TV TIPY 22.9. - 28.9. 2014

TV TIPY 22.9. - 28.9. 2014

Článok22.9.
Pondelok

20:00 Krstný otec II (The Godfather: Part II), USA, 1974 (Nova Cinema)
Krstný otec II je rovnako výnimočné dielo ako originál, na ktorý nadväzuje. Mnohí dokonca tvrdia, že lepšie. Coppola sa tu ako režisér predstavuje v špičkovej forme, navyše posilnenej neotrasiteľným postavením režisérskej hviezdy. Už nemusel bojovať o výšku rozpočtu ako v prípade prvého filmu, ani o hercov, ktorých chcel angažovať. Ako výborná voľba sa ukázalo obsadenie málo známeho Roberta De Nira alias mladého Vita Corleone, ktorého výnimočné herectvo predvádza presvedčivo aj vďaka využitiu sicílskeho dialektu, ktorý v raných scénach nahrádza angličtinu. Jeho osud v novej krajine, kam musel utiecť zo sicílskej dediny, ostro kontrastuje s údelom jeho syna. Vito buduje svoju pozíciu prakticky z ničoho, dokáže využiť každú príležitosť, neštíti sa však ani násilných prostriedkov, pokiaľ ich považuje za nutné a efektívne. Pokračovanie mafiánskeho príbehu prekonalo prvý film v množstve získaných Oscarov, celkovo šesť.

20:20 Zázračné deti (Wunderkinder), Nemecko, 2011 (Jednotka)
S inváziou nemeckého wehrmachtu na začiatku 40. rokov sa náhle ukončili dobré vzťahy medzi Nemcami a Rusmi. Avšak to neplatí pre deti, ktoré sú už niekoľko rokov dobrými kamarátmi – Nemka Hanna Reich a Židia Abrasha Kaplan a Larissa Brodsky. Všetky spája láska ku klasickej hudbe. Abrasha a Larissa sú navyše nadaní muzikanti. Obe deti sú v Sovietskom zväze známe a komunistická strana má v pláne ich poslať do USA. Tesne pred tým sa však politická situácia radikálne zmení. Nacisti vyhlásia vojnu Sovietskemu zväzu. Deti majú medzi dvanásť a trinásť rokov a absolútne nechápu vlnu šialenstva a brutality dospelých. Jediná cesta, ako utiecť pred katastrofou, je navzájom si pomôcť a získať si srdcia dospelých prostredníctvom svojich výnimočných hudobných schopností.

22:40 Hannibal, USA, 2013 (JOJ)
Najnovší 26-dielny štylizovaný triler z dielne AXN rozpráva majstrovský príbeh manipulácie a šialeného Dr. Hannibala Lectera nechá pracovať priamo v ústredí FBI. Jeho úloha je jasná – uznávaný psychiater (Mads Mikkelsen) má pomáhať mimoriadne nadanému detektívovi Willovi Grahamovi (Hugh Dancy), mužovi, ktorý je obdarený schopnosťou vcítiť sa do zvrátenej mysle najhorších masových vrahov. Táto schopnosť ho však fyzicky i psychicky vyčerpáva. Nesúrodá dvojica geniálneho kriminalistu a geniálneho kriminálnika má spoločné oveľa viac, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

TV tipy 22.9. - 28.9. 2014 TV tipy 22.9. - 28.9. 2014 TV tipy 22.9. - 28.9. 2014


23.9.
Utorok

20:15 Temple Grandinová (Temple Grandin), USA, 2010 (Cinemax)
Životopisná televízna dráma z produkcie HBO predstaví príbeh pozoruhodnej ženy, ktorej už v detstve diagnostikovali autizmus. Temple však dokázala aj s pomocou matky, tety a učiteľa prekonať všetky osudové prekážky a premeniť svoj zvláštny dar na jedinečnú cestu sebarozvoja. Stala sa z nej vedkyňa, spisovateľka, ochrankyňa zvierat a priekopníčka vzdelávania autistov. Hlavnú hrdinku stelesňuje držiteľka Zlatého glóbusu Claire Danes, v ďalších rolách uvidíme Catherine O´Hara, Juliu Ormond a Davida Strathairma.

