TV TIPY 18.8. - 23.8. 2015

TV TIPY 18.8. - 23.8. 2015

Článok18.8.
Utorok

20:25 Veci, tak ako sú (Las cosas como son), Čile, 2012 (ČT Art)
Snímka, ktorá získala cenu Nezávislá kamera na MFF v Karlových Varoch 2013, zachytáva príbeh samotára Jerónima. Ten prenajíma izby vo vile svojich rodičov a napriek tomu, že sa vyhýba ľuďom, do jeho sveta prenikne mladá Nórka Sanna. Zaujme ho svojou spontánnosťou a otvorenosťou a vtiahne ho do svojho života, keď sa snaží pomôcť mladíkovi ohrozovanému pouličným gangom. Debut mladého čilského režiséra Fernanda Lavanderasa Montera plynie v pomalom tempe a pôsobivo zachytáva atmosféru súčasného čilského Santiaga.

21:00 Je to len vietor (Csak a szél), Maďarsko, Nemecko, Taliansko, 2012 (Dvojka)
Znepokojujúca snímka plná latentného napätia sa zameriava na jeden úlomok z mozaiky rasovo motivovaných útokov. Na príbehu štatisticky priemernej rómskej rodiny z periférie spoločnosti demonštruje hrozivý skutočný prípad, ktorý sa odohral pred niekoľkými rokmi v Maďarsku. Esenciálnou podstatou ťaživej snímky je najmä zachytenie atmosféry strachu vychádzajúcej z hrozby vyčíňania tých, ktorí sa živia nenávisťou. Bez konkrétneho dôvodu a potreby selektovať likvidujú každého, kto patrí k určitej skupine. Režisér Benedek Fliegauf (Díler, Mliečna dráha, Lono) zaujal festivalové publiká a z Berlinale si odniesol Strieborného Medveďa.

TV tipy 18.8. - 23.8. 2015 TV tipy 18.8. - 23.8. 2015 TV tipy 18.8. - 23.8. 2015


19.8.
Streda

20:20 Tichá vojna (Beneath Hill 60), Austrália, 2010 (Jednotka)
Vojnová dráma, inšpirovaná skutočnými udalosťami, vykresľuje operácie dvoch armád, ktoré si doposiaľ vyžiadali milióny životov. Situácia oboch mocností sa v roku 1916 ocitne na mŕtvom bode. Banský inžinier Oliver Woodward sa vracia do Austrálie, aby sa pripojil k tajnej Tunelárskej spoločnosti. Získa vojenskú hodnosť a odchádza do Európy, kde ho čaká jeho rota. Vojaci však novému veliteľovi príliš neveria.

21:55 Requiem pro panenku, ČR, 1992 (ČT2)
Mrazivá snímka Filipa Renča o jednom administratívnom omyle s fatálnymi dôsledkami zavedie 14-ročnú Mariku (Aňa Geislerová) do ústavu pre mentálne postihnuté dievčatá. Zdravá dievčina bojuje proti omylu, no čoraz viac sa zapletá do zvrhlého sveta autokratických vychovávateliek. Nezabudnuteľné herecké výkony Sone Valentovej, Evy Holubovej a Báry Hrzánovej kraľujú snímke plnej psychoteroru a temnoty.

TV tipy 18.8. - 23.8. 2015 TV tipy 18.8. - 23.8. 2015 TV tipy 18.8. - 23.8. 2015


20.8.
Štvrtok

20:15 Mission Impossible 3, USA, Nemecko, Čína, 2006 (Dajto)
Populárna špionážna séria s Tomom Cruisom v hlavnej role v tretej časti predstavuje tajného agenta Ethana Hunta v jeho doposiaľ najťažšej úlohe. Hunt opustil aktívnu službu, stal sa inštruktorom nováčikov a chce si založiť rodinu s Juliou, ktorá nič netuší o jeho minulosti. Keď ho však požiadajú, aby viedol záchranný tím s úlohou oslobodiť unesenú agentku, prijíma.

