Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Zaujímavosti > TOP Kinema 2008
Mowgli
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman

TOP KINEMA 2008

Ďalší ročník našej ankety v ktorej hľadáme to naj v slovenských kinosálach sa prihlásil o pozornosť. Štvrtý raz sme sa stretli na pôde MFF Bratislava ...
Ďalší ročník našej ankety v ktorej hľadáme to naj v slovenských kinosálach sa prihlásil o pozornosť. Štvrtý raz sme sa stretli na pôde MFF Bratislava ...

Ďalší ročník našej ankety v ktorej hľadáme to naj v slovenských kinosálach sa prihlásil o pozornosť. Štvrtý raz sme sa stretli na pôde MFF Bratislava, aby sme ocenili tých najlepších. KINEMA FILM ROKA nie je len o dobrých filmoch. Je o všetkom, čo sa okolo celuloidového pásu točí. Vážime si tých, ktorí na filmoch pracujú, ktorí ich distribuujú a ktorí ich premietajú. Spolu s nami všetkými, ktorí filmy pozerajú a majú ich radi, tvoríme veľkú filmovú rodinu. Preto aj vyhlasovanie ankety vnímame ako malú rodinnú oslavu. K tradícii zdá sa začína patriť aj haprovanie techniky, verím, že nie natrvalo. Poďme však k redakčným výsledkom kráľovskej kategórie: Kinema Film roka

Ako som už v predošlom texte spomínal, aspoň minimálnu šancu na honor film roka malo 59 filmov, ktoré sa objavili v mailoch mojich kolegov redaktorov. Z týchto filmov sa vytvoril shortlist finálova TOP 23 filmov, ktoré sa pobili o najvyššie pocty.

Na dvadsiatom treťom až jedenástom mieste sa umiestnili: Zbohom bejby (4 b), Interview (7 b), Quantum of Solace (12 b), Katyň (13b), Karamazovi (15b), Útek do divočiny (16b), Persepolis (18b), Skafander a motýľ (19b), Michael Clayton (19b), Túžba, opatrnosť (20b), Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom, V Brugách, Funny games U.S. (všetky po 22b)

Pred nami zostáva elitná desiatka tohtoročného slovenského kinosveta. (Vzhľadom na termín vyhlasovania je náš filmový rok od decembra 2007 do novembra 2008.)

NAJLEPŠIA DESIATKA KINEMA FILMOV ROKA 2008

10. miesto: Slepé lásky (29 bodov).
Slovenský film v TOP 10. je mimoriadne vítaná udalosť (Slnečný štát to svojho času dotiahol na pätnáste miesto) a tak sa spoločne s autormi filmu a aj jeho protagonistami tešíme z toho, že šťastie je niekedy naozaj na dotyk. (recenzia filmu)

9.miesto: Faunov labyrint (30 bodov)
Môj osobný top-miláčik roka. Osobitný a citlivý príbeh, ktorý spája svet fantázie a reality a berie si z oboch to najsilnejšie. Pre deti v každom veku. (recenzia filmu

8. miesto: Prísľuby z východu (39 bodov)
Dvojica Cronenberg – Mortensen to na našu redakciu vie. Londýn je pekne špinavé mesto. Učili nás to Guy Ritchie aj Audrey Tautou. Teraz však už vieme, aké naivné, je vojsť medzi gangstrov a len tak sa pýtať... (recenzia filmu)

7. miesto: Pokánie (40 bodov)
Opäť po roku brilantná hra s rozprávačom a s príbehom v príbehu. Opäť po dvoch rokoch krásna Keira Knightley a výborný Joe Wright na režisérskej stoličke.  Z tejto dvojice sa stáva silná anglická značka. A to vravím bez pýchy a s pokáním... (recenzia filmu)

6. miesto: Wall-E (40 bodov)
Tradičný úspech z pixarovskej dielne. Tentoraz netradične takmer bez slov, ale tradične so silným advokátom v redakcii. (recenzia filmu)

