Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Udalosti > Slovenský deň na 35. ročníku LFŠ
Once Upon a Time in Hollywood
Yao
Long Shot
Chvilky

SLOVENSKÝ DEŇ NA 35. ROČNÍKU LFŠ

Slovenská kinematografia sa počas niekoľkých posledných rokov stala neodmysliteľnou súčasťou programu Letnej filmovej školy v Uherskom ...
Slovenská kinematografia sa počas niekoľkých posledných rokov stala neodmysliteľnou súčasťou programu Letnej filmovej školy v Uherskom ...

Slovenská kinematografia sa počas niekoľkých posledných rokov stala neodmysliteľnou súčasťou programu Letnej filmovej školy v Uherskom Hradišti. Na jej jubilejnom 35. ročníku, ktorý sa koná od 24. júla do 2. augusta 2009, sa slovenské filmy budú uvádzať opäť najmä pod hlavičkou Slovenského dňa, zameraného predovšetkým na prezentáciu slovenskej kinematografie. Ten sa v Uherskom Hradišti uskutoční v utorok 28. júla 2009 už po šestnástykrát. 

Slovenský deň na Letnej filmovej škole je priestorom, do ktorého sa sústreďuje väčšia časť slovenského filmového i nefilmového programu. Práve v tento deň majú návštevníci LFŠ možnosť vidieť najviac filmov so slovenským copyrightom. Účasť slovenskej tvorby je tento rok bohatá, diváci uvidia takmer štyridsať filmov, ktoré sú zaradené do niekoľkých cyklov. V sekcii Višegrádsky horizont Letná filmová škola upozorní na tohtoročné jubileá dvoch významných slovenských tvorcov.

Osemdesiatiny režiséra Petra Solana si pripomenie uvedením piatich jeho zásadných krátkometrážnych filmov, a to Balkón plný plienok, Slávny pes, Burza, Len lístok poľnej pošty, A sekať dobrotu!, ale aj stredometrážnych a celovečerných snímok Malá anketa, Nadprirodzený dar, Sedem svedkov a Dialóg 20 – 40 – 80, v ktorom Solan popri Zbyňkovi Brynychovi a Jerzym Skolimowskom nakrútil jednu z poviedok. Druhým slovenským jubilantom na LFŠ bude scenárista a v súčasnosti aj rektor VŠMU Ondrej Šulaj. Podujatie ho odprezentuje nielen ako scenáristu významných slovenských režisérov (Neha a Všetko čo mám rád Martina Šulíka), ale aj ako režiséra filmov pre Slovenskú televíziu (O psíčkovi a mačičke a Na Bukvovom dvore). 

V retrospektívnej časti LFŠ sa budú premietať aj filmy slovenských režisérov Tichá bolesť a Právo na minulosť Martina Hollého, Zvláštní bytosti Fera Feniča a Keď hviezdy boli červené Dušana Trančíka. V cykle Prepisovanie minulosti pripomenú obdobie nežnej revolúcie z roku 1989. Na LFŠ budú v nadväznosti na prezentáciu novej publikácie Ostáva človek – Martin Slivka v sekcii Deti vetra odpremietané tiež filmy z rovnomenného trinásťdielneho televízneho cyklu z roku 1991 o Rómoch z rôznych kútov Európy v réžii tohto významného slovenského tvorcu. Do druhého ročníka projektu Panoráma filmovej kritiky boli vybrané zasa snímky Vlčie diery Paľa Bielika a Slnko v sieti Štefana Uhra, ktoré podľa predstaviteľov zahraničných periodík z krajín V4 reprezentujú zlomové obdobia slovenskej kinematografie.

Letná filmová škola je však vo veľkej miere aj prezentáciou aktuálnej slovenskej filmovej tvorby. Ako hovorí umelecký riaditeľ LFŠ Pavel Bednařík, „úzka spolupráca slovenských a českých filmových klubov nie je len prepojením historických a kultúrnych koreňov a spoločnej minulosti, ale od rozpadu federácie sa stalo dôležitým poslaním filmových klubov prezentovať zdanlivo známu, napriek tomu veľakrát skrytú rozmanitosť oboch kinematografií. Sme preto radi, že práve Letná filmová škola môže byť festivalom, ktorý predstavuje významné osobnosti a kľúčové filmy, ale i pestrú novú tvár slovenskej kinematografie“.

Z najnovšej slovenskej produkcie sa premietnu filmy Pokoj v duši Vlada Balka, Veľký rešpekt Viktora Csudaia, Tobruk Václava Marhoula, nový koprodukčný film Juraja Herza T.M.A., ďalej dokumenty Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa, Momentky Petra Krištúfka, Kým sa skončí tento film Tomáša Hučka, Medzi 4 – 5,6 Vlada Balca, Optimista Dušana Trančíka, Cesta Magdalény Robinsonovej Mareka Šulíka a Hrdina našich čias režisérky Zuzany Piussi, ktorá má v programe aj český film Babička. Mnoho filmov sa tradične odpremieta za osobnej účasti tvorcov a predstavená bude aj študentská tvorba z VŠMU Bratislava a AU Banská Bystrica.

2009-07-077.7.2009 | tlačová správa
login facebok
Fotogaléria k článku


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
KevinSaild | Beowulf
pharmacy technician certification examination amazon nexus 7 tablet giant eagle pharmacy dublin ohio >
A k nemu sa už pridali Elizabeth Debicki a Robert Pattinson:) >
National Geographic vysiela oscarovy dokument Free Solo cely tento tyzden do 24.3. v roznych casoch treba len pozriet pr... >
Ano, tohto sme chceli viac :) >