Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Profily > Matthew McConaughey - Profil
Les Misérables
Childs Play
A Rainy Day in New York
Jeanne

MATTHEW MCCONAUGHEY - PROFIL

Najsexi muž roka 2005, aspoň podľa magazínu People, Matthew McConaughey sa narodil 4. novembra 1969 ako najmladší z troch synov ...
Najsexi muž roka 2005, aspoň podľa magazínu People, Matthew McConaughey sa narodil 4. novembra 1969 ako najmladší z troch synov ...

Najsexi muž roka 2005, aspoň podľa magazínu People, Matthew McConaughey sa narodil 4. novembra 1969 ako najmladší z troch synov. Otec, majiteľ benzínovej pumpy a mama učiteľka vychovávali deti v konzervatívnom katolíckom duchu, čo bolo dané aj ich írskymi koreňmi. Na detstvo v Uvalde a neskôr v Longview v Texase si Matthew spomína ako na šťastné, i keď bolo poznačené rozchodmi a následnými návratmi jeho rodičov k sebe. Nečudo, že deti McConaugheyovcov vnímali vzájomný vzťah rodičov ako milujúci, no nestabilný.

Už v mladom veku sa Matthew rád venoval športu, najviac ho bavil americký futbal a jeho fanúšikom ostal dodnes. Po tom čo zmaturoval na miestnej strednej škole a zároveň bol zvolený za najkrajšieho mužského účastníka maturitného plesu (už vtedy upútaval pozornosť svojím vzhľadom), sa rozhodol neísť hneď na vysokú školu. Miesto toho strávil rok v Austrálii prevažne umývaním špinavých tanierov a keď sa vrátil do Ameriky bol rozhodnutý venovať svoj čas štúdiu práva. 

Na jeseň, ešte vždy s austrálskym prízvukom, nastúpil na univerzitu a bol by sa z neho stal skutočný právnik keby... Keby mu sa mu do rúk nedostala kniha od Oga Mandiniho Najväčší obchodník na svete. Mnohí túto knihu opisujú ako inšpirujúcu a niečo pravdy na tom bude minimálne v prípade Matthewa McConaugheyho. Práve po jej prečítaní sa rozhodol zmeniť svoje profesijné smerovanie o 180 stupňov a začal sa venovať sa filmu.

Svoju hereckú kariéru teda začal v roku 1991 v študentských filmoch a reklamách. Napríklad taká reklama na pivo bola pre milovníka piva určite skvelým začiatkom. S pivom sú spojené aj McConaugheyho skutočné herecké začiatky pred filmovou kamerou. V bare v Austine neďaleko Texaskej univerzity totiž úplnou náhodou stretol šéfa kastingu filmu Dazed and Confused Dona Phillipsa. Ten ho obratom predstavil režisérovi filmu Richardovi Linklaterovi. Linklater si však pri pohľade na mladého MaConaugheyho sprvu pomyslel, že jednoducho vyzerá pridobre na úlohu chlapíka, ktorý sa zabudol vo svojich tínedžerských rokoch a stále naháňa stredoškoláčky. No, po tom čo si Matthew nechal narásť fúzy, zmenil názor a tak mu pridelil jeho prvú profesionálnu filmovú úlohu.

Po kultovom filme nasledovali pre Matthewa menšie roly v rôznych filmoch napr. Angels in the Outfield alebo Submission, ktorý režíroval Benicio Del Toro. Jeho veľká šanca prišla v roku 1996 s filmom Čas zabiť (A time to kill). Film bol nakrútený na motívy rovnomennej knihy bývalého právnika Johna Grishama (aj jeho ďalšie knihy ako Firma, Klient, Prípad Pelikán či Porota boli podkladom na úspešné filmy). Dej sa odohráva na juhu Spojených štátov a rozpráva príbeh malého černošského dievčaťa, ktoré je znásilnené bielymi mladíkmi. Potom čo súdna spravodlivosť v tomto prípade zlyhá sa otec obete (Samuel L. Jackson, nominácia na Zlatý Glóbus) rozhodne nastoliť spravodlivosť vlastnú.

Režisér Joel Schumacher chcel pôvodne úlohu právneho obhajcu nešťastného otca zveriť Woodymu Harrelsonovi, ale John Grisham bol proti. Ako autor predlohy a zároveň producent mal v tejto otázke právo veta a do úlohy navrhol vtedy v podstate neznámeho Matthewa McConaugheyho aj kvôli jeho znalosti práva. Ten svoju postavu po boku mnohých známych tvárí (už spomínaný Samuel L. Jackson, Donald Sutherland, Kiefer Sutherland, Kevin Spacey, Sandra Bullock a Ashley Judd) zvládol viac než dobre – herec aj film zaznamenali značný úspech u divákov i kritikov. Tak si Matthew mohol začať svoje úlohy vyberať. 

V 1997 si zahral v Zemeckisovej sci-fi dráme Kontakt spolu s Jodie Fosterovou. V tom istom roku si vyskúšal aké je to pracovať pod dohľadom Stevena Spielberga vo filme Amistad nakrútenom podľa skutočných udalostí. Amistad bolo meno otrokárskej lode, na ktorej sa unesení Afričania vzbúrili a pozabíjali posádku. Na americkom brehu ich však čakalo väzenie, súdny proces a nie práve priateľsky naklonená verejnosť. Aj v tomto filme teda McConaughey využil svoje právnické vedomosti.

V roku 1998 si opäť (jeho prvý počin bol Chicano Chariots, 1992) sadol na režisérsku stoličku aj keď, ako sám povedal, uvedomuje si, že je lepším hercom než režisérom. Na krátkom filme s názvom The Rebel sa zároveň podieľal aj ako herec i scenárista.

V rovnakom roku sa znovu stretol s režisérom Linklaterom vo westernovej dráme Newtonovi chlapci (The Newton Boys) a nakrúcalo sa v jeho rodnom meste Uvalde. Zahral si tiež s bratom Julie Roberts, Ericom Robertsom v režijnom debute Sandry Bullock Making Sandwiches.

Hlavnú postavu stvárnil vo komédii známeho režiséra Rona Howarda EDtv. Ed je obyčajný človek z davu, až kým nepodpíše súhlas s televíziou a tá spraví z jeho života 24 hodinovú reality show. Odozva u ľudí je neuveriteľná a z Eda, jeho brata (Woody Harrelson) a z ľudí, ktorí ho obklopujú sa razom stávajú hviezdy. Počiatočnú radosť zo slávy, však vystrieda trpké vytriezvenie. V podarenej satire na momentálne televízne a spoločenské pomery si zahrali aj Jenna Elfman, Ellen DeGeneres, či Elizabeth Hurley. 

Zo začiatkom nového milénia prišli pre McCounaugheyho herecké príležitosti aj v rámci žánru romantickej komédie. Najprv tu boli Svadby podľa Mary s Jennifer Lopezovou, Ako prísť o muža za 10 dní s Kate Hudsonovou a Lemra lemravá so Sarah Jessicou Parkerovou. Asi najpodarenejšia z nich je druhá spomínaná. Redaktorka ženského časopisu Andie (Hudsonová) sa rozhodne napísať reportáž ako odradiť muža za 10 dní. Ako pokusného králika si vyberie reklamného agenta Bena (McConaughey). To ešte netuší, že on nie je žiadne neviniatko a do vzťahu vstupuje tiež s postrannými úmyslami. Dej sa podľa klasickej schémy romantických komédií začne zamotávať až to celé praskne a divákovi sa dostane morálneho poučenia i happyendu.

Okrem romantických filmov sa Matthew McConaughey venoval aj tým vážnejším. V 2001 účinkoval v dráme Thirteen Conversation about One thing, pod ktorú sa podpísala režisérka Jill Sprecherová. Vidieť ste ho mohli (spolu s Chritianom Baleom) vo fantasy snímke Roba Bowmana 2084: Vláda Ohňa. S Penelope Cruzovou si zahral vo finančne neveľmi úspešnej Sahare.

V roku 2005 sa objavil po boku Al Pacina a Rene Russo v thrilleri D. J. Carusa Maximálny limit (Two for the money), ktorý divákom približuje ako to asi chodí v nebezpečnom svete športových stávok.

Ak máte pocit, že by ste radi uvideli tohoto herca, stačí si zapnúť televízor a sledovať reklamný blok. Momentálne totiž robí kampaň na vôňu od Dolce&Gabbana (aj tu badať určitý pokrok oproti prvej reklame). Alebo si môžete počkať na slovenskú kinopremiéru jeho najnovšieho filmu Mačacie zlato (Fool’s Gold) kde si znovu zahral s Kate Hudsonovou.

2008-04-2323.4.2008 | Lucia Mitrová
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
0 min
USA
2008
17.4. 2008
8.2. 2008
3 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10


Súvisiace články
Súvisiace články
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
vzdy je co objavovat, trojka bola v poho, a 5 bola vyborna akčná komedia, ktorá bavila viacej ako jednicka ci dvojka, al... >
Mario Rodriguez | X-Men: Dark Phoenix
Michal jednoznačné vidieť že si fanúšikom Singera... :)Ja osobne si myslím že Singer je priemerný režisér, kedysi spravi... >
Jakubisko | Trhlina
Tu sa potvrdzuje že Slováci točiť filmy moc nevedia kópia americkej sra..y :) >
Pozor, fanúšikom zrejme neušla info, ale aj pre všetkých ostatných: okrem štandardnej verzie v kinách existuje aj dlhšia... >