5. miesto: Táto krajina nie je pre starých (52 bodov)
Mrazivá metafora súčasnosti v ktorej sme všetci tak trochu niekým z trojuholníka lovec – obeť – nemohúci svedok. Pôsobivá literárna predloha, charizmatická režisérska dvojica a uhrančivý Javier Bardem. Film, ktorý treba vidieť. (recenzia filmu)

4. miesto: Americký gangster (54 bodov)
Ridley Scott to stále vie. Opakovane sa vrhá do projektov z ktorých dokáže vytĺcť silné charaktery. Po pomerne nedávnom Dobrom ročníku (A Good Year) predstavil svojho dvorného herca Russella Crowa opäť na iný spôsob. A opäť to uvaril výborne. (recenzia filmu)

3. miesto: 4 mesiace, 3 týždne, dva dni (57 bodov)
Rumunský film patrí k tomu najvýraznejšiemu v európskom merítku. Zlatá palma v Cannes pre režiséra Cristiana Mungiu je toho dôkazom. Artkino tento rok naozaj bojovalo tvrdo. (recenzia filmu)

2. miesto: Temný rytier (82 bodov)
Nekorunovaný kráľ komercie. Bratia Nolanovci opakovane vytvorili dielo, ktoré vynikajúco spája formy a témy tak, že prekračujú zabehané očakávania a limity. Dalo by sa použiť množstvo vzletných slov, ale „Why so serious?“ (recenzia filmu)

1. miesto: Čierna krv (84 bodov)
O post najlepšieho filmu sa bili dva silné tituly. Na prvý pohľad si nemohli byť odlišnejšie: dráma jedinca a spoločnosti proti komiksovému hrdinovi. Kto má náladu aj na druhý pohľad, nájde mnoho spoločného. Minimálne v úrovni kvality. Tesné víťazstvo patrí neopakovateľnej ikone súčasnosti Danielovi Day-Lewisovi. (recenzia filmu)


KINEMA Distribútor roka 2008

1. miesto: ASFK (188 bodov)
Za filmy 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, Faunov labyrint, Karamazovi, Katyň, Persepolis, Skafander a motýľ a Slepé lásky.  Gratulujeme k úspechu.

2. miesto: Saturn (186 bodov)
Druhé miesto s minimálnym odstupom vybojovali pre svoju distribučnú spoločnosť tieto filmy: Čierna krv, Prísľuby z východu, Wall-E a Zbohom Bejby.

3. miesto: Tatra film (162 bodov)
Tretie miesto vybojovali tieto filmy: Americký gangster, Pokánie, Táto krajina nie je pre starých a Útek do divočiny.


sHIT roka 2008

Cinka Panna. Superhrdina. Zoznámte sa s Daveom.
Bez uvedenia poradia, ale s veľkým otáznikom v očiach a nemým údesom na perách. Už klasicky sa ospravedlňujeme kolegom, ktorí mali na starosti recenzie.

Tradične sa aj tento rok tešíme až impérium vráti úder a vaše divácke hlasovanie v ankete FILM ROKA nám dá odpoveď, čo sa najviac páči vám. Pretože až v hľadaní toho spoločného a rozdielneho medzi týmito dvoma anketami, sa tvorí to najdôležitejšie: spoločná radosť z filmu. Dovidenia čoskoro.

2008-12-1010.12.2008 | Vladimír Kurek
login facebok
Fotogaléria k článku


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Stephenseala | Beowulf
CoinDump - a new cryptocurrency based on a dump of cryptocurrencies. The rate of CD is growing every day. 50 CD and 0.00... >
Štúdio Disney má zjavne hlavu v smútku z Solových čísel. >
Yop, vyzera to na tazku ranu pod Disneyho pas, ledva sa to zaplati z kina... Vo svete to asi vybuchne a nebude ani 50%. >