21:45 Kuře melancholik, ČR, 1999 (ČT2)
Dej sa odohráva začiatkom 20. storočia. Malý Lojzík, ktorému blesk zabil matku, žije na statku so svojím otcom a starým čeľadníkom. Drsný svet ho naučil vnímať obrazy, ktoré mu pripomínajú stratenú matkinu náruč. Medzi ľuďmi márne hľadá človeka, na ktorého by sa mohol opäť citovo pripútať. Oporu a bezpečie nenachádza ani u otca, ani u matkinej sestry, ani u macochy Rózy, hoci tá ako jediná s chlapcom súcitila na začiatku ich spoločného spolužitia. Jediný, kto s Lojzíkom skutočne zdieľa jeho údel opusteného mláďatka, je obyčajné kura.


24.9.
Streda

20:00 Moje rómske deti, SR, 2013 (Dvojka)
Celovečerný film rozpráva dramatické príbehy niekoľkých rómskych rodín v zaostalých osadách na východnom Slovensku. Ústrednou postavou je kontroverzná postava - farár Marián Kuffa. Vo filme ho však divák vidí rovnako ako v jeho každodennom živote väčšinou v montérkach a sleduje drámu misie z prostredia biedy a beznádeje. Namiesto kázania sa Kuffa snaží Rómov motivovať vlastným príkladom a ľudským záujmom. Pomáhajú mu bývalí zločinci a alkoholici z komunity, ktorú pred 25 rokmi založil v Žakovciach.

20:00 Hviezdny prach (Stardust), GB, USA, 2007 (Nova Cinema)
Fantazijný príbeh pre všetky vekové kategórie vznikol v roku 1997 pôvodne ako komiks. Keď ho o rok Neil Gaiman spracoval do knižnej podoby a tá sa okamžite stala bestsellerom, začalo sa uvažovať nad filmom. Ten sa podarilo nakrútiť v 2007 a z hviezdneho prachu povstali aj také hviezdy, ako sú Robert De Niro, Michelle Pfeiffer či Claire Danes. Tristan Thorne je obyčajný mladík z anglického vidieka. Miluje miestnu krásavicu Victoriu a to tak veľmi, že je pre ňu schopný urobiť čokoľvek. Dokonca sa aj vydať na výpravu do zabudnutého sveta za stenou, odkiaľ chce priniesť padlú hviezdu. Netuší však, že tá po svojom dopade získala podobu krásnej dievčiny a že nebude jediný, kto po nej túži.

22:05 Morgiana, ČR, SR, 1972 (Dvojka)
Vynikajúca Iva Janžurová predstavuje vo svojej životnej dvojrole dve povahovo celkom rozdielne sestry – jedna je milá a pôvabná, druhá škaredá a zlá. Tá sa rozhodne svoj protipól odstrániť, pretože nedokáže zniesť vlastnosti, ktoré jej chýbajú. Jej beštialita však prekvapí aj ju samotnú. Snímka je trochu rozprávkou, trochu hororom, ale v každom prípade drámou romantických charakterov a emócií. Film získal hlavnú cenu na MFF v Chicagu. Nakrútené podľa novely A. Grina Jessie a Morgiana v réžii Juraja Herza.

TV tipy 22.9. - 28.9. 2014 TV tipy 22.9. - 28.9. 2014 TV tipy 22.9. - 28.9. 2014


25.9.
Štvrtok

18:20 Chlapec na bicykli (Le gamin au vélo), Belgicko, Francúzsko, 2011 (Film Europe)
Známe bratské režisérske duo Jean-Pierre a Luc Dardennovci je známe psychicky vyhrotenými a silnými filmami so zdanlivo jednoduchým rukopisom. Ťaživé príbehy bez veľkých formálnych okázalostí servírujú s ľahkosťou, no o to väčší a trvalejší efekt divákovi zaručia. Takým príbehom je i Chlapec na bicykli, ktorého udalosti zraňujú nielen hlavného hrdinu, 12-ročného opusteného chlapca Cyrila, ale aj samotného pozorovateľa. Jednoduchosť a zároveň pôsobivosť vtiahne do sociálne ladeného príbehu a nezúčastnený divák sa stáva súčasťou života chlapca, ktorému občas fandí a inokedy ho zase zatracuje. Slabošský otec odloží svojho syna do detského domova s prísľubom, že sa poň vráti. Detská naivita chlapcovi navráva, že sa tak raz stane. Pri jeho pátraní po otcovi, ktorý naňho „zabudol“ narazí na kaderníčku, ktorej chlapcov príbeh nedá spať a odhodlá sa preň niečo spraviť.

20:50 Obhajca (The Lincoln Lawyer), USA, 2011 (Film+)
Charizmatický Mick Haller (Matthew McConaughey) pracuje ako trestný advokát v Los Angeles. Jeho kanceláriou je zadné sedadlo Lincolnu Continental. Väčšinu svojej kariéry trávi obhajobou malých kriminálnikov. Až jedného dňa dostane svoj veľký životný prípad – má obhajovať bohatého plejboja z Beverly Hills, ktorého obvinili z pokusu o vraždu. Lenže to, čo spočiatku vyzeralo ako jasný prípad s veľkou finančnou odmenou, sa rýchlo obráti na súboj dvoch manipulátorov a na krízu Hallerovho svedomia.


26.9.
Piatok

21:50 Priepasť (The Abyss), USA, 1989 (Plus)
Dobrodružné sci-fi pod taktovkou Jamesa Camerona ocenené Oscarom za vizuálne efekty zavedie diváka do režisérovho obľúbeného prostredia podmorskej hladiny. Neďaleko Kuby sa americká jadrová ponorka takmer zrazí s neznámym telesom. Narazí do podmorského útesu a klesne do hlbín. Americké námorníctvo nemôže v dôsledku blížiacej sa búrky vyraziť na záchrannú akciu, a preto požiada o spoluprácu podmorskú vrtnú vežu Deepcore. Veliteľ Bud Brighman nie je príliš nadšený, pretože celú akciu má riadiť špeciálna jednotka SEAL a na stanicu má prísť aj jeho manželka Lindsay, s ktorou sa práve rozvádza. Úlohou záchranného tímu je zistiť, či niekto z ponorky prežil a deaktivovať jadrové nálože. V oceáne v okolí stanice sa objavia podivné svetlá, ktoré vylietavajú z priepasti. Lindsay je presvedčená, že ide o mimozemskú civilizáciu.

22:10 Jackie Brownová (Jackie Brown), USA, 1991 (Jednotka)
Quentin Tarantino bol vždy veľkým fanúšikom Pam Grier, a preto sa snažil nájsť postavu, ktorú by jej ušil na mieru. Objavil ju v románe Rum Punch, ktorý sa rozhodol zadaptovať. Ústrednej hrdinke však zmenil farbu pleti a podľa vzoru jedného z najlepších Grierovej filmov na jej počesť zmenil meno z Jackie Burke na Jackie Brown. Čierna letuška Jackie Brown si privyrába pašovaním špinavých peňazí drogového dílera a obchodníka. Chytí ju dvojica policajných agentov. Sľúbia jej však zhovievavosť, pokiaľ pomôže svojho šéfa dolapiť a usvedčiť. Jackie je na slobode len vďaka kaucii svojho milenca, zosnuje plán, ako naraz získať miliónový balík, zbaviť sa policajtov i nepohodlného šéfa. Takýto plán má však množstvo rizík.

22:50 Redigované (Redacted), USA, Kanada, 2007 (Dvojka)
Snímku nakrútil Brian De Palma (Zjazvená tvár, Nepodplatiteľní, Carlitova cesta) podľa skutočného incidentu, s ktorého podrobnosťami sa zoznámil na internete. V spolupráci s málo známymi hercami zrealizoval pôsobivý príbeh americkej jednotky, v ktorom sa prelína niekoľko obrazov násilia plodiaceho ďalšie násilie. Ako v bludnom kruhu sledujeme nezmyselnú smrť tehotnej Iračanky na kontrolnom stanovisku, nevinné obete nastražených bômb, znásilnenie 15-ročnej dievčiny a vyvraždenie jej rodiny, odvetný únos a popravu amerického vojaka. Režisér udalosti skladá dokopy z videodenníka jedného vojaka, reportážnych záberov miestnej televízie, záznamov bezpečnostných kamier a z výsekov fiktívneho francúzskeho dokumentu. Nekompromisná snímka získala cenu za réžiu na MFF v Benátkach.

TV tipy 22.9. - 28.9. 2014 TV tipy 22.9. - 28.9. 2014 TV tipy 22.9. - 28.9. 2014


27.9.
Sobota

22:15 8 ½, Francúzsko, Taliansko, 1963 (ČT Art)
Alter ego Federica Felliniho – Guido Anselmi sa ocitol v profesionálnej i osobnej kríze. Z tejto nezávideniahodnej situácie ho však, ako sa zdá, nemôžu dostať ani nové filmové projekty, ani všetky ženy v jeho živote. Pod tlakom svojho producenta pripravuje nový film, zatiaľ čo ho to ťahá k svojej inteligentnej manželke Luise, zmyselnej milenke Carle a krásnej mladej herečke Claudii, avšak ani ony mu nepomôžu nájsť zmysel života. Snímka inšpirovaná životným obdobím talianskeho majstra získala okrem mnohých iných ocenení aj Oscara za najlepší cudzojazyčný film a kostýmy. Na veľkom plátne si ho budú môcť slovenskí diváci vychutnať vďaka aktuálnemu Projektu 100.

22:30 Divoké stvorenia južných krajín (Beasts of the Southern Wild), USA, 2012 (Dvojka)
Tvorcovia snímky sa inšpirovali udalosťami spôsobenými hurikánom Katrina v americkej Lousiane. V zabudnutej močaristej krajine žije svojrázna komunita ľudí izolovaná od zvyšku sveta ochrannou hrádzou pri mŕtvom ramene rieky. Žije tu i 6-ročná Hushpuppy. Matku už dávno nemá a jej milovaný otec je divoch, ktorý je neustále mimo domova. Osamelé dievčatko je odkázané na spoločnosť polodivých zvierat. Prírodu vníma ako krehkú spleť žijúcich a dýchajúcich vecí, v ktorej musí všetko do seba dokonale zapadať. Keď sa počas búrky zdvihne storočná voda a obklopí ich mestečko, otec ochorie, divoké prehistorické zvieratá ožijú a Hushpuppy zistí, že prirodzený poriadok všetkých vecí, všetkého, čo jej je drahé, sa začne rozpadať.

23:50 Truman Show (The Truman Show), USA, 1998 (Nova Cinema)
Prvý film, v ktorom Jim Carrey stvárnil dramatickú postavu a hneď získal dva Zlaté glóbusy, skúma vážnu tému moci médií. V čase, keď sa roztrhlo vrece s reality šou, režisér Peter Weir (Pobrežie moskytov, Spolok mŕtvych básnikov, Zelená karta, Master and Commander, Útek zo Sibíri) doviedol myšlienku do krajnosti a predstavil človeka, ktorého od narodenia sleduje množstvo kamier bez toho, aby o tom vedel. Netuší ani to, že každý jeden krok vedie a sleduje veľký štáb, ktorý stvoril populárny seriál v hlavnej úlohe s ním samotným. Snímka je inšpirovaná americkými TV seriálmi založenými na snímaní reality a v závere prerastá až do modernej alegórie biblického motívu – vyhnania z raja. Žánrovo ide o bizarnú spektakulárnu drámu so satirickým podtextom.


28.9.
Nedeľa

20:00 Jasmínine slzy (Blue Jasmine), USA, 2013 (HBO)
Woody Allen zostáva v New Yorku, aby zvečnil príbeh elegantnej a rozmaznanej Jasmine (Cate Blanchett), ktorá má všetko, na čo si spomenie. Jej bezstarostný život sa však v jednej chvíli rozpadne. Presťahuje sa k svojej sestre Ginger (Sally Hawkins), ktorá žije v skromnom byte v San Franciscu. Útek z rozprávkového stereotypu nie je však taký jednoduchý. Jasmine s nevôľou prijíma prácu recepčnej v zubnej ordinácii. Naďalej sa však snaží zachovať si aristokratické spôsoby, i keď je emocionálne na dne a jej najlepším priateľom sa stane kokteil antidepresív a alkoholu. Keď stretne Dwighta (Peter Sarsgaard), šarmantného diplomata, ktorý je ňou unesený, má dojem, že nachádza novú životnú cestu. Lenže čo vlastne Jasmine od svojho života čaká?

20:00 Anjelský podiel (The Angel´s Share), GB, 2012 (Film Europe)
Výraz anjelský podiel označuje v terminológii znalcov a milovníkov škótskej whisky odparený alkohol v procese dozrievania v dubových sudoch. Príznačné pomenovanie si zapožičala britská režisérska osobnosť Ken Loach na film s celkom originálnym spôsobom zárobku. Originalita vždy patrila k znakom jeho tvorby, no s pribúdajúcimi rokmi narastá i jeho zmysel pre humor. Kým pre jeho doterajšiu tvorbu je typický ťaživý tón sociálne alebo politicky ladených snímok s menšou či väčšou dávkou sarkazmu, medzi jeho poslednými snímkami sa vynímajú príbehy (Hľadanie Erica, Anjelský podiel), ktoré pôsobia odľahčene a odzbrojujúco vtipne. Sociálnym témam zostáva verný, pozadie príbehu je stále mementom problémov najnižších vrstiev, no vtip prevažuje nad trúchlivosťou. A to je dobre, tak ako si povedali členovia poroty na festivale v Cannes, keď film ocenili špeciálnou cenou.


autor Barbora Bačíková 22.9.2014
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
7.11 |
hodnotenie 7/10
7.11 |
hodnotenie 8/10
7.11 |
hodnotenie 6/10
7.11 |
hodnotenie 5/10
14.11 |
hodnotenie 5/10
14.11 |
hodnotenie 9/10
14.11 |
hodnotenie 7/10
21.11 |
5.12 |
5.12 |
hodnotenie 9/10
NAJČÍTANEJŠIE
|AD ASTRA
2
hodnotenie 8/10
|JOKER
2
hodnotenie 9/10
|RAMBO: POSLEDNÁ KRV
1
hodnotenie 5/10
|SKUTOK SA STAL
0
hodnotenie 7/10
|BEATS
0
hodnotenie 8/10
|DAPHNE
0
hodnotenie 7/10
|FLORENCINO KNÍHKUPECTVO
0
hodnotenie 7/10
|AFRIKA NA PIONIERI
0
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 25072
02 |
návšt. 16789
03 |
návšt. 9555
04 |
návšt. 9262
05 |
návšt. 5941
06 |
návšt. 5644
07 |
návšt. 5858
08 |
návšt. 5396
09 |
návšt. 4480
10 |
návšt. 4046
REBRÍČEK US
01 |
$10,9 mil.
02 |
$3,2 mil.
03 |
$2,5 mil.
04 |
$2,0 mil.
05 |
$1,9 mil.
06 |
$1,7 mil.
07 |
$1,6 mil.
08 |
$1,5 mil.
09 |
$1,3 mil.
10 |
$1,2 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk