Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Zaujímavosti > 15 filmov so snehom, no bez Vianoc
A Quiet Place
Tuntematon sotilas
Future World
The Meg

15 FILMOV SO SNEHOM, NO BEZ VIANOC

Zima ako ročné obdobie alebo pocit chladu; sneh ako príjemná kulisa ale aj ako búrka; ľad ako nebezpečenstvo alebo priestor na šport; či mráz ako čarodejník i zabijak. Prinášame list „zimných filmov“.
Zima ako ročné obdobie alebo pocit chladu; sneh ako príjemná kulisa ale aj ako búrka; ľad ako nebezpečenstvo alebo priestor na šport; či mráz ako čarodejník i zabijak. Prinášame list „zimných filmov“.

Zima ako ročné obdobie alebo pocit chladu; sneh ako príjemná kulisa ale aj ako búrka; ľad ako nebezpečenstvo alebo priestor na šport; či mráz ako čarodejník i zabijak. Prinášame list „zimných filmov“, pričom vianočný subžáner obchádzame: ten klasický aj alternatívny. Lebo Vianoce a sneh nemusia ísť ruka v ruke, čoho svedkami sme v našich končinách čoraz častejšie.

Nevianočné filmy s bielou pokrývkou ideálne na pozeranie počas zimy

Zlaté opojenie (The Gold Rush, r. Charles Chaplin, 1925)
V časoch zlatej horúčky sa tulák Charlie ako vtedy mnoho iných vydáva na snehobielu Aljašku, s cieľom zbohatnúť. V snehovej búrke natrafí na drevený domček, kde sa chce ukryť. Dnu nachádza psa s podivným chlapíkom, ktorý ho víta s puškou v ruke a tiež vyhladovaného zlatokopa Big Jima. Ich cesty sa čoskoro rozdelia a Charlie prichádza do mesta, kde stretáva miestnu tanečnicu Georgiu, do ktorej sa zamiluje... Čiernobiela nemá klasika v znamení chaplinovského humoru a snehu!

Nightfall (r. Jacques Tourneur, 1957)
Film noir a sneh? Prečo nie. Jeden z posledných „čiernych“ počinov klasického noirového obdobia (1941-1958) podľa knihy Davida Goodisa a v réžii výborného francúzskeho režiséra Jacquesa Tourneura (horor Cat People, kultový noir Out of the Past). Z nočného Los Angeles sa príbeh z lúpeže krivo obvineného muža presúva do kulís zasnežených hôr Wyomingu. Jednoducho, melancholický a nekonvenčný noir na snehu!

Dersu Uzala (r. Akira Kurosawa, 1975)
Cestovateľ a vojenský prieskumník Vladimír Arseniev vedie expedíciu mapujúcu neprebádané miesta na Sibíri. K výprave sa pripája pragmatický, dobrotivý, pokorný a prírodu uctievajúci sibírsky lovec z kmeňa Goldi menom Dersu Uzala. Medzi stopárom a kapitánom vzniká vzácne a úprimné priateľstvo. Pekný dobrodružný film odohrávajúci sa v chladnej prírode sibírskej tajgy získal Oscara za Najlepší cudzojazyčný film (pre Kurosawu to bol už jeho tretí v poradí).

Osvietenie (The Shining, r. Stanley Kubrick, 1980)
Mrazivá zima podľa Kubricka. Frustrovaný spisovateľ Jack Torrance, stelesnený geniálnym Jackom Nicholsonom, prijíma pracovnú ponuku na správcu odľahlého horského hotela, kde sa na zimnú odstávku presťahuje spolu s manželkou a synom Dannym. Aj keď sa väčšina minutáže odohráva v interiéri opusteného rozľahlého hotela, sneh, kalamita a mráz hrajú dôležitú rolu. V závere je rodina úplne odrezaná od sveta a nezabúdajme na pôsobivé finále v zasneženom bludisku.

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder (Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back, r. Irvin Kershner, 1980)
Prvá tretina týchto Star Wars sa odohráva na snehom pokrytej ľadovej planéte Hoth, kde povstalci na čele s Lukeom Skywalkerom založili tajnú základňu. Pre viacerých ide o najlepšie intro v starej sérii (súboj Skywalkera s ľadovým tvorom Wampom a následne zachraňujúci Han Solo) + si prirátajme pamätné a ozvláštňujúce bojové sekvencie v snežnej pustatine.

Vec (The Thing, r. John Carpenter, 1982)
Kultový horor Johna Carpentera s vynikajúcou atmosférou strachu, napätia a nekonečného snehu a ľadu nemôže chýbať v žiadnom „snežno-zimnom“ zozname. Nie každý už ale vie, že ide o remake hororovej sci-fi snímky The Thing From Another World z roku 1951. Vedci z americkej výskumnej stanice na Antarktíde ani zďaleka nebojujú iba s miestnou zimou či krutými prírodnými podmienkami. Po tom, čo sa objaví záhadný pes, zápasia s neviditeľným nepriateľom – mimozemským vírusom, ktorý môže parazitovať v akomkoľvek živom organizme a hostiteľa využíva k sebazdokonaľovaniu... Nezabúdajte, že človek je to najteplejšie miesto na ukrytie!

Cliffhanger (r. Renny Harlin, 1993)
Režisér Renny Harlin má sneh rád. Po Smrtonosnej pasci 2 priniesol zasneženú akciu v podobe ďalšieho akčného kultu. Letisko vo Washingtone striedajú coloradské Rocky Mountains, Brucea Willisa zasa „Sly“ Stallone ako skúsený, no traumatizovaný horský vodca. Mrazivá divočina skalnatých hôr je dejiskom súboja medzi „prebehnutým“ agentom FBI, jeho komplicmi a dvojicou horských vodcov, z ktorých sa stávajú rukojemníci. V hre sú tri kufre plné peňazí. A životy.

Prežiť (Alive, r. Frank Marshall, 1993)
Krutý a neslávne slávny survival príbeh podľa skutočných udalostí. V roku 1972 sa v juhoamerických Andách (nakrúcalo sa však v Kanade) zrútilo lietadlo s uruguajským národným rugbyovým tímom. Dvaja členovia sa po niekoľkých dňoch rozhodli prejsť cez Andy, aby vyhľadali pomoc. Úspešne. Medzitým však ich spoluhráči a priatelia zomierajú. A tí, čo prežívajú, prežívajú len vďaka kanibalizmu.

Fargo (r. Joel a Ethan Coen, 1996)
Cynický a mrazivý neo-noirový hybrid thrilleru a čiernej komédie so všadeprítomnou snehovou pokrývkou. Bratia Coenovci ho nakrútili v Minnesote a Severnej Dakote. Severskú atmosféru snímky okrem rozsiahlych bielych plôch dotvárajú severské priezviská hlavných postáv: tehotná šerifka Marge Gunderson, predajca áut Jerry Lundegaard či jeho svokor Wade Gustafson.

Jednoduchý plán (A Simple Plan, r. Sam Raimi, 1998)
Po Fargu ďalší neo-noir na snehu. Medzi Evil Dead a spider-manovskou trilógiou nakrútil Raimi thriller o trojici kamarátov, ktorí objavia vrak havarovaného lietadla a v ňom 4,4 milióna dolárov. Vymyslia vskutku naozaj jednoduchý plán. Ten však dostane trhlinu, keď sa jeden z nich o náleze zmieni svojej manželke. Peniaze totiž dokážu robiť s ľuďmi a ich charaktermi hotové „zázraky“. Sneh tu vystupuje ako „postava“, zakrývajúca konanie postáv a pochovávajúca dôkazy ich činov.

Večný svit nepoškvrnenej mysle (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, r. Michel Gondry, 2004)
Bezstarostné polihovanie plachého Joela a temperamentnej Clementine na nádhernom ľade zamrznutej rieky, je nezabudnuteľnou scénou... Jedna z najbizarnejších a zároveň najoriginálnejších filmových romancí vôbec! Zimná lovestory a lá Charlie Kaufman (Oscar za najlepší pôvodný scenár). Zároveň Kinema film roka 2004. Dielo, ktoré filmového fajnšmekra zahreje aj v tých najväčších mrazoch! (recenzia)

Noc dlhá 30 dní (30 Days of Night, r. David Slade, 2007)
Bielo-biela Aljaška sa na 30 dní ponára do tmy. Slnko najbližšie vyjde až o mesiac. Mestečko Barrow za polárnym kruhom čoskoro musí čeliť nečakanej návšteve – nadľudsky silným upírom. Začína sa dennodenný lov po ľudskom mäse a krvi. Nádejou na záchranu je šerif v podaní Josha Hartnetta a jeho ľudia... Obstojný upírsky horor s výbornou mrazivou atmosférou! (recenzia)

Nech vojde ten pravý (Let the Right One In, r. Tomas Alfredson, 2008)
Zabudnite na Twilight! Toto je inteligentná alternatíva k upírskej romantike. Žánrová zmes detského filmu, upírskeho hororu a komornej vzťahovej drámy je zasadená do ponurého švédskeho sídliska pokrytého snehom. Tu sa odohráva detská láska medzi šikanovaným outsiderom Oskarom a jeho novou susedkou Eli. Krásna zimná atmosféra, kde čistučko biely sneh kontrastuje s čerstvo preliatou krvou. (recenzia)

Snowpiercer (Seolgug yeolcha, r. Joon-ho Bong, 2013)
Pre milovníkov dystopie tu máme tento koprodukčný trhák. Píše sa rok 2031, Zem prežíva druhú dobu ľadovú a je tu jedine už 17 rokov nonstop idúci vlak – „snehoborec“, s celou preživšou populáciou na palube. Na chvoste tohto tajomného expresu je však utlačovaná „lúza“, ktorej slobode a pohybu smerom dopredu bráni ozbrojená armáda.

Osem hrozných (The Hateful Eight, r. Quentin Tarantino, 2015)
Tarantino na snehu (k tomu ešte westernový), to tu ešte nebolo. Aj keď sa drvivá väčšina minutáže odohráva v interiéri drevenice, počasie je tu dôležité príbehovo aj čo-to do atmosféry. Zasnežené kopce Wyomingu, nekonečná biela pokrývka, snežná víchrica, do drevenice neustále prefukujúci vietor či Morriconeho mrazivá hudba korešpondujúca (aj) s počasím. To všetko tvorí neoddeliteľnú súčasť atmosféry zimy tejto tradične dobrej tarantinovky. (recenzia)

2016-01-099.1.2016 | Michal Šmajda
login facebok
Fotogaléria k článku


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Jednoznacne IMAX. Bol som, videl som, nelutujem. >
kissassimo | Tuntematon sotilas
o rok urobia remajk spojene staty ruske, omtom ako ich armadu, ktora zabludila, bez priciny napadli zly skaredy fini, le... >
D-Fallout-SK | Future World
Veeelice preeevelice mňamózne herecké osadenstvo! Áno a James Franco je H O V A D O...to už som tu na Kineme raz písal o... >
D-Fallout-SK | The Meg
"Čínska" Stathamovka, ktorá by mohla mať veľké "gule"...ehm plutvy ;-). Po takých všelijakých Asylumáckych výplodoch to ... >