20:20 Rain Man, USA, 1988 (Jednotka)
Pozoruhodná snímka o zbližovaní dvojice diametrálne odlišných bratov získala dva Oscary. Charlie Babitt sa dozvie, že z dedičstva po otcovi dostane len auto. Zvyšok, takmer 3 milióny dolárov, poputuje do ústavu pre mentálne postihnutých. Tu sa stretne so svojím bratom, autistickým Raymondom. Charlie sa ho rozhodne uniesť a vrátiť ho do ústavu výmenou za časť dedičstva. Keď zistí, že Raymond disponuje neobvyklým matematickým nadaním, vezme ho do Las Vegas, aby v kasínach premenil schopnosť na peniaze.

20:25 Pod slnkom Satanovým (Sous le soleil de Satan), Francúzsko, 1987 (ČT Art)
Oddaný mladý kňaz Donissan žije svoj život v odriekaní a modlitbách a zároveň sa snaží zachrániť dušu mladej tehotnej Mouchette, ktorá zavraždila svojho milenca. Musí však pri tom čeliť pokušeniu a úskokom zo strany Satana. Adaptácia literárnej predlohy Georgesa Bernanosa získala Zlatú palmu na MFF v Cannes.

21:00 Bitka medzi mužmi (Du rififi chez les hommes), Francúzsko, 1955 (Dvojka)
Jedno z najlepších diel žánru film noir, ktoré ovplyvnilo mnohé ďalšie žánrové snímky. Režisér Jules Dassin vytvoril kľúčové dielo s ťaživou atmosférou a s temnou poetikou príznačnými pre „čierny film“. Parížske podsvetie sa stáva pozadím príbehu o vylúpení klenotníctva. Krádež prebieha podľa plánu, ale v momente, keď do hry vstúpi náhoda a nepriateľský gang, všetko naberie nečakaný a krvavý spád.

TV tipy 18.8. - 23.8. 2015 TV tipy 18.8. - 23.8. 2015 TV tipy 18.8. - 23.8. 2015


21.8.
Piatok

20:00 Magický hlas rebelky, ČR, 2014 (Dvojka)
Dokument o speváčke, signatárke a hovorkyne Charty 77 a najmä o hlase Nežnej revolúcie Marte Kubišovej. Modlitba pro Martu bola vyslyšaná až 21 rokov od jej vzniku. Čierne obdobie jej života poznačil nielen profesijný pád, ale aj osobná tragédia. Stala sa terčom šikany a nekonečným výsluchov zo strany ŠtB. Napriek tomu znášala svoj údel so vztýčenou hlavou. Film odkrýva mnohé fakty z jej osobného života a zároveň mapuje históriu Československa v druhej polovici 20. storočia.

21:50 Super prehnití (Ripoux), Francúzsko, 2003 (Jednotka)
Krimikomédia Clauda Zidiho po tretíkrát prináša príbeh dvojice policajtov z parížskeho Montmartru, ktorí používajú svojrázne praktiky na vyriešenie zločinu. Balansujúc na hrane medzi zákonom a zločinom zasväcujú do práce absolventa policajnej akadémie Françoisa Lesbucha. Horlivého stážistu zapoja do hry o veľký balík peňazí.

22:15 Čo viac si priať (Cosa voglio di più), Taliansko, Švajčiarsko, 2010 (ČT Art)
Zdanlivo banálny príbeh nevery Anny a Domenica žijúcich v dlhoročných zväzkoch sa zmení v momente, keď dvojica prekročí štádium animálnej príťažlivosti a vstúpi do hlbokého citu. Obaja milenci sú si vedomí, že ubližujú svojim blízkym, no nedokážu sa jeden od druhého odpútať. Nech bude ich rozhodnutie akékoľvek, nešťastné bude pre všetkých zúčastnených.

TV tipy 18.8. - 23.8. 2015


TV tipy 18.8. - 23.8. 2015


TV tipy 18.8. - 23.8. 2015
22.8.
Sobota

20:00 Terapia láskou (Silver Linings Playbook), USA, 2012 (Nova Cinema)
Z ôsmich nominácií si Oscara odniesla len Jennifer Lawrence, no komorná emotívna snímka sa i tak stala veľkým prekvapením roka a do bodky splnila účel romantickej drámy bez toho, aby samoúčelne tlačila na city. Nechýba tu však ani vtip, ktorý odľahčuje ťaživosť pokazených životov hlavných hrdinov v podaní spomínanej Jennifer Lawrence a Bradleyho Coopera, vo vedľajšej role sa objavil Robert De Niro.

21:40 Underground, Juhoslávia, Francúzsko, Nemecko, Bulharsko, Maďarsko, 1995 (Dvojka)
Málokedy sa stáva, že sála filmového klubu je plná do posledného miesta a navyše ľudia zaberajú aj miesta na schodoch. Kusturicovi sa to s jeho Undergroundom na Slovensku v čase prvého uvedenia podarilo. Historický prierez nepokojným Balkánom od roku 1941 až po rok 1992 s typickým tragikomickým nádychom, invenčnou zápletkou a nezabudnuteľnou hudbou Gorana Bregoviča si odniesol Zlatú palmu z Cannes.

21:50 Chodník cez Dunaj, SR, 1989 (Jednotka)
Tragický príbeh o osudoch mladých priateľov, Slováka Viktora Lesu (Roman Luknár) a českého žida Ticháčka (Vladimír Hajdu), po vzniku vojnovej Slovenskej republiky a Protektorátu Čechy a Morava. Najprv utekajú pred gestapom preto, lebo zdržali nemeckú vojenskú poštovú zásielku, za čo ich obvinili zo sabotáže. Napokon ich k úteku cez hranice donúti aj to, že v sebaobrane zabili tajného policajta. Počas svojej cesty sa stretávajú s ľuďmi rôznych charakterov, od ktorých závisí ich ďalší život. Snímka získala na 30. Medzinárodnom festivale televíznych filmov v Monte Carle (1990) Cenu Červeného kríža Monegasque osobitnú cenu monackého princa (Prix de la Croix Rouge Monegasque) za film bojujúci za mier, myšlienky humanizmu, tolerancie a znášanlivosti.

22:40 Sedem psychopatov (Seven Psychopaths), GB, 2012 (ČT Art)
Martin McDonagh je predovšetkým uznávaný britský dramatik írskeho pôvodu, no pozornosť už upútal všetkými tromi filmovými titulmi, pod ktoré sa podpísal nielen režisérsky, ale i scenáristicky. Už hraný krátkometrážny film Six Shooters získal Oscara, V Brugách bol nominovaný za scenár a ďalší film Sedem psychopatov síce nezožal taký úspech v oceneniach, ale autor aj v tomto prípade kráča po stopách originálnej gangsterskej komédie. Colin Farrell a ďalší psychopati sa postupne pridávajú k šialenej jazde za scenáristickou inšpiráciou.

23:45 Díler (Pusher), Dánsko, 1996 (ČT Art)
Snímka sa okamžite po uvedení stala medzinárodnou senzáciou a 26-ročného režiséra Nicolasa Winding Refna (Drive, Bronson, Len Boh odpúšťa) vystrelila medzi európsku špičku. Surový naturalistický vizuál snímky vťahuje diváka do sveta drogovej závislosti na všetkých úrovniach vo sfére užívateľov i priekupníkov. Všetkou tou špinou prechádza hlavný hrdina, ktorý má našliapnuté na kariéru úspešného „obchodníka“, no séria nešťastných náhod jeho plány celkom zhatí a on bude musieť bojovať o holý život.
23.8.
Nedeľa

20:00 Červené slnko (Soleil rouge), Francúzsko, Taliansko, Španielsko, 1971 (ČT2)
Western s hviezdnym obsadením v podobe Charlesa Bronsona, Toshira Mifune, Alaina Delona a Ursuly Andress nakrútil britský režisér Terence Young. Príbeh sa odohráva na jar v roku 1871, keď japonského veľvyslanca pošlú na návštevu amerického prezidenta, aby mu doručil cenný samurajský meč. Do vlaku, ktorým cestuje v spoločnosti dvoch samurajov, prenikne banda lupičov. Okrem zlata v poštovom vagóne ich pozornosti neunikne ani vzácny meč. Samuraj Kuroda má sedem dní na to, aby priniesol meč späť.

21:55 Carlos, Francúzsko, Nemecko, 2010 (ČT2)
Najznámejší terorista v kinematografii, známy pod prezývkou Šakal, sa stal ústrednou postavou filmu Oliviera Assayasa. Snímka je podľa slov režiséra predovšetkým fikciou, ktorá sa snaží vytvoriť obraz dvoch desaťročí (70. a 80. roky) terorizmu prostredníctvom osoby jedného z najslávnejších medzinárodných teroristov.

22:20 Dlh (The Debt), USA, GB, Maďarsko, 2010 (Prima)
V dvoch časových rovinách sa odvíja príbeh agentov Mossadu, ktorí mali v mladosti za úlohu zlikvidovať nacistického vojnového zločinca, lekára z Osvienčimu. Rachel, David a Stephan v roku 1965 do dokonalosti naplánovali akciu jeho únosu. Pod ťarchou minulosti však trojica agentov urobí chybu z nepozornosti a plán nevyjde podľa predstáv. Doma sú však oslavovaní ako hrdinovia, ktorí splnili svoju úlohu do bodky. Po 30 rokoch dostanú šancu na nápravu. Helen Mirren, Jessica Chastain, Sam Worthington a Tom Wilkinson v ťaživom psychotrilere Johna Maddena (Zamilovaný Shakespeare, Dôkaz, Báječný hotel Marigold) o morálnych i profesionálnych zlyhaniach.

23:10 Tenká červená línia (The Thin Red Line), USA, 1998 (Plus)
Meditatívnu snímku o dualite bytia, kráse života a prírody v kontraste s vojnovým besnením zobrazeným v tých najnaturalistickejších farbách nakrútil režisér Terrence Malick po 20-ročnej prestávke a vyslúžil si za ňu 7 nominácií na Oscara a Zlatého medveďa na Berlinale. Príprava filozoficko-vojnového filmu s morálnym posolstvom trvala 10 rokov a pôvodná verzia sa vynímala 6-hodinovou stopážou. Názov pochádza zo správy vojnového reportéra z roku 1854, ktorý použil výraz „Tenká červená línia“ na označenie britských vojakov v červených uniformách zmasakrovaných vďaka nezmyselnému rozhodnutiu velenia. Príbeh o bitke o Guadalcanal počas 2. svetovej vojny vystihuje paralelu s pacifistickým zmýšľaním záhadného režiséra, ktorý odmieta akúkoľvek publicitu.


autor Barbora Bačíková 18.8.2015
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 6/10
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 8/10
19.9 |
hodnotenie 8/10
19.9 |
hodnotenie 5/10
19.9 |
hodnotenie 7/10
26.9 |
hodnotenie 8/10
NAJČÍTANEJŠIE
|SLNOVRAT
2
hodnotenie 8/10
|LOLI PARADIČKA
1
hodnotenie 7/10
|LEVÍ KRÁĽ
1
hodnotenie 7/10
|VTEDY V HOLLYWOODE
4
hodnotenie 8/10
|SPIDER-MAN: ĎALEKO OD DOMOVA
5
hodnotenie 8/10
|X-MEN: DARK PHOENIX
1
hodnotenie 6/10
|NECH JE SVETLO
1
hodnotenie 8/10
|ANNABELLE 3: NÁVRAT
2
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 16587
02 |
návšt. 5873
03 |
návšt. 5063
04 |
návšt. 3224
05 |
návšt. 2433
06 |
návšt. 1791
07 |
návšt. 1887
08 |
návšt. 1730
09 |
návšt. 1507
10 |
návšt. 1201
REBRÍČEK US
01 |
$39,6 mil.
02 |
$33,2 mil.
03 |
$4,5 mil.
04 |
$4,2 mil.
05 |
$3,6 mil.
06 |
$2,8 mil.
07 |
$2,7 mil.
08 |
$2,7 mil.
09 |
$1,8 mil.
10 |
$1,8 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk