z novely Mně13 v podaní štrnásťročného herca a ukážka z poviedky Den a noc v interpretácii Filipovej priateľky Sylvie,“ hovorí režisér Václav Kučera. Všetko je doplnené postrehmi a spomienkami jeho životných súpútníkov a priateľov a v neposlednom rade film obsahuje záznamy rozhovorov s Filipom Topolom v unikátnych audiovizuálnych archívoch.

Snímka vstupuje do slovenských kín 21. januára. V tento deň ju bude možné vidieť  v Kine Lumière – kine Slovenského filmového ústavu, aj s osobným uvedením tvorcov Václava Kučeru, Romka Hanzlíka a Petra Kozu


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín


>
Sector.sk
>
Kinema.sk
>
Plnehry.sk
>
Onlinehry.sk
>
Funny.sk
>
Zvonenia.sk
>
Pikosky.sk
>
Rozpravky.sk
>
Titulka
>
Recenzie
>
Premiéry
>
Novinky
>
DVD
>
TV
>
Rebríčky
>
Databáza
>
Filmové trailery
>
Podcasty
>
Slovenské filmy
>
Udalosti
>
Preview
>
RSS články
>
RSS novinky.
>
Lacné Letenky
>
AutoOlymp.sk
>
Pricemania.sk
>
Superdeal.sk
>
Filmy
>
info@kinema.sk
>
Všetky práva vyhradené.
copyright 2001 - 2017
Sector s.r.o.
ISSN 1336-4197