Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Zaujímavosti > 10 slávnych filmových hotelov
Annihilation
Ready Player One
Alita: Battle Angel
Thoroughbreds

10 SLÁVNYCH FILMOVÝCH HOTELOV

Letná sezóna je už v plnom prúde, vrátane tej hotelovej. V ostatnej dobe sme v kinách navštívili Hotel Transylvania či Grandhotel Budapešť. Pozrime sa na tie najznámejšie, v ktorých...
Letná sezóna je už v plnom prúde, vrátane tej hotelovej. V ostatnej dobe sme v kinách navštívili Hotel Transylvania či Grandhotel Budapešť. Pozrime sa na tie najznámejšie, v ktorých...

Hotely, kde by sa chcel ubytovať každý filmový fanúšik...

Letná sezóna je už v plnom prúde, vrátane tej hotelovej. V ostatnej dobe sme v kinách navštívili Hotel Transylvania či Grandhotel Budapešť. Pozrime sa na tie najznámejšie, v ktorých trávili čas obľúbené filmové postavy. Ak sme vás naším prehľadom inšpirovali, svoje cestovateľsko-ubytovacie plány môžete realizovať aj prostredníctvom pelikan.sk.

 

Grand Hotel (1932)

Kde ho nájdete:  Vo filmovom Berlíne. V skutočnosti sa nakrúcalo v ateliéroch Metro-Goldwyn-Mayer Studios.

„Ľudia prichádzajú a odchádzajú. Nikdy sa nič nestane.“ Stovky dverí, ktoré vedú do jednej veľkej haly. V luxusnom berlínskom hoteli sa pretnú dramaticko-romantické osudy piatich postáv: ruskej baleríny, baróna, ambicióznej stenografky, úradníka a vplyvného priemyselného magnáta. Ide o adaptáciu rovnomennej divadelnej hry z roku 1930, ktorá vznikla podľa románu Vicki Baum Menschen im Hotel (Ľudia v hoteli, 1929). V medzivojnovej hollywoodskej klasike sa predstavil 5-hviezdičkový, špičkový herecký „personál“ v zložení  Greta Garbo, John Barrymore, Joan Crawford, Wallace Beery či Lionel Barrymore. Nespornou zaujímavosťou je, že ide o jediný film v histórii, ktorý získal Oscara za Najlepší film a nebol pritom nominovaný v žiadnej inej kategórii.

Prečo check-in práve tu: Luxusný hotel v štýle art deco. Najdrahší v nemeckej metropole.

 

The Empire Hotel (Vertigo, 1958)

Kde ho nájdete: San Francisco

Jedna z najslávnejších a najlepších filmových scén vôbec – keď zúfalý Scottie Ferguson (James Stewart) pretvára v hotelovej izbe jemu povedomú brunetku Judy na obraz mŕtvej blondíny Madeleine (Kim Novak), ktorou je doslova posadnutý. Z ilúzie sa napokon stáva šokujúca skutočnosť, je to tá istá dáma! Hotel sa neskôr z marketingových dôvodov premenoval na Hotel Vertigo.

Prečo check-in práve tu: Kto by nechcel stráviť noc v izbe, kde sa z vysnených predstáv stáva skutočnosť.

 

The Plaza (napr. Vôňa ženy, Sám doma 2, Krokodíl Dundee, Veľký Gatsby, Špinavý trik)

Kde ho nájdete: Manhattan, New York

Slávny hotel a dnes už „povinná“ newyorská atrakcia (pre väčšinu turistov, samozrejme, iba na pozeranie zvonku) zohráva svoju úlohu v celej rade zvučných hollywoodskych filmov. Svoju veľkú, aj keď krátku filmovú premiéru zažila The Plaza v Hitchcockovej thrillerovej klasike Na sever severozápadnou linkou (1959). Cary Grant sa ako Roger Thornhill potuluje po Plaze, keď si ho pomýlia s vládnym agentom Georgeom Kaplanom a je unesený na Long Island. Zaujímavosťou je, že Grant tu počas nakrúcania aj býval. Takže určite príjemná skúsenosť s touto produkciou. 

Prečo check-in práve tu: Môžete sa vydať po stopách Caryho Granta, Al Pacina, Macaulayho Culkina a ďalších.

 

Bates Motel (Psycho, 1960)

Kde ho nájdete: Nikde. Motel aj dom nad ním bol vytvorený v štúdiu, pričom dom bol inšpirovaný maľbou Edwarda Hoppera „The House by the Railroad“.

Bezo sporu najslávnejší motel strieborného plátna. Vedený hanblivým introvertom Normanom a jeho panovačnou matkou v dome nad motelom. Svoje útočisko tu počas daždivej noci nachádza mladá blondína na úteku. Práve v kúpeľni Bates Motela sa odohráva jedna z najslávnejších filmových scén, ak nie úplne najslávnejšia.  

Prečo check-in práve tu: Nepotrebujete „rezervačku“. Vždy nájdete voľnú izbu.

 

The Overlook Hotel (Osvietenie, 1980)

Kde ho nájdete: v skutočnosti ide o Hotel Timberline Lodge v Mount Hoode, štáte Oregon

Legendárny mrazivý horor Stanleyho Kubricka sa takmer celý odohráva v honosnom hoteli Overlook. Do tohto obrovského hotela prichádza Jack Torrance (geniálny majster mimiky Jack Nicholson) so svojou rodinou, aby tu našiel pokoj pre písanie svojho nového románu a zároveň pracoval ako jeho správca. Je zima, mimo sezóny a hotel je zatvorený... „Hostiteľský“ hotel Timberline ponúkol pre Kubrickovu šialenú hru s divákom dokonalé priestory (aj keď režisér známy svojim perfekcionizmom si ho ešte patrične upravil). Zaujímavosťou je, že izba č. 237 z knihy Stephena Kinga ako aj z jej filmovej verzie, v hoteli neexistuje.

Prečo check-in práve tu: Nájdete tu tie najlepšie koberce! A na jeho návštevu – aj keď mimo sezóny – len tak nezabudnete. Pozor však na možné riziká: izoláciu a samotu.

 

The Regent Beverly Wilshire Hotel (Pretty Woman, 1990)

Kde ho nájdete: Beverly Hills, Los Angeles

Prezidentský apartmán, ako ho poznáte  z notoricky známej romantickej komédie, je už minulosťou. Rozsiahly hotel prešiel radikálnou renováciou. V súčasnosti sa s takmer 400 izbami a suitami radí medzi najdrahšie a najväčšie suity na svete. V slávnom hoteli svojho času bývali aj Elvis Presley, John Lennon či členovia britskej kráľovskej rodiny.

Prečo check-in práve tu: Hotelové radovánky ako napr. piknik na koberci so šampanským a jahodami.

 

The Bellagio (Dannyho jedenástka, 2001)

Kde ho nájdete: Las Vegas

V prvej časti lúpežnej trilógie poslal Steven Soderbergh Georgea Clooneyho, Brada Pitta, Matta Damona a ich parťákov vykradnúť Terrymu Benedictovi (Andy Garcia) jeho tri veľké kasína: The Mirage, MGM Grand a vždy pompézne Bellagio. V naleštených topánkach a oblekoch Soderbergh priamo v Bellagiu zachytil pôvab aj odvrátenú stranu hriešneho mesta.

Prečo check-in práve tu: Jedna z výkladných skríň hriešneho Las Vegas!

 

The Park Hyatt (Stratené v preklade, 2003)

Kde ho nájdete: Tokio, Japonsko

Ak ste často na obchodných cestách v zahraničí, možno ste sa sčasti našli v postave Billa Murrayho, ktorý prežíva hotelovú samotu a zároveň (nechcene) spoznáva cudziu (úplne uletenú) kultúru.

Prečo check-in práve tu: Ak ste cynik uťahaný životom a k tomu aj herec (v reklame na whiskey Suntory) či ešte „nenájdené“ mladé dievča, pobyt v hypermodernom Tokiu vám môže ozvláštniť, prípadne úplne zmeniť váš život. Za pokus (nájsť samého seba) to určite stojí!

 

Hotel Rwanda (2004)

Kde ho nájdete: Kigali, Rwanda

Ubytovanie a služby sú tu skôr štandardné... ale asi v žiadnom inom filmovom hoteli neprežijete také emócie než v (inak štvorhviezdičkovom) Hôtel des Mille Collines. Historická dráma podľa skutočných udalostí z jari 1994 dostala prívlastok „africký Schindlerov zoznam“.

Prečo check-in práve tu: Maximálne spoľahlivý hotelový manažér! Paul Rusesabagina (Don Cheadle).

 

Chateau Marmont (Odnikiaľ niekam, 2010)

Kde ho nájdete: Sunset Boulevard, Los Angeles

Prominentná hollywoodska rezidencia. Chateau Marmont. Práve tu býva rozmarný hollywoodsky miláčik Johnny Marco (Stephen Dorff) v ďalšom filme Sofie Coppoly. Kto by nechcel okúsiť sladký život playboya  s nadupaným Ferrari a dostatkom krásnych dievčat? Aj takýto luxus sa však môže prehodnotiť, keď vám na dvere vášho apartmánu zaklope vaša 11-ročná dcéra, o ktorej ste doteraz ani netušili...

Prečo check-in práve tu: Vyskúšať si luxusný život hollywoodskeho zlatíčka na plný úväzok. 

2014-07-088.7.2014 | Michal Šmajda
login facebok
Fotogaléria k článku


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
No, čakal som niečo iné, ale to čo som dostal nakoniec nebolo zlé. Mrzí ma snáď len to, že autori ani len nenaznačil odk... >
Asi najslabsie Star Wars co boli zatial. Bolo to dost zle. >
Súhlasím s recenzentom. Po technickej stránke sa filmu nič vytknúť nedá ale ináč je to stále dokola to isté. A zbytočne ... >
Čakal som od toho viac. Myslel som si že sa konečne dočkám poriadnych súbojov ale nie zase slabota. V I. II. III. to bol... >