TV TIPY 24.11. - 30.11. 2014

TV TIPY 24.11. - 30.11. 2014

Článok24.11.
Pondelok

22:00 Nebezpečná metóda (A Dangerous Method), GB, Nem., Kan., Švaj., 2011 (Dvojka)
Na začiatku svojej kariéry Carl Gustav Jung ešte obdivoval novátorské metódy v tom čase kontroverzného psychiatra Sigmunda Freuda. A práve na začiatok praxe perspektívneho lekára je zameraná snímka Davida Cronenberga, ktorý chcel vzdať hold géniom vedy zaoberajúcou sa chorobami ľudskej duše. Mladý Jung vzhliada k svojmu vzoru a využíva psychoanalýzu na liečbu hysterickej pacientky. Úspechy sa dostavia, no pacientka sa stane viac ako len objektom štúdie a odbornej terapie. Ženatý Jung sa neovládateľne prepadne do vzťahu, ktorý ho pohltí a navždy ovplyvní. Z pacientky Sabiny Spielrein sa stane uznávaná kolegyňa, jedna zo zakladateliek detskej psychoanalýzy a členka Viedenskej psychoanalytickej spoločnosti. Kvalita hereckého obsadenia zodpovedá osobnostiam, ktoré snímka oživila. Viggo Mortensen ako Freud, Michael Fassbender ako Jung a Keira Knightley alias Spielrein. Náročný film núti náročného diváka k maximálnej bdelosti a pozornosti, dialógy totiž neberú ohľad ani na laika, ani na pukancového diváka.

23:25 Nelly a pán Arnaud (Nelly et monsieur Arnaud), Fr., Tal., Nem., 1995 (ČT2)
Krásna Nelly prišla o prácu v redakcii, dlhuje za nájom a jej manžel je povaľač. Ona sa však snaží nájsť si prácu a celkom náhodou sa zoznámi s pánom Arnaudom, starším mužom, čo bol kedysi milencom jej kamarátky. Ten jej ponúkne okamžitú pomoc a navyše i prácu. Po krátkom zaváhaní Nelly prácu i peniaze prijme a odíde od manžela. Arnaud je niečo celkom iné ako jej manžel, je zrelý, svetaskúsený, distingvovaný a vzdelaný. Vznikne medzi nimi krehké puto. Michel Serrault a Emmanuelle Béart ako ústredná dvojica v snímke Claudea Sauteta (Celkom obyčajný príbeh, Veci života, Srdce v zime).

23:25 Spojenec (Inside Man), USA, 2006 (Prima)
Dokonalý zločin, ktorý v konečnom dôsledku nemusí byť zločinom, akým to na prvý pohľad vyzerá. Banková lúpež, rukojemníci, vyjednávanie. Clive Owen ako mozog do detailov vypracovanej krádeže, Denzel Washington ako policajt čeliaci najsofistikovanejšiemu prípadu svojej kariéry. Spike Lee za kamerou rozohral podľa scenára Russella Gewirtza brilantnú hru plnú premyslených ťahov. Žánrová chuťovka bez zbytočných akčných efektov, len čistá myseľ a ten správny motív.


25.11.
Utorok

20:00 Božia armáda – boží nepriateľ (Gottes Kriefer – Gottes Feinde), Rak., 2013 (Dvojka)
Film sa zaoberá pozadím krvavého konfliktu v Nigérii. Islamistický teror tu vypukol skôr ako na Blízkom východe. Samozvaná islamská skupina Boko Haram tu už niekoľko rokov terorizuje obyvateľstvo - jej cieľom je nastolenie islamského štátu. Ale kto sa skrýva za touto záhadnou radikálnou islamistickou skupinou? Tvorcovia filmu sa vybrali na miesto činu, aby zistili viac. Dnes už mŕtvy vodca tejto organizácie Mohammed Yusuf pochádzal zo severo-nigérijského mesta Maiduguri. Tam sa vybrali rakúski filmári, ktorí sa tu stretli s bojovníkmi Boko Haram. Bol to však len začiatok ich dlhej cesty po krajine, rozvrátenej nábožensky motivovanými vraždami, únosmi a bojmi.

23:05 Zamrznutá rieka (Frozen River), USA, 2008 (ČT Art)
Krimidráma o zúfalstve, čo nepozná hranice, nominovaná na dva Oscary. Pred vianočnými sviatkami sa odohráva príbeh osamelej matky dvoch detí, ktorú finančná situácia donúti prekročiť zákon a podieľať sa na pašovaní ázijských utečencov. Ray sa stáva komplicom indiánskej slobodnej matky Lily, pre ktorú prevádzanie imigrantov cez zamrznutú rieku, rozdeľujúcu indiánsku rezerváciu Mohawkov na kanadskú a americkú časť, znamená jediný stály životný príjem.

TV tipy 24.11. - 30.11. 2014 TV tipy 24.11. - 30.11. 2014 TV tipy 24.11. - 30.11. 2014


26.11.
Streda

19:35 Adrienna Pálová (Pál Adrienn), Maď., Hol., Fr., 2010 (Film Europe)
Piroska pracuje ako zdravotná sestra na paliatívnom oddelení pre umierajúcich. Stereotypný život ju ubíja a jedinou, pričom jedinú útechu nachádza v jedle. Keď sa však objaví pacientka menom Adrienna Pálová, spomenie si na spolužiačku zo školy a rozhodne sa ju vypátrať. Krok za krokom sa Piroska prebúdza z duševnej letargie. Neobvyklá pešia road movie s detektívnym nádychom vyniká predovšetkým kamerou Adama Fillenza, ktorý prostredníctvom svojich kompozícií preniká do vnútornej premeny postavy.

21:55 Jeden deň (One Day), USA, 2011 (ČT2)
Dánska režisérka Lone Scherfig (Taliančina pre začiatočníkov, Wilbur sa chce zabiť, Škola života) stojí za citlivou snímkou o dvojici, ktorá celých dvadsať rokov hľadala kľúč k šťastnému vzťahu. Emma (Anne Hathaway) a Dexter (Jim Sturgess) sa zoznámia na večierku po promócii. Hoci medzi nimi preskočí iskra, viac si vážia vzájomné priateľstvo. A tak investujú práve do platonického vzťahu a každý rok spolu strávia jeden deň. Každý rok odkrýva ich úspechy i pády, dospievanie k zrelosti i poučenie sa z vlastných chýb a osobnostné napredovanie. Po 20 rokoch prichádza to, čo každý čaká, no i to, čo nečaká nikto.


27.11.
Štvrtok

20:20 Camille Claudel, Francúzsko, 1988 (ČT Art)
Životopisná snímka francúzskeho kameramana a režiséra Bruna Nuyttena prináša príbeh mladej francúzskej sochárky, ktorá sa zamilovala do Augusta Rodina, v tom čase už slávneho sochára. Rodin v nej našiel asistentku, milenku i múzu, no časom i obávanú konkurentku. Jej talent začal preňho predstavovať hrozbu a intenzívny, hlboký vzťah sa zmenil na deštruktívny. Gérard Depardieu v role sukničkára Rodina a Isabelle Adjani ako nadaná Camille Claudel v snímke o búrlivom vzťahu dvoch neprehliadnuteľných umelcov.

22:00 Felvidék – Horná zem, SR, ČR, 2014 (Dvojka)
Hravou, nadľahčenou formou sa mladá režisérka Vladislava Plančíková dotýka vo svojom celovečernom debute háklivej témy slovensko-maďarských vzťahov. Cez pátranie po vlastných koreňoch odkrýva pre mnohých neznáme historické fakty o presídľovaní ľudí zo Slovenska do Maďarska a naopak, osudoch plných osobnej krivdy a o pohrávaní sa mocných s bezmocnými. Výpovede pamätníkov, rozhovory s mladými ľuďmi reagujúcimi na problematiku ako i archívne zábery a animované ilustračné vsuvky robia z dokumentu výnimočný film, ktorý poučí, dojme i zabaví.

TV tipy 24.11. - 30.11. 2014 TV tipy 24.11. - 30.11. 2014 TV tipy 24.11. - 30.11. 2014


28.11.
Piatok

20:15 Skutočná guráž (True Grit), USA, 2010 (Dajto)
Tvorba bratov Coenovcov (Barton Fink, Big Lebowski, Táto krajina nie je pre starých, Po prečítaní spáľte) vyniká už mnohými neprehliadnuteľnými snímkami a každý nový film z ich dielne vzbudzuje u filmových fanúšikov i kritikov veľkú zvedavosť. Žánrovo i nápadmi pestrú a originálnu umeleckú produkciu obohatili westernom Skutočná guráž, ktorý síce vychádza z klasickej žánrovej premisy, no spracovanie nesie znaky vyhovujúce aj bežnému divákovi, ktorý má voči klasickému westernu predsudky. Western bratov Coenovcov nominovaný na 10 Oscarov je strhujúci, pútavý a neošúchaný. Pomsta 14-ročného dievčaťa v ich podaní má grády a diváka udržiava v napätí.

20:55 13. komnata Juraja Jakubiska, ČR, 2014 (ČT2)
Juraj Jakubisko sa narodil 30.4. 1938 na východnom Slovensku, kde jeho detstvo a neskôr i tvorbu poznamenala poetika kraja. Komunisti skonfiškovali majetok jeho otca, musel sa živiť ako baník. Matka mu zomrela na tuberkulózu, keď mal iba osem rokov. Šťastné obdobie zažíval až na FAMU pod vedením Otakara Vávru v spoločnosti osobností Československej novej vlny (Jiří Menzel, Dušan Hanák, Miloš Forman, Věra Chytilová,...). Žije v Prahe, stále tvorí, píše spomienkovú knihu a znovu verí na šťastné znamenia hviezd. V roku 2012 podstúpil náročnú operáciu a stal sa najstarším pacientom na svete, ktorému transplantovali srdce.

21:50 Polnoc v Paríži (Midnight in Paris), USA, Španielsko, 2011 (Dvojka)
Čarovná snímka Woodyho Allena o nostalgii za starými časmi prináša príbeh večného rojka (Owen Wilson), ktorý sa nedokáže zapasovať do dnešnej doby. Neúspešný spisovateľ Gil miluje Paríž a svoju budúcnosť vidí práve na tomto mieste. Jeho snúbenica však nezdieľa jeho romantické predstavy o živote a Gil sa cíti sám a stratený. Až kým sa jedného večera nevyberie na prechádzku po nočnom Paríži a na vlastnej koži nezažije slávne časy umeleckej bohémy 20. rokov minulého storočia, ktoré si vždy idealizoval. Woodyho scenáristický nápad ocenili i akademici a on získal Oscara. Slávnostné odovzdávanie však ako vo väčšine prípadoch odignoroval.

22:00 Čata (Platoon), USA, GB, 1986 (Jednotka)
Jeden z najlepších vojnových filmov všetkých čias má na svedomí vojnový veterán Oliver Stone. Čata patrí do vietnamskej trilógie spoločne so snímkami Narodený 4. Júla a Medzi nebom a zemou. Silný filmový zážitok zabezpečili i autobiografické črty, ktoré slúžil tvorcovi ako terapeutická metóda na vyrovnávanie sa s brutalitou vojny. Snímka prináša aj netradičný pohľad na vojnu a na nepriateľa, ktorý nemusí vždy stáť na opačnej strane barikády. Dielo ocenené štyrmi Oscarmi dalo vyniknúť talentu mnohých hercov vrátane Charlieho Sheena a Willema Dafoea, ktorý napriek tomu, že obvykle stvárňuje záporákov, tu prepožičal tvár jednému z najväčších hrdinov filmového plátna.


29.11.
Sobota

20:00 Charlie a továreň na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory), USA, GB, 2005 (Nova Cinema)
Svet Tima Burtona má úžasné tvary, farby i príbehy. Vďaka jeho bezuzdnej fantázii máme možnosť preniknúť do príbehov plných nezvyčajnej krásy a invencie. Tento vznikol na základe románovej predlohy Roalda Dahla a jeho hrdinom je malý Charlie z chudobnej rodiny. Charlie miluje čokoládu, hoci čokoládový bonbón dostáva len raz do roka. Jedného dňa vyhrá spolu s ďalšími deťmi cestu po fantastickej čokoládovej továrni, ktorú vlastní excentrický Willy Wonka (Johny Depp). Chudobný chlapec zažije niečo, na čo je aj jeho predstavivosť krátka.

20:30 Avengers: Pomstitelia (The Avengers), USA, 2012 (Joj)
Milovníci komiksových filmových príbehov si nevedia vynachváliť superhrdinskú zostavu Avengers, ktorá sa zjednotila, aby zachránila svet. Tím zložený z hviezd, akými sú Iron Man, Hulk, Thor, Captain America či Black Widow majú pred sebou neľahkú úlohu spacifikovať nepriateľa, ktorý ohrozuje našu planétu. V hviezdnom obsadení upúta v úlohe Thora aj aktuálne podľa magazínu People najsexi muž sveta Chris Hemsworth.

21:50 Van Gogh, Francúzsko, 1991 (Dvojka)
Spaľujúca vášeň v každom ťahu štetca. Posledné dni jedného z najväčších maliarov. Van Gogh režiséra Mauricea Pialata sa odohráva v roku 1890 a zachytáva posledných 67 dní v živote slávneho maliara. Van Gogh prichádza koncom mája do Auvers, aby sa liečil pod dohľadom Dr. Gacheta. Paradoxne ide o jeho najplodnejšie obdobie v jeho živote, keď namaľoval okolo stovky plátien a kresieb. Horúčkovitá práca, nenaplnené lásky, neúspech zdieľaný s bratom Theom, horúčavy i absint viedli k Vincentovej predčasnej smrti.

22:10 Tlkot môjho srdca sa zastavil (De battre mon coeur s´est arreté), Fr., 2005 (ČT Art)
Autorský režisér Jacques Audiard má na konte viacero pozoruhodných snímok a dnes už patrí medzi tvorcov nielen francúzskej špičkovej tvorby, ale i svetovej. Z hrdze a kosti, Prorok, Čítaj mi z pier i Tlkot môjho srdca sa zastavil sú dôkazom toho, že kvalita sa dá vyrobiť aj z malého rozpočtu. Tomovi prúdi v žilách krv otca kriminálnika a matky klaviristky. Kriminalita v jeho živte zatiaľ víťazila, no zdá sa, že ešte nie je neskoro objaviť v sebe aj kus matky. Číňanka Miao Lin sa snaží z neho vykresať hudobníka, no nerozumie ani slovo po francúzsky. Hudba sa tak stáva ich jediným dorozumievacím nástrojom.

TV tipy 24.11. - 30.11. 2014 TV tipy 24.11. - 30.11. 2014 TV tipy 24.11. - 30.11. 2014


30. 11.
Nedeľa

20:30 Non-Stop, USA, Francúzsko, 2014 (Markíza)
Pracovnou náplňou Billa Marksa (Liam Neeson) je zodpovedať za bezpečnosť cestujúcich na palubách lietadiel. Práca ho však už dávno omrzela a už len prežíva nudný stereotyp zo dňa na deň. Jedného dňa sa všetko zmení. Odrazu má dočinenia s teroristom, ktorý sa vyhráža, že ak vláda nezašle na jeho účet 150 miliónov dolárov, každých 20 minút zomrie jeden pasažier. Čoskoro sa objaví prvá mŕtvola. Bill nedokáže prísť na to, ako zločinec zabíja bez toho, aby si niekto niečo všimol. Pre agenta sa začína boj s časom a zároveň stojí pred záhadou účtu, ktorý je vedený na jeho vlastné meno. Billa rovnako ako diváka ešte čaká nejedno prekvapenie. Jaume Collet-Serra (Neznámy, Sirota) sa ako režisér opäť podpísal pod akčný triler plný napätia a nepredvídateľných zvratov.

21:45 Až přijde kocour, ČR, 1963 (ČT2)
Film, ktorý očaril nielen domáce, ale i zahraničné laické a odborné publikum, je ovenčený množstvom ocenení, medzi nimi sa vyníma Zvláštna cena poroty z festivalu v Cannes. Jan Werich, ktorý v čase natáčania bojoval s rakovinou, svojím herectvom triumfuje a úspešne mu sekunduje mladučká Emília Vášáryová. Za zmienku stojí i výkon kocúra Pitrísa, vlastného domáceho miláčika režiséra Vojtěcha Jasného, ktorý pre účely nakrúcania podstúpil výcvik. Alegorický príbeh o zázračnom kocúrovi so slnečnými okuliarmi nastavuje zrkadlo nemorálnym ľudským charakterom, ktorých nositelia pri pohľade na kocúra začnú meniť farbu podľa toho, akú vlastnosť reprezentujú.


autor Barbora Bačíková 24.11.2014
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 6/10
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 8/10
19.9 |
hodnotenie 8/10
19.9 |
hodnotenie 5/10
19.9 |
hodnotenie 7/10
26.9 |
hodnotenie 8/10
NAJČÍTANEJŠIE
|SLNOVRAT
2
hodnotenie 8/10
|LOLI PARADIČKA
1
hodnotenie 7/10
|LEVÍ KRÁĽ
1
hodnotenie 7/10
|VTEDY V HOLLYWOODE
4
hodnotenie 8/10
|SPIDER-MAN: ĎALEKO OD DOMOVA
5
hodnotenie 8/10
|X-MEN: DARK PHOENIX
1
hodnotenie 6/10
|NECH JE SVETLO
1
hodnotenie 8/10
|ANNABELLE 3: NÁVRAT
2
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 16587
02 |
návšt. 5873
03 |
návšt. 5063
04 |
návšt. 3224
05 |
návšt. 2433
06 |
návšt. 1791
07 |
návšt. 1887
08 |
návšt. 1730
09 |
návšt. 1507
10 |
návšt. 1201
REBRÍČEK US
01 |
$39,6 mil.
02 |
$33,2 mil.
03 |
$4,5 mil.
04 |
$4,2 mil.
05 |
$3,6 mil.
06 |
$2,8 mil.
07 |
$2,7 mil.
08 |
$2,7 mil.
09 |
$1,8 mil.
10 |
$1,8 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk