Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Profily > Emile Hirsch - novodobý DiCaprio?
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

EMILE HIRSCH - NOVODOBÝ DICAPRIO?

Niektorí herci sa do Hollywoodu prebíjajú kľukatými cestičkami, iní sa doň priamo narodia. To je prípad Emila Hirscha. Na svet prišiel ...
Niektorí herci sa do Hollywoodu prebíjajú kľukatými cestičkami, iní sa doň priamo narodia. To je prípad Emila Hirscha. Na svet prišiel ...

Niektorí herci sa do Hollywoodu prebíjajú kľukatými cestičkami, iní sa doň priamo narodia. To je prípad Emila Hirscha. Na svet prišiel 13. marca 1985 v mestečku Palms v Kalifornii, neďaleko Los Angeles. Tento 22-ročný herec je synom filmového producenta Davida Hirscha a akademickej maliarky Margaret Davenport. Rodičia sa však rozviedli, a Emile vyrastal s otcom, ktorý ho vychovával v konzervatívnom duchu. 

Mohlo by sa zdať, že pre rodeného „hollywoodčana“ s dobrým výzorom a otcom z filmovej branže nemusel byť sen stať sa hercom nereálny. Mladé talenty však o svojich kvalitách musia divákov aj kritikov neustále presviedčať. Nestačí sa len pohybovať po uliciach Beverly Hills v spoločnosti Lindsay Lohan, Boa Barretta, Michelle Rodriguez, Kellana Rhuda a Nicole Richie...  No hoci má Emile (ktorého priezvisko mimochodom v nemčine znamená „jeleň“) v podstate na ružiach ustlané, rozhodol sa na sebe makať. Prispôsobil tomu aj vzdelanie – získal ho v Hamiltonovej akadémii hudobných a muzických umení v Los Angeles.

„Novodobý Leonardo DiCaprio“ svoje prvé skúsenosti s herectvom nadobudol vo viacerých televíznych seriáloch ešte počas základnej školy. „Jednorázovky“ si zahral napríklad v seriáli Zajtrajšie noviny alebo Sabrina, mladá čarodejnica a ako mladistvý alkoholik sa objavil v Pohotovosti. V šestnástich rokoch získal jednu z hlavných úloh v dráme Wild Iris s Laurou Linney. O rok neskôr si zahral s Jodie Foster a Jenou Malone v Škandáli v katolíckej škole (The Dangerous Lives of Altar Boys).

Nasledujúci film, Klub vyvolených (The Emperor´s Club) síce nezaznamenal ktovieaký úspech, ale otvorili sa mu s ním ďalšie dvere. Všimol si ho tu totiž režisér Luke Greenfield a v roku 2004  sa rozhodol obsadiť ho do teenagereskej komédie Sexbomba od vedľa (The Girl Next Door) s Elishou Cuthbert. Herec sa podľa vlastných slov s rolou nesmelého Matthewa ľahko identifikoval, lebo mu pripomínal samého seba. Bol to preňho slušný odrazový mostík. V tom istom roku stvárnil štrnásťročného chlapca, hlavného hrdinu drámy Koniec detstva (The Mudge boy) režiséra Michaela Burka. Drámu vystriedala komédia Obyčajní hrdinovia (Imaginary Heroes) v roku 2004 so Sigourney Weaver, Jeffom Danielsom a Michell Williams. (Spolu vytvorili príjemnú rodinku.) 

Do povedomia divákov vstúpil ďalej v roku 2005 so „skateboardským“ filmom Legendy z Dogtownu (Lords of Dogtown) režisérky Catherine Hardwicke. Trochu už podrástol, ale – nech sa nehnevá – s tými blonďavými vlasmi mu už chýbalo iba zaspievať si „Mmmbop“... Ďalšiu rolu už bral našťastie serióznejšie. Dokonca sa osobne stretol s otcom drogového dílera Jesseho Jamesa Hollywooda, ktorého predstavoval, aby úlohu zahral čo najvernejšie. Reč je o „zločineckom“ filme Nicka Cassavetesa Alpha dog, kde hrali aj Bruce Willis či Justin Timberlake.

Slovenskí diváci ho prednedávnom mohli vidieť v „preterkárskom“ Speed Racerovi, (aj keď bol nakrútený až po Úteku do divočiny, o čom je reč nižšie.) Ako veľký fanúšik počítačových hier si nakrúcanie naplno vychutnal (a mohol to brať aj ako formu relaxu po náročnom pobyte v divočine). Čo k tomu dodať – v každom mužovi je kúsok dieťaťa, a v Emilovi zatiaľ asi ešte stále to dieťa prevažuje.

Najbližšie sa u nás objaví v spomínanom dobrodružnom filme Útek do divočiny (
Into the wild). Vznikol na základe románu Jona Krakauera, ktorý opísal skutočné zážitky Christophera McCandlessa, človeka, ktorý sa rozhodol zanechať civilizovaný život. Sean Penn presedlal na režisérsku stoličku a je aj autorom scenára. Mladíka si všimol ešte v Legendách z Dogtownu. Nedal sa oklamať jeho nevinným výrazom a lá staršie Leovo vydanie a povedal si, že zhruba o tri roky bude tento holobriadok vyzerať presne tak, ako si predstavuje hlavného hrdinu do svojho projektu. Ponúkol mu spoluprácu a (chce sa mi napísať: nič netušiaci) Emile ju prijal.  Musel sa podrobiť siahodlhému fyzickému tréningu, navštevovaniu mnohých miest, čítaniu kníh a uvažovaniu nad filozofiou, ktorá dohnala pravého Christophera McCandelessa na Aljašku.

Emile sa vo filme objaví kompletne „zrenovovaný“: Zmenil sa po fyzickej stránke – schudol cca 20 kilogramov, a samozrejme, tvrdá práca ho obohatila aj duševne – čo sa prejavilo v jeho novom pohľade, typickom pre hlboko zmýšľajúceho človeka. Tvrdá výchova majstra Seana Penna teda nebola márna. Ide predsa len už o niečo „dospelejšiu“ úlohu – v porovnaní s predošlými, prevažne pre teenagerov určenými kúskami. V každom prípade platí, že Emila Hirscha práca na tomto jeho dosiaľ najväčšom súste veľmi nadchla. Nebolo by na škodu veci, keby tento čerstvý dievčenský idol, zatiaľ nepohltený slávou, odteraz dostával a prijímal už len kvalitné ponuky. Je načase zaradiť sa medzi „veľkých“ hercov.

2008-06-1717.6.2008 | Elena Jančušková
login facebok
Fotogaléria k článku
Dobrodružný/Dráma
140 min
USA
2007
19.6. 2008
21.9. 2007
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10


Súvisiace články
Súvisiace články
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Niki | Trhlina
Ach jaj, pol hodiny som nadávala, čo to za blbosť natočili... Knihu som nečítala, ale bude to tiež isto blbosť... Ľudia ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >
Prvý film po ktorom som odišiel z kina >
Menta.sk | Trhlina
Totalna blbost, strata casu, radsej som mohol ist na pivo >