TV TIPY 3.11. - 9.11. 2014

TV TIPY 3.11. - 9.11. 2014

Článok3.11.
Pondelok

22:30 Milosrdné lži (Les petits mouchoirs), Francúzsko, 2010 (Dvojka)
Celá plejáda súčasných francúzskych filmových hviezd sa predviedla v snímke Guillaumea Caneta. Francúzsky herec a režisér, ktorého tvár môžu diváci poznať aj z americko-francúzskej snímky Včera v noci, kde spolu s Keirou Knightley, Samom Worthingtonom a Evou Mendes rozohral pozoruhodnú hru mileneckého štvoruholníka. Tentoraz zrežíroval vzťahovú drámu z celkom iného prostredia, no v centre takisto stoja nerozhodné postavy podrobené ťažkej skúške. Jeden zo skupiny priateľov sa ocitne po nehode na nemocničnom lôžku vo vážnom stave. Napriek jeho ťažkej situácii sa jeho najbližší priatelia rozhodnú odísť na každoročnú dovolenku bez neho. Na povrch odrazu vyplávajú skryté túžby, pocity viny i milenecké zrady a vášne.

22:40 Čas, ktorý zostáva (Les temps qui reste), Francúzsko, 2005 (ČT2)
Ďalšiu kvalitnú snímku francúzskej kinematografie natočil etablovaný francúzsky režisér François Ozon (8 žien, Bazén, Angel), ktorého typický rukopis a estetiku rozpoznať už pri prvých záberoch. Ozon si často berie na mušku hraničné životné situácie a podrobuje svojich hrdinov skúškam charakteru. Život – „Nikdy nepocítiš jeho chuť, pokým si neuvedomíš jeho pominuteľnosť.“ Príbeh mladého módneho fotografa, ktorý si život užíval plnými dúškami, až kým nepríde deň, keď v ateliéri upadne do bezvedomia. Diagnóza znie – rakovina v poslednom štádiu.

22:40 Záhrada, SR, ČR, Francúzsko, 1995 (ČT Art)
Poetický film Martina Šulíka už možno zaradiť medzi slovenskú klasiku a zároveň za jeden z míľnikov domácej tvorby. Snímka, ktorá prekvapila svojou originálnou hravosťou a čarovnou estetikou zaručuje príjemný umelecký zážitok. Komediálne a mystické prvky diváka prenesú na slovenský vidiek, ako ho nepoznáme, a aj vďaka Romanovi Luknárovi a Zuzane Šulajovej nám budú hlavní hrdinovia blízki a sympatickí. Jakub už má plné zuby svojich starostí a rozhodne sa odísť na pár dní do opusteného domu svojho starého otca. Tam objaví nepoznanú krásu v jednoduchosti ako i čaro neznámej Heleny.


4.11.
Utorok

21:10 Sin Nombre, Mexiko, USA, 2009 (Film+)
Cary Fukunaga má za sebou len zopár celovečerných snímok, no ocenení má na konte už toľko, že by mu závideli i stálice filmového priemyslu. Medzi jeho najznámejšie filmy patrí Jane Eyre s Miou Wasikowskou a Michaelom Fassbenderom a debut Sin Nombre. Ten nadchol široké publikum a považuje sa za jeden z najpozoruhodnejších prvotín posledných rokov. 17-ročný Casper žije život ako mnoho jeho rovesníkov v mexickom prostredí. Je členom gangu, ktorý preňho pripravuje jednu nepríjemnú skúšku za druhou. Lojalita za každú cenu však nie je jeho priorita, a tak sa čoskoro stane nepohodlným a štvaným. Ocitne sa na úteku pred pomstychtivými zločincami a jedinou cestou na slobodu je emigrovať do USA. Na streche vlaku sa spozná s ďalšími zúfalcami, ktorí v nádeji na lepší život unikajú z bezútešnej situácie.

22:05 Bonnie a Clyde (Bonnie and Clyde), USA, 1967 (AMC)
Jeden z najlepších filmov svetovej kinematografie pod taktovkou Arthura Penna heroizuje gangsterskú dvojicu, z ktorej v závere vykresala mučeníkov. Bonnie a Clyde v príbehu inšpirovanom skutočnými udalosťami sa síce v mnohom odlišujú od originálu, no v zásade predstavujú to, čo ich robí atraktívnymi pre diváka. Navyše v podaní Faye Dunaway a Warrena Beattyho nemá divák šancu nesympatizovať s inak krutou, vraždiacou dvojicou. Pozadie ich vyčíňania tvorí kritika ťažkej životnej situácie mnohých mladých ľudí počas hospodárskej krízy 30. rokov, čím sa tvorcovia snažili obhajovať brutalitu impotentného darmošľapa a znudenej slečinky.

22:40 Prorok (Un Prophète), Francúzsko, Taliansko, 2009 (ČT Art)
Režisér Jacques Audiard (Čítaj mi z pier, Tlkot môjho srdca sa zastavil, Z hrdze a kosti) nám ponúka príbeh proroka, ktorý sa vydá na náročnú a tŕnistú cestu, avšak je to cesta zločinu. Hrdina príbehu nie je schopný rozoznať cnosť od zla a razí si cestu neľútostnými pravidlami francúzskych väzňov. 19-ročného mladíka Malika El Djebenu odsúdia na šesť rokov väzenia za napadnutie policajta. Namiesto nápravy ho tu však čaká pád na morálne dno. Väzenské prostredie mu poskytne také príležitosti a kontakty, o ktorých na slobode takisto ako divák ani netušil. Na pohľad nevýrazný samorast s obrovskou pozorovacou schopnosťou sa začne prispôsobovať tvrdým pravidlám a spočiatku len vôľa prežiť a prirodzený pud sebazáchovy ho privedú až k vražde. Mladík analfabet, čistá tabula rasa, sa začína postupne zapĺňať a preberať všetky móresy kriminálnych gangov.

TV tipy 3.11. - 9.11. 2014 TV tipy 3.11. - 9.11. 2014 TV tipy 3.11. - 9.11. 2014


5.11.
Streda

22:00 Kristove roky, SR, ČR, 1967 (Dvojka)
Jakubisko pôvodne plánoval nakrútiť svoj dlhometrážny hraný debut v štýle filmov Michelangela Antonioniho, no po upravení scenára snímka vyznieva skôr podľa Felliniho rukopisu. Výsledný film je ovplyvnený aj tým, že hlavnú postavu mal pôvodne stvárniť Josef Abrhám, ktorý z pracovných dôvodov odmietol. Príbeh nesie znaky autobiografie a zameriava sa na maliara Juraja, ktorý žije v Prahe a práve dovŕšil 33. narodeniny. Na životnej križovatke sa ocitne pred rozhodnutím, ako bude jeho smerovanie do budúcnosti vyzerať.

22:15 Hoří, má panenko, ČR, SR, Taliansko, 1967 (ČT2)
Posledný film, ktorý Miloš Forman nakrútil na rodnej hrude pred emigráciou do USA, získal nomináciu na Oscara za cudzojazyčný film. Prvý Formanov farebný film tvorcovia obsadili nehercami známymi z predchádzajúcich filmov. Snímka predstavuje modelový prieskum českého malomeštiactva a zvýrazňuje krčmové vzťahy, prázdne hlavy, dlhé prsty a plytké svedomie na pozadí hasičského plesu. V karikovaní a pranierovaní českej národnej povahy sú Forman a kameraman Miroslav Ondříček neľútostní a nekompromisní.


6.11.
Štvrtok

20:20 Modigliani, USA, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, 2004 (ČT Art)
Andy Garcia stvárnil v životopisnej dráme Micka Davisa talianskeho maliara a sochára židovského pôvodu Amedea Modiglianiho ovplyvneného africkým sochárstvom, Cézannom a kubizmom. Snímka sa zameriava na to obdobie krátkeho, ale turbulentného života drogovo závislého umelca, keď súperil so svojím najväčším rivalom Pablom Picaasom. Obaja sa rozhodnú zúčastniť parížskej výstavy a namaľujú veľkolepé plátna. S víťazstvom je spojená nemalá finančná čiastka. Vyhrať však môže len jeden.

21:00 Umierajúce zviera (Elegy), USA, 2008 (Film+)
Filmy Isabel Coixet (Môj život bezo mňa, Tajomstvo slov) zvyčajne vtiahnu diváka do hlbokej psychologickej hry vzťahov, náročných životných skúšok a bremien minulosti. Umierajúce zviera s Benom Kingsleym a Penélope Cruz disponuje mnohými filmárskymi kvalitami a silnými momentmi, ktoré nenechajú diváka chladným. Nesúrodá milenecká dvojica stojí uprostred príbehu vzťahovej drámy, ktorá sa snaží preniknúť do tajov vášne. Intenzívne vzplanutie sa stane predmetom štúdie o dokonalostiach i nedokonalostiach rozumom odsúdeniahodného a neperspektívneho vzťahu.

TV tipy 3.11. - 9.11. 2014 TV tipy 3.11. - 9.11. 2014 TV tipy 3.11. - 9.11. 2014


7.11.
Piatok

22:00 Hana a jej sestry (Hannah And Her Sisters), USA, 1986 (Dvojka)
V snímke Hana a jej sestry sa Woody Allen opäť venuje svojim obľúbeným témam, ako sú zvádzanie, nedostatok lásky, láska k mestu, film ako balzam či strach zo smrti. Témam, ktoré rozoberal už i v Annie Hall a Manhattane. Na osudoch troch sestier z newyorskej umeleckej rodiny a ich manželov, rodičov a druhov rozohráva autor typickú koláž obľúbených tém – láska, smrť, umenie, zmysel života. Portrét Hanyako silnej osobnosti, ktorá poskytuje oporu ostatným, ale zároveň je zneužívaná, dokazuje Allenovo psychologické majstrovstvo.

22:15 Nehanební bastardi (Inglourious Basterds), USA, Nemecko, 2009 (Prima)
Quentin Tarantino je kultúrny fenomén, ktorého meno velebia nielen násťroční, ale napriek svojej otvorenosti, vizuálnej vulgárnej násilnosti oslovuje i tie staršie generácie. Provokatér, ktorý svojím novátorským prístupom otvára diskusie a filmárskym rukopisom hraničiacim s brakom láka aj mainstreamové publikum. Vo svojich kúskoch mieša tie správne ingrediencie od napätia cez vtip, naturalistickú krutosť až po zakódované informácie, ktoré dokáže dešifrovať len skúsený divák. V centre deja stoja dva príbehy. Prvý je viac sentimentálny, ide o osudy Shosanny, židovského dievčaťa, ktorému sa po tom, čo prežije vraždenie svojej rodiny, podarí utiecť a s novou identitou prevádzkovať kino v centre Paríža, aby nakoniec predviedla pekelne sladkú pomstu. Druhý príbeh nesie názov celej snímky. Nehanební bastardi sú lovci nacistov, ktorí zbierajú ich skalpy s najväčším potešením a zadosťučinením.


8.11.
Sobota

22:05 Mariňák (Jarhead), USA, Nemecko, 2005 (Prima Cool)
Sam Mendes (Americká krása, Núdzový východ, Všade dobre, prečo byť doma, Skyfall) diváka v príbehu zavedie medzi amerických vojakov bojujúcich za svoju vlasť na Blízkom východe. 20-ročný zelenáč Swofford (Jake Gyllenhaal) chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii. Netušil však, že ho táto túžba vyhodí so snajperskou puškou v ruke a 50-kilovým batohom na chrbte uprostred nekonečnej arabskej púšte zoči-voči horúčave a nepriateľským irackým vojakom. Swooford a jeho parťáci sa so situáciou vyrovnávajú prostredníctvom sarkazmu a čierneho humoru. Vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumejú, proti nepriateľovi, ktorého nevidia, a pre dôvody, ktoré nechápu, im ani nič iné nezostáva.

22:30 Red: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční (Red), USA, 2010 (ČT1)
Niečo nenáročné a vtipné, vhodné na sobotňajší večer, plné akcie a známych tvárí. Akčnú komédiu Red nakrútil na motívy rovnomennej komiksovej mikrosérie Warrena Ellisa a kresliara Cullyho Hammera režisér Robert Scheentke. Príbeh agenta CIA na dôchodku Franka Mosesa (Bruce Willis), ktorý si v spokojnosti užíva dôchodok na vidieku. No len do tej chvíle, čo sa ho nové vedenie CIA nerozhodne zlikvidovať. Vtedy nastane súboj na život a na smrť medzi špičkovým, ale zostarnutým agentom a celým zvyškom CIA.

TV tipy 3.11. - 9.11. 2014 TV tipy 3.11. - 9.11. 2014 TV tipy 3.11. - 9.11. 2014


9.11.
Nedeľa

22:40 Štvanec (The Sweeney), GB, 2012 (JOJ)
Ak chceš chytiť zločinca, konaj ako zločinec. Jack Regan je staromódny londýnsky policajt, ktorého drsné metódy prinášajú dobré výsledky. A to nedáva spať dôstojníkovi z oddelenia vnútorných záležitostí Ivanovi Lewisovi. Zúril by však oveľa viac, keby vedel, že Regan mal aférku s jeho mladou ženou Nancy. Keď Regan neposlúchne rozkaz, v centre Londýna sa rozpúta prestrelka medzi bankovými lupičmi a políciou, pričom zahynie aj jeho kolegyňa Nancy. Regana suspendujú, vyhodia z polície a napokon zatknú. Jeho nadriadený bude musieť potiahnuť za nitky.

21:40 Veľká vlaková lúpež (The First Great Train Robbery), GB, 1978 (ČT2)
Sean Connery a Donald Sutherland ako súčasť odvážnej vlakovej lúpeže, ktorá sa zapísala do dejín kriminalistiky. V roku 1855 ju zrealizoval Edward Pierce a jeho cieľom sa stal vlak prepravujúci veľké množstvo zlata na platy vojakov v Krymskej vojne. Kým sa vlak rozbehne, je nutné ukradnúť kľúče a vytvoriť duplikáty. Každý kľúč však starostlivo stráži člen bankovej spoločnosti. Ako sa ich zmocniť? V románovej a výrazne zromantizovanej podobe celú udalosť zachytil spisovateľ Michael Crichton a po tom, čo sa jeho kniha stala bestsellerom, ju ako režisér zadaptoval.


autor Barbora Bačíková 3.11.2014
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 6/10
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 7/10
12.9 |
hodnotenie 8/10
19.9 |
hodnotenie 8/10
19.9 |
hodnotenie 5/10
19.9 |
hodnotenie 7/10
26.9 |
hodnotenie 8/10
NAJČÍTANEJŠIE
|SLNOVRAT
2
hodnotenie 8/10
|LOLI PARADIČKA
1
hodnotenie 7/10
|LEVÍ KRÁĽ
1
hodnotenie 7/10
|VTEDY V HOLLYWOODE
4
hodnotenie 8/10
|SPIDER-MAN: ĎALEKO OD DOMOVA
5
hodnotenie 8/10
|X-MEN: DARK PHOENIX
1
hodnotenie 6/10
|NECH JE SVETLO
1
hodnotenie 8/10
|ANNABELLE 3: NÁVRAT
2
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 16587
02 |
návšt. 5873
03 |
návšt. 5063
04 |
návšt. 3224
05 |
návšt. 2433
06 |
návšt. 1791
07 |
návšt. 1887
08 |
návšt. 1730
09 |
návšt. 1507
10 |
návšt. 1201
REBRÍČEK US
01 |
$39,6 mil.
02 |
$33,2 mil.
03 |
$4,5 mil.
04 |
$4,2 mil.
05 |
$3,6 mil.
06 |
$2,8 mil.
07 |
$2,7 mil.
08 |
$2,7 mil.
09 |
$1,8 mil.
10 |
$1,8 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk