TV TIPY 10.8. - 16.8. 2015

TV TIPY 10.8. - 16.8. 2015

Článok10.8.
Pondelok

20:20 Na hrane (Gli equilibristi), Taliansko, Francúzsko, 2012 (Jednotka)
Aké následky môže mať rozvod pre muža? A aká tenká je hranica medzi blahobytom a biedou? 40-ročný Giulio je sympatický otec dvoch detí. Má stabilnú prácu, dom v prenájme a auto na splátky. Ničím sa navonok nelíši od podobných otcov z rovnakej spoločenskej vrstvy. Keď však manželka odhalí jeho neveru, všetko sa od základov zrúti. Žena mu napriek snahe nedokáže odpustiť a jeho rozprávkový život sa zo dňa na deň zásadne zmení. Giulio sa rozhodne, že od rodiny odíde. Chce ju podporovať aspoň finančne, aby jeho odchod nepoškodil deti. No z platu štátneho zamestnanca to vôbec nie je ľahké a on sa postupne prepadá do chudoby a zúfalstva. Film nás vtiahne do sveta muža, ktorý znenazdajky zistí, ako sa mu život pre jednu chybu rozbil na márne kúsky.

20:50 Tiene zabudnutých predkov (Těni zabytych predkov), Rusko, Ukrajina, 1965 (Dvojka)
Poetický film nakrútený na motívy rovnomennej poviedky zachytáva príbeh huculského Romea a Júlie, mladých ľudí z dvoch nepriateľských rodov, Ivana a Maričky. Snímka Sergeja Paradžanova sa odvíja od mýtmi opradeného huculského ľudu na pozadí krásnej prírody ukrajinských Karpát. Uprostred prírody rozkvitá láska milencov, ktorých vernosť potvrdí až ich smrť.

21:50 Kupec benátsky (The Merchant of Venice), USA, Taliansko, GB, Luxembursko, 2004 (ČT2)
Jedna z najznámejších Shakespearových hier sa aj v modernej dobe dočkala filmovej adaptácie. V hlavnej úlohe sa zaskvel Al Pacino a do popredia sa predrala myšlienka otvoreného stredovekého antisemitizmu. Shakespeare obdaroval Žida, v tom čase väčšinou vystupujúceho v polohe karikatúry, nečakanou hĺbkou a zvláštnou rozpoltenosťou. A práve na tento moment sa zameral aj režisér Michael Radford. Al Pacinovi dal tak priestor, aby predviedol Šajloka v oveľa výraznejšej tragickej rovine ako v tej komickej.

23:05 Krátky film o zabíjaní (Krótki film o zabijaniu), Poľsko, 1988 (ČT Art)
Jeden z najvýznamnejších poľských režisérov Krzysztof Kieslowski sfilmoval starozákonný Dekalóg a zasadil ho do súčasného sveta. V piatom prikázaní – Nezabiješ sa zamýšľa nad trestom smrti, jeho významom, zmyslom a konkrétnou podobou. Príbeh inšpirovaný súdnym prípadom nakrútil s chladným odstupom, zaznamenáva skutok bez motívu i rovnako chladnú, premyslenú a absurdnú popravu. Snímka pôvodne vznikla ako piata časť televízneho seriálu Dekalóg, rozšírenú verziu pre kiná nazval Krátky film o zabíjaní. Tá získala mnoho ocenení, medzi ktorými dominuje Cena poroty na MFF v Cannes.

TV tipy 10.8. - 16.8. 2015 TV tipy 10.8. - 16.8. 2015 TV tipy 10.8. - 16.8. 2015


11.8.
Utorok

20:25 Chlapec na bicykli (Le gamin au vélo), Belgicko, Francúzsko, 2011 (ČT Art)
Známe režisérske duo Jean-Pierre a Luc Dardennovci je známe psychicky vyhrotenými a silnými filmami so zdanlivo jednoduchým rukopisom. Ťaživé príbehy bez veľkých formálnych okázalostí servírujú s ľahkosťou, no o to väčší a trvalejší efekt divákovi zaručia. Takým príbehom je i Chlapec na bicykli, ktorého udalosti zraňujú nielen hlavného hrdinu, 12-ročného opusteného chlapca Cyrila, ale aj samotného pozorovateľa. Jednoduchosť a zároveň pôsobivosť vtiahne do sociálne ladeného príbehu a nezúčastnený divák sa stáva súčasťou života chlapca, ktorému občas fandí a inokedy ho zase zatracuje. Slabošský otec odloží svojho syna do detského domova s prísľubom, že sa poň vráti. Detská naivita chlapcovi navráva, že sa tak raz stane. Pri jeho pátraní po otcovi, ktorý naňho „zabudol“ narazí na kaderníčku, ktorej chlapcov príbeh nedá spať a odhodlá sa preň niečo spraviť.

20:50 Farba granátového jablka (Sayat Nova), Arménsko, Rusko, 1968 (Dvojka)
Snímka o arménskom básnikovi 18. storočia menom Sayat-Nova sa radikálne rozchádza s tradíciou životopisných filmov nakrúcaných v tomto čase na tomto území. V statických, plošných obrazoch sa po vzore perzských miniatúr a kresťanských ikon sa odvíja básnikov život od jeho narodenia až po smrť v kláštore. Príbeh je rozdelený do ôsmich kapitol. V oficiálnych kruhoch vyvolal film Sergeja Paradžanova značný nesúhlas. V ďalších rokoch režim originálneho tvorcu opakovane väznil a on nemohol nakrúcať celých 17 rokov.


12.8.
Streda

21:00 Legenda o suramskej pevnosti (Legenda o suramskoj kreposti), Rusko, 1984 (Dvojka)
Alegorický obraz stavby nedobytnej pevnosti, ktorá má byť mocenským pilierom gruzínskeho štátu, ale jeho dostavaniu bránia mystické sily, je úvahou o osudovom predurčení človeka, o pokání a vykúpení a o cene za zradu viery a lásky. Ďalší neprehliadnuteľný film Sergeja Paradžanova.

21:55 Serpico, USA, Taliansko, 1973 (ČT2)
Jeden z najlepších filmov, v ktorých zahviezdil Al Pacino, nakrútil Sidney Lumet podľa skutočného prípadu newyorského policajta. Ten odhalil korupciu vo vlastných radoch a ani na chvíľu nezaváhal postaviť sa na stranu spravodlivosti, hoci vedel, že môže očakávať pomstu. Al Pacino predviedol rovnako ako v predchádzajúcom Lumetovom filme Psie popoludnie neprehliadnuteľný herecký výkon podľa zásad Stanislavského metódy.

TV tipy 10.8. - 16.8. 2015 TV tipy 10.8. - 16.8. 2015 TV tipy 10.8. - 16.8. 2015


13.8.
Štvrtok

20:20 Kramerová verzus Kramer (Kramer vs. Kramer), USA, 1979 (Jednotka)
Piatimi Oscarmi ocenená slávna dráma Roberta Bentona sa hneď po svojom uvedení zaradila medzi komerčne najúspešnejšie tituly 70. rokov. Príbeh úspešného reklamného pracovníka Teda Kramera, ktorý po nečakanom odchode manželky zostáva sám so svojím synom, vznikol podľa rovnomenného románu Averyho Cormana a svojou témou sa presne trafil do problémov neúplnej rodiny a ženskej emancipácie. Dustin Hoffman a Meryl Streep ukážkovo predviedli manželský spor.

21:00 Ašik Kerib (Ashug Karibi), Rusko, 1988 (Dvojka)
Feéricky ladený film Sergeja Paradžanova, záverečná snímka jeho kaukazskej trilógie (Farba granátového jablka, Legenda o suramskej pevnosti, Ašik Kerib), vychádza z Lermontovovej prózy. Chudobný mladík, miestny trubadúr, musí prejsť strastiplnú cestu za bohatstvom, aby získal ruku svojej milovanej. Prechádza celým moslimským orientom i pravoslávnym Gruzínskom, osud ho prenasleduje i rozmaznáva, aby po návrate získal milovanú ženu.

TV tipy 10.8. - 16.8. 2015 TV tipy 10.8. - 16.8. 2015 TV tipy 10.8. - 16.8. 2015


14.8.
Piatok

21:50 Mŕtvy muž prichádza (Dead Man Walking), USA, GB, 1995 (Jednotka)
Silný príbeh podľa rovnomenného bestselleru nakrútil Tim Robbins v hlavnej úlohe so Susan Sarandon ocenenej Oscarom a Seanom Pennom. Rehoľná sestra Helen Prejean v ňom rozpráva osobné zážitky zo stretnutí s väzňami v cele smrti. V tomto príbehu sa stretáva s brutálnym vrahom Matthewom Ponceletom a snaží sa mu uľahčiť cestu na popravisko rovnako ako nájsť zmierenie so samým sebou a priznať svoju vinu.

22:00 Vojna policajtov (36 Quai des Orfèvres), Francúzsko, 2004 (Dajto)
Výborná krimidráma pod taktovkou Oliviera Marchala, známeho svojimi temnými príbehmi boja spravodlivosti a podsvetia, predstavuje rivalitu dvojice kolegov, ktorá vyústi do fatálneho konfliktu. Léo Vrinkse patrí k tým ochrancom zákona, ktorí ctia zásady policajnej práce, pričom občas neváha použiť prostriedky hraničiace s ilegálnym konaním. Avšak vždy len v záujme vyriešenia prípadu a dolapenia zločinca. Na druhej strane stojí Denis Klein, ktorý túži najmä po moci a postavení a neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby odstavil rivala. Aj vďaka hlavným predstaviteľom v podaní Daniela Auteuila a Gérarda Depardieua sa snímka vyznačuje najvyššími kvalitami svojho žánru.

22:10 Tajomstvo ich očí (El secreto de sus ojos), Argentína, Španielsko, 2009 (ČT Art)
Juan José Campanella nakrútil príbeh právnika na odpočinku, ktorý píše román a dúfa, že uzavrie prípad jednej nevyriešenej vraždy a vyrovná sa s neopätovanou láskou k svojej bývalej nadriadenej. Argentínsko-španielska snímka, ktorá získala Oscara za cudzojazyčný film, otvorí hrdinovi príbehu dvere, čo už nedokáže zatvoriť.

TV tipy 10.8. - 16.8. 2015


TV tipy 10.8. - 16.8. 2015


TV tipy 10.8. - 16.8. 2015
15.8.
Sobota

21:35 Žena za výkladom (The Woman in the Window), USA, 1944 (Dvojka)
Tragický príbeh vo filme noir režiséra Fritza Langa zachytáva nenaplnenú lásku ženatého profesora psychológie Wanleyho, ktorý sa zoznámi s ďalšou ženou a zamiluje sa do nej. Všetko má však vražedné následky. Wanley zbadá portrét krásnej ženy menom Alice a stretne sa s ňou. Po tom, čo v sebaobrane vraždí, začnú ho vydierať. Jeden z najlepších filmov Fritza Langa.

22:30 Let (Flight), USA, 2012 (Markíza)
Drámu letca, ktorý zachránil stovku pasažierov, nakrútil remeselne zručný Robert Zemeckis. Kapitán Whitaker v podaní Denzela Washingtona vlietne do búrky a neskôr sa lietadlo stane neovládateľným. Kapitán si napriek tomu zachová chladnú hlavu a dostane všetkých do bezpečia, za čo sa stane ospevovaným hrdinom. No len do chvíle, kým na povrch nevypláva kompromitujúca skutočnosť.

23:00 Muži, ktorí nenávidia ženy (The Girl with the Dragon Tattoo), USA, GB, Švéd., Nemecko, 2011 (Joj)
Americkú kinoverziu bestselleru švédskeho spisovateľa Stiega Larssona s Danielom Craigom a Rooney Mara v hlavných úlohách nakrútil David Fincher. Známy príbeh novinára, ktorý sa pustí do vyšetrovania zmiznutia netere bohatého priemyselníka. Pri práci plnej zlovestných záhad mu pomáha hackerka Lisbeth, ktorá sa stane kľúčovou osobou pri vyriešení rodinného tajomstva.
16.8.
Nedeľa

12:35 Útek zo Sibíri (The Way Back), USA, Spojené arabské emiráty, 2010 (JOJ)
Emotívny skutočný príbeh o prežití, solidarite a nepokoriteľnej ľudskej vôli nominovaný na Oscara. Stalinova vláda teroru používala mnoho prostriedkov, ako ľudí pripraviť o ilúzie i o posledný kúsok dôstojnosti. Jediné, čo šiestim nevinným politickým väzňom v pracovnom tábore na Sibíri zostalo, je nádej. Nádej, že raz sa im podarí prekonať ostnaté drôty gulagu, preľstiť krutých dozorcov a pokoriť nemilosrdnú Sibír na ceste za vytúženou slobodou. Vybavení trochou jedla a základným vybavením sa odhodlajú na útek. Vydajú sa na púť dlhú tisíce kilometrov hnaní základným inštinktom prežitia a strachom, ktorý ich núti zomknúť sily a spoliehať sa jeden na druhého. Aby získala snímka inšpirovaná románom Slavomira Rawicza Dlhá cesta autentickosť, uveriteľnosť a rozprávačskú pútavosť, producenti oslovili etablovaného austrálskeho režiséra Petra Weira. Weir podobne ako v úspešných filmoch Master and Commander či The Truman Show podrobuje ľudskú povahu skúmaniu o výdrži.

21:40 Anjel milosrdenstva, SR, ČR, 1993 (ČT2)
Prvý koprodukčný filmový príbeh vyrobený Slovenskou a Českou televíziou nakrútil Miloslav Luther. Komorný príbeh sa odohráva počas prvej svetovej vojny. Mladá žena zistí, že jej manžel je vojnový zločinec, cynicky vraždiaci nevinných, a po jeho smrti chce zaňho splatiť dlh. Stane sa ošetrovateľkou v lazarete, kde stretne zajatca s liečiteľskými schopnosťami. Čoskoro medzi nimi vznikne silné puto.

01:30 Krycie meno Donnie Brasco (Donnie Brasco), USA, 1997 (Dajto)
V režijnej filmografii Mika Newella (Štyri svadby a jeden pohreb, Úsmev Mony Lisy, Princ z Perzie: Piesky času) sa vyskytuje snímka, ktorá sa vymyká jeho zabehnutým koľajam. Na základe skutočných udalostí a spomienok agenta Joea Pistoneho nakrútil gangsterku, v ktorej sa detailne ponoril do sveta organizovaného zločinu a nemilosrdnej mafie. Agentovi FBI sa podarilo infiltrovať do útrob newyorskej mafie a zmapovať celú jej aktivitu. Autentickosť a surovosť prebrali aj hlavní predstavitelia v podaní Al Pacina a Johnnyho Deppa.


autor Barbora Bačíková 10.8.2015
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 6/10
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 8/10
19.9 |
hodnotenie 8/10
19.9 |
hodnotenie 5/10
19.9 |
hodnotenie 7/10
26.9 |
hodnotenie 8/10
NAJČÍTANEJŠIE
|SLNOVRAT
2
hodnotenie 8/10
|LOLI PARADIČKA
1
hodnotenie 7/10
|LEVÍ KRÁĽ
1
hodnotenie 7/10
|VTEDY V HOLLYWOODE
4
hodnotenie 8/10
|SPIDER-MAN: ĎALEKO OD DOMOVA
5
hodnotenie 8/10
|X-MEN: DARK PHOENIX
1
hodnotenie 6/10
|NECH JE SVETLO
1
hodnotenie 8/10
|ANNABELLE 3: NÁVRAT
2
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 16587
02 |
návšt. 5873
03 |
návšt. 5063
04 |
návšt. 3224
05 |
návšt. 2433
06 |
návšt. 1791
07 |
návšt. 1887
08 |
návšt. 1730
09 |
návšt. 1507
10 |
návšt. 1201
REBRÍČEK US
01 |
$39,6 mil.
02 |
$33,2 mil.
03 |
$4,5 mil.
04 |
$4,2 mil.
05 |
$3,6 mil.
06 |
$2,8 mil.
07 |
$2,7 mil.
08 |
$2,7 mil.
09 |
$1,8 mil.
10 |
$1,8 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk