TV TIPY 29.12. - 4.1. 2015

TV TIPY 29.12. - 4.1. 2015

Článok29.12.
Pondelok

20:20 Nedotknuteľní (Intouchables), Francúzsko, 2011 (Jednotka)
Filmovým prekvapením roka sa stala francúzska snímka inšpirovaná skutočným príbehom, ktorá si získala veľké množstvo fanúšikov vďaka zlúčeniu nezlučiteľného. Následkom ich spájania totiž vznikli vtipné situácie, ktoré zanechali v divákovi príjemné pocity nádeje. Mladý zdravý človek často na hranici zákona a starší ochrnutý muž z vyššej spoločnosti sa stali hlavnými hrdinami príbehu plného úprimného priateľstva. Bez najmenšieho predpokladu si ľudia z odlišných prostredí našli k sebe cestu a vzájomne si ukázali lepšiu stránku života.

22:25 Spartakus (Spartacus), USA, 1960 (ČT2)
Výpravná snímka Stanleyho Kubricka o najslávnejšej vzbure otrokov starom Ríme získala štyri Oscary. V epicentre deja stojí hlavný hrdina povstania, ktorého s patričnou heroickou vznešenosťou stvárnil Kirk Douglas. Keď Spartaka predajú trénerovi gladiátorov Batiatovi, za ktorého musí bojovať v rímskej aréne, zasejú v ňom semienko túžby vzoprieť sa a oslobodiť sa. Tu sa navyše zaľúbi do otrokyne Varínie a hlboký cit ešte umocní jeho túžbu po slobode. Jedného dňa sa spoločne s ďalšími otrokmi vzbúri a smeruje na juh, aby sa vrátil domov.

22:55 Večný svit nepoškvrnenej mysle (Eternal Sunshine of the Spotless Mind), USA, 2004 (ČT Art)
Snový, surrealistický svet Michela Gondryho nám v plnej paráde predviedol v snímke s Kate Winslet a Jimom Carreym. Práve táto snímka dala vyniknúť jeho zmyslu pre podvedomú realitu a jej tvarom. Výnimočný príbeh podľa scenára Charlieho Kaufmana (Oscar za pôvodný scenár) v zložitej skladačke plnej spomienok a presúvaní v čase rozpráva príbeh introvertného Joela, ktorý túži zabudnúť na svoju bývalú priateľku a dá si vymazať spomienky tak, ako to urobila aj ona.


30.12.
Utorok

20:00 Tootsie, USA, 1982 (Nova Cinema)
Ako herec nikdy nedostal väčšiu príležitosť. Nie však pre nedostatok talentu, ale pre konfliktnú povahu, ktorá mu vždy zatvárala dvere pred príležitosťami a úspechom. No ako herečka by si snáď našiel angažmán. V parochni a v sukni ho tu nikto nepozná. V prestrojení vyhrá konkurz v televíznom seriáli a preslávi sa po celej krajine. Jeho zmenená identita mu však začína robiť vrásky na čele a prináša problémy v ľúbostných vzťahoch. Dokedy vydrží hrať dve životné roly? Dustin Hoffmann ako Michael Dorsey i ako Dorothy Michaelsová exceluje vo svojej dvojrole rovnako ako Jessica Lange, ktorá za svoj výkon získala i Oscara. Film Sydneyho Pollacka už patrí ku klasike a predstavuje zaručenú zábavu.

21:00 Sabrina, USA, 1954 (Dvojka)
Billy Wilder je značka, ktorá divákovi vždy prinášala síce ľahkú, no kvalitnú zábavu. Šmrnc starého Hollywoodu cítiť aj z filmu s hviezdami Audrey Hepburn a Humphrey Bogart. Sabrina ako chudobné dievča snívala o živote, aký majú jej bohatí susedia, pri čom sa zamiluje do jedného zo zámožných bratov. Ani jeden z nich jej však nevenuje pozornosť. Po rokoch sa však opäť stretnú a Sabrina ich ako očarujúca mladá žena zaujme. Kým ona uprednostňuje Davida, skutočnú hĺbku citu by našla u Linusa.

21:40 Všetci sú v pohode (Everybody´s Fine), USA, Taliansko, 2009 (Jednotka)
Robert De Niro v jednej zo svojich otcovských rolí, ktoré preňho pripravil neľútostný súboj s časom. Všetci sú v pohode je jednou z tých lepších a predstavuje ho ako muža, ktorý celý život tvrdo pracoval, aby uživil svoju rodinu. Zabezpečenie živobytia mu však odoberalo čas venovať sa svojim deťom. Keď jeho manželka zomrie, on sa vydá naprieč celými Spojenými štátmi, aby každého potomka navštívil. Jeho zistenie o skutočnom živote svojich detí na rozdiel od toho, ako mu ho vykresľovala manželka, ho zarmúti a snaží sa napraviť, čo sa dá.

TV tipy 29.12. - 4.1. 2015 TV tipy 29.12. - 4.1. 2015 TV tipy 29.12. - 4.1. 2015


31.12.
Streda

22:00 Frigo na mašine (The General), USA, 1926 (Dvojka)
Buster Keaton, akrobat s kamennou tvárou zvaný Frigo, vo svojom najslávnejšom filme, kde mu sekunduje rovnomenná lokomotíva. Klasická nemá snímka o nenápadnom strojvodcovi, ktorý má v živote dve lásky – snúbenicu Anabelle Lee a lokomotívu The General. Práve kvôli nim sa neplánovane stane hrdinom vo vojne Severu proti Juhu. Dynamická groteska plná krkolomných kúskov vám vyčarí úsmev na tvári.

01:00 Bosé nohy v parku (Barefoot in the Park), USA, 1967 (Dvojka)
Mladomanželia Paul a Corrie sa po medových týždňoch sťahujú do svojho prvého hniezdočka lásky. Skromný podkrovný byt s množstvom nedostatkov sa čoskoro stane kameňom sváru. Komédia nakrútená podľa rovnomennej hry Neila Simona dala príležitosť prejaviť sa v komediálnej rovine Robertovi Redfordovi a Jane Fonda.


1.1.
Štvrtok

20:00 Žiť pre vášeň, SR, 2014 (Dvojka)
Najnovší dokument Pavla Barabáša predstavuje osobnosť horolezca, ktorý zdolal Tatry. Ak majú hory dušu, potom je obrovská. Pred 90-timi rokmi dokázal mladý študent dovtedy nepredstaviteľné. Wieslaw Stanislawski vyliezol v najväčších stenách slovenských Tatier nové, náročné cesty. Len s konopným lanom okolo pása, ale s nesmiernou vášňou a túžbou. Dvaja priatelia sa vybrali po jeho stopách do tatranských stien v zimných podmienkach. Spájajú jeho cesty a hory spájajú ich myšlienky. V padajúcich lavínach i slnečných lúčoch nachádzajú Stanislawského odkaz: Ak robí človek niečo z hĺbky svojho srdca, robí to najlepšie.

20:00 Revival, ČR, 2013 (ČT1)
Hudobná komédia Alice Nellis rozpráva príbeh štvorice hudobníkov, ktorých kapela sa v roku 1972 za nejasných okolností rozpadla. Nostalgia za dávnymi časmi ich dá opäť dokopy a starnúci muzikanti objavujú čaro spoločného muzicírovania. Každý z nich má už za sebou svoj život i svoj vlastný príbeh a pohnútky k oživeniu skupiny sa takisto líšia. Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Marián Geišberg a Karel Heřmánek to spolu roztočili a zabavili.

21:50 Samotáři, ČR, SR, 2000 (ČT1)
Dnes už kultová snímka Davida Ondříčka zastáva svoje čestné miesto medzi českými komédiami. Objavila hercov takého formátu, akými sú Ivan Trojan či Jiří Macháček a mnohé z replík už stihli zľudovieť. Príbeh siedmich ľudí, ktorých životy sa následkom nenápadných udalostí zmenia. Osudy samotárov uprostred davu, ktorí si pripadajú bezmocní ako bábky v rukách niekoho iného, sú predstavené v tragikomickej rovine.

22:20 Swannova láska (Un amour de Swann), Francúzsko, Nemecko, 1984 (ČT Art)
Literárne dielo Marcela Prousta Hľadanie strateného času a jeho prvá časť Swannova láska sa stali predlohou k sfilmovaniu príbehu o Swannovi. Ťažko stráviteľný román je adaptovaný do takisto neľahkého filmového spracovania, ktorého sa ujal majster Volker Schlöndorff (Plechový bubienok, Homo faber, Netvor) podľa scenára Jeana-Clauda Carrièra. V hlavných úlohách -  Jeremy Irons a Ornella Muti.

TV tipy 29.12. - 4.1. 2015 TV tipy 29.12. - 4.1. 2015 TV tipy 29.12. - 4.1. 2015


2.1.
Piatok

20:20 3:10 Vlak do Yumy (3:10 to Yuma), USA, 2007 (Jednotka)
Snímka režiséra Jamesa Mongolda je dôkazom toho, že remake môže predstihnúť originál. Film nabitý napätím a nevyhnutnou akciou s charizmatickým záporákom i kladným hrdinom – Russell Crowe verzus Christian Bale. Zločinec Ben Wade sa jedného dňa ocitne v rukách zákona, no nie je jednoduché dopraviť ho na miesto spravodlivosti bez toho, aby ho neoslobodili jeho kumpáni. Polícia preto vypíše odmenu pre toho, kto sa odváži k tomuto riskantnému kroku. Zúfalý rančer Dan Evans má však dlhy a musí uživiť rodinu. Vydáva sa preto na nebezpečnú cestu odvahy a cti.

21:00 Smiešna tvár (Funny Face), USA, 1957 (Dvojka)
Fred Astaire v úlohe módneho fotografa (inšpirovaného životom kameramana Richarda Avedona), ktorý sa snaží premeniť mladú predavačku Jo (Audrey Hepburn) na parížsku modelku. Dick Avery v snahe získať sofistikované pozadie fotografuje modelku v kníhkupectve. Keď si neskôr prezerá fotografie, zbadá v pozadí predavačku Jo. Okamžite ho zaujme jej neobvyklá krása rovnako ako aj šéfredaktorku popredného módneho časopisu. Ponúknu jej zmluvu, no ona podobnou prácou pohŕda. Nakoniec sa rozhodne ponuku prijať, pretože súčasťou práce je cesta do Paríža.

22:00 Anjelský podiel (Angel´s Share), GB, Francúzsko, Belgicko, Taliansko, 2012 (ČT Art)
Výraz anjelský podiel označuje v terminológii znalcov a milovníkov škótskej whisky odparený alkohol v procese dozrievania v dubových sudoch. Príznačné názov si zapožičala britská režisérska osobnosť Ken Loach na pomenovanie komediálnej drámy ocenenej na festivale v Cannes. Loach je známy obsadzovaním nehercov a inak to nie je ani v prípade Anjelského podielu. Postavu Robbieho zveril po odporúčaní scenáristu Paula Lavertyho 25-ročnému Paulovi Branniganovi. Podobne ako jeho filmový hrdina mal aj on problémy so zákonom a už ako 16-ročný si odsedel 4 roky za lúpežné prepadnutie. Úspech ovenčený hereckými oceneniami mu zmenil život a jeho od drog závislého otca dokonca primäl k tomu, aby s drogami skončil.


3.1.
Sobota

21:30 Irónia osudu č.1 (Ironija suďby, ili S ljogkim parom!), Rusko, 1975 (Dvojka)
Žeňa sa koncom roka stretáva s priateľmi v kúpeľoch. Vypijú viac, ako by mali, a tak priatelia Moskovčania omylom Žeňu naložia na lietadlo do Leningradu. Ten, ešte nie celkom triezvy, vystúpi a dá sa odviezť na svoju adresu. Iróniou osudu je, že aj v Leningrade sa nachádza ulica s rovnakým názvom a na nej stojí rovnaký dom. Jeho štandardizovaný kľúč pasuje do štandardizovanej zámky štandardizovaných dverí, za ktorým je byt zariadený rovnakým nábytkom.

23:10 Všetko o mojej matke (Todo sobre mi madre), Španielsko, 1999 (ČT Art)
Žena na ceste do minulosti v spletitej snímke majstra španielskej kinematografie Pedra Almodóvara ocenenej Oscarom za cudzojazyčný film. Syn zdravotnej sestry tragicky zahynie v deň svojich 17. narodenín. Manuela pred ním vždy tajila totožnosť otca, ktorým je HIV pozitívny transvestita a notorický lámač sŕdc menom Lola. Po Estebanovej smrti sa však Manuela rozhodne s tragédiou vyrovnať tak, že Lolu vyhľadá a povie jej o smrti ich dieťaťa. Vydá sa z Madridu do Barcelony a na ceste stretáva celú galériu postáv reprezentujúcich všetky podoby ženskosti.

TV tipy 29.12. - 4.1. 2015 TV tipy 29.12. - 4.1. 2015 TV tipy 29.12. - 4.1. 2015


4.1.
Nedeľa

21:30 Nebožtíci žičia láske (Avanti!), USA, 1972 (ČT2)
Američan Wendel prichádza do Talianska na ostrov Ischia, aby zariadil prevoz tela svojho nedávno zosnulého otca. To, čo sa spočiatku zdá ako jednoduchá záležitosť, sa však zvrtne na sériu nečakaných zvratov. Wendell sa stretne s Pamelou, dcérou otcovej milenky, ktorá pri autohavárii zomrela spolu s ním. Pamela si želá, aby ich oboch pochovali tu, s čím Wendell nesúhlasí. Všetko sa zmení vo chvíli, keď niekto ich telá z márnice ukradne. Film priniesol Jackovi Lemmonovi Zlatý glóbus.

22:30 Než diabol zistí, že si mŕtvy (Before the Devil Knows You Are Dead), USA, 2007 (Joj)
Vynikajúca snímka Sidneyho Lumeta s famóznymi Philipom Seymorom Hoffmannom a Ethanom Hawkom predstaví príbeh bratov, ktorí zašli priďaleko, aby si finančne prilepšili. Keďže bratia Andy a Hank sa topia vo finančných problémoch, rozhodnú sa k zdanlivo jednoduchej akcii. Vylúpia zlatníctvo svojich rodičov. Plány však nejdú podľa predstáv a ich matka príde o život. Otec sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť a vrahov a lupičov v jednom odhaliť.

0:15 Exorcista (The Exorcist), USA, 1973 (Markíza)
Napriek tomu, že dnes už fanúšikov filmového hororu ničím neprekvapí a nepobúri, v čase svojho vzniku vyvolal celosvetovú vlnu znepokojenia. Exorcista režiséra Williama Friedkina sa zapísal do dejín kinematografie nezmazateľnou farbou ako jeden z najšokujúcejších filmov všetkých čias. S nakrúcaním psychologického hororu sa viažu čudesné fakty a s rastúcou kultovosťou snímky i niekoľko legiend. Film je adaptáciou románu Williama Petera Blattyho, ktorý sa inšpiroval udalosťami o vyháňaní diabla v americkom štáte Missouri v roku 1949. Počas nakrúcania zomreli štyria ľudia, pri čom o jednom z nich mala predstaviteľka diablom posadnutého 12-ročného dievčaťa Linda Blair nočné mory už niekoľko týždňov pred jeho smrťou. Po tom, ako bol po prvýkrát distribuovaný do kín, niekoľko divákov počas premietania odpadlo alebo dostalo hysterický záchvat. Vo Veľkej Británii bol film zakázaný až do roku 1999. Nech už sa okolo nakrúcania a po nakrúcaní dialo čokoľvek, jedno je isté, Exorcista je majstrovský kúsok, ktorý ani súčasná tvorba s takmer neobmedzenými možnosťami práce s efektmi nedegraduje. Vo svojom žánri bude vďaka hlbokej psychologizácii postáv a do dokonalosti vystavanému príbehu vždy patriť k tomu najlepšiemu.


autor Barbora Bačíková 29.12.2014
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 6/10
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 8/10
19.9 |
hodnotenie 8/10
19.9 |
hodnotenie 5/10
19.9 |
hodnotenie 7/10
26.9 |
hodnotenie 8/10
NAJČÍTANEJŠIE
|SLNOVRAT
2
hodnotenie 8/10
|LOLI PARADIČKA
1
hodnotenie 7/10
|LEVÍ KRÁĽ
1
hodnotenie 7/10
|VTEDY V HOLLYWOODE
4
hodnotenie 8/10
|SPIDER-MAN: ĎALEKO OD DOMOVA
5
hodnotenie 8/10
|X-MEN: DARK PHOENIX
1
hodnotenie 6/10
|NECH JE SVETLO
1
hodnotenie 8/10
|ANNABELLE 3: NÁVRAT
2
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 16587
02 |
návšt. 5873
03 |
návšt. 5063
04 |
návšt. 3224
05 |
návšt. 2433
06 |
návšt. 1791
07 |
návšt. 1887
08 |
návšt. 1730
09 |
návšt. 1507
10 |
návšt. 1201
REBRÍČEK US
01 |
$39,6 mil.
02 |
$33,2 mil.
03 |
$4,5 mil.
04 |
$4,2 mil.
05 |
$3,6 mil.
06 |
$2,8 mil.
07 |
$2,7 mil.
08 |
$2,7 mil.
09 |
$1,8 mil.
10 |
$1,8